تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۱
منابع خبری آمریکایی اعلام کردند؛

ایمن الظواهری رهبر القاعده کشته شد

به گفته مقامات آمریکایی، ایالات متحده ایمن الظواهری، رهبر القاعده و یکی از تحت تعقیب‌ترین تروریست‌های جهان را که بر حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نظارت داشت، کشته است.

ایمن الظواهری رهبر القاعده کشته شد
رویداد۲۴ واشنگتن پست نوشت: به گفته مقامات آمریکایی، ایالات متحده ایمن الظواهری، رهبر القاعده و یکی از تحت تعقیب‌ترین تروریست‌های جهان و جانشین بن لادن که بر حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نظارت داشتند، کشته است.

به گزارش انتخاب، هر دوی این افراد در اواخر سال ۲۰۰۱ از نیرو‌های آمریکایی در افغانستان فرار کردند و محل اختفای ظواهری مدت‌ها نامشخص بود. بن لادن در سال ۲۰۱۱ توسط نیرو‌های آمریکایی در پاکستان کشته شد.

آسوشیتدپرس نخستین رسانه‌ای بود که از کشته شدن ظواهری خبر داد. این خبرگزاری نوشته است که رهبر القاعده در حمله پهبادی امریکا کشته شده است.

واشنگتن پست در این رابطه، اما نوشت: مشخص نیست که الظواهری کجا و چه زمانی کشته شده و کدام عنصر از دولت ایالات متحده این ماموریت را انجام داده است.

کاخ سفید روز پنج‌شنبه اعلام کرد که بایدن، رئیس‌جمهور بایدن امشب در مورد «یک عملیات ضد تروریستی موفق» سخنانی را بیان خواهد کرد.

اولین واکنش خانواده الظواهری به خبر مرگ وی

خانواده ایمن الظواهری، رهبر القاعده در اولین واکنش به خبر مرگ وی اعلام کردند نمی‌دانند که آیا این خبر صحت دارد یا خیر. وزارت امور خارجه عربستان هم امروز سه شنبه در پیامی از مرگ رهبر تروریست‌های القاعده در حمله آمریکا به افغانستان و پیام جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به دیگر تروریست‌ها استقبال کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از آرتی، خانواده الظواهری در اظهاراتی به سایت مصری "قاهره ۲۴" گفتند که دقایقی پیش پس از انتشار این خبر توسط رسانه‌های آمریکایی از این خبر مطلع شدند.

خانواده الظواهری افزود که خبر مرگ وی به طور گسترده منتشر شده، اما آن‌ها نمی‌دانند که چقدر این خبر صحت دارد و بسیاری از رسانه‌های بین المللی این خبر را اعلام کرده‌اند.

آن‌ها توضیح دادند از زمانی که ایمن الظواهری از چند دهه پیش مصر را ترک کرد و سپس به القاعده در افغانستان پیوست، هیچ تماسی با او وجود نداشته‌اند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایمن الظواهری هزاران انسان بی‌گناه از ملیت‌ها و مذاهب مختلف از جمله شهروندان سعودی را به قتل رسانده است.

این وزارتخانه افزود: ایمن الظواهری یکی از رهبران تروریسم است که طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی نفرت انگیز را در آمریکا، عربستان و تعدادی دیگر از کشور‌های جهان رهبری کرد.

وزارت خارجه عربستان عنوان داشت: ریاض بر تقویت همکاری‌ها و تلاش‌های هماهنگ بین المللی برای مبارزه و ریشه کن کردن بلای تروریسم تاکید می‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بامداد امروز سه شنبه رسما از کشته شدن ایمن الظواهری رهبر تروریست‌های القاعده در عملیات نظامی آمریکا خبر داد.

منبع: انتخاب
برچسب ها: رهبر القاعده
نظرات شما