تاریخ انتشار: ۱۳:۵۰ - ۰۵ مهر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۵ نظر

مناظره‌ای که از تلوبیون حذف شد +فیلم

در مناظره برنامه شیوه تقی آزاد ارمکی، با اشاره به این‌که جامعه از مجموعه‌ی بحران‌ها خسته شده و حتی شیوه‌ی برگزاری انتخابات آزارنده است، به روش اداره‌ی کشور انتقاد و آن‌را ترویج دهنده‌ی تنهایی عنوان کرد. به گفته‌ی این جامعه‌شناس ایرانیت و اسلامیت به رسمیت شناخته نشده‌اند. او در توضیح حرفش اضافه کرد: «فکر می‌کنیم انقلاب کردیم و اسلام وارد ایران شد و شیعه شدیم! ایران یک پدیده تاریخی‌ست. تاریخمند است. چرا باید از کوروش بترسیم؟ در ایران تاریخ را یک‌وجهی می‌نویسیم.»

مناظره‌ای که از تلوبیون حذف شد +فیلم

رویداد۲۴ از روز اعلام مرگ قطعی مهسا امینی اعتراضات مردمی در شهر‌های مختلف کشور شکل گرفت. صدا و سیما در مواجهه با چنین شرایطی با دعوت از فعالان سیاسی و کارشناشان مخالف و موافق قانون حجاب، گشت ارشاد، عملکرد‌ها و... برنامه‌هایی را به‌صورت مناظره‌ی زنده تهیه و پخش کرد.

برنامه شیوه از شبکه چهار که درباره اتفاقات اخیر مناظره برگزار می‌کند؛ این قسمت که مناظره تقی آزاد ارمکی و ابراهیم فیاض بوده را از تلوبیون حذف کرده است:

تقی آزاد ارمکی -جامعه‌شناس- و ابراهیم فیاض -مردم‌شناس- مهمانان برنامه‌ی «شیوه» در شبکه‌ی ۴ بودند که اول مهرماه روی آنتن رفت و درباره‌ی تحولات اجتماعی و ناآرامی‌های اخیر گفتگو کردند.

ابراهیم فیاض از مسیر اشتباه در مبانی گفت و به فقیر کردن علوم انسانی در ایران انتقاد کرد. او مدرنیزاسیون را در ایران نمایشی و نتیجه‌ی پول نفت دانست و در نقد عرفان گفت: «عرفان ضدهنر و ضدعقل است، وقتی مذهب عرفانی شود، ضدهنر، ضدفلسفه و ضدفرهنگ می‌شود.»

تقی آزاد ارمکی، با اشاره به این‌که جامعه از مجموعه‌ی بحران‌ها خسته شده و حتی شیوه‌ی برگزاری انتخابات آزارنده است، به روش اداره‌ی کشور انتقاد و آن‌را ترویج دهنده‌ی تنهایی عنوان کرد. به گفته‌ی این جامعه‌شناس ایرانیت و اسلامیت به رسمیت شناخته نشده‌اند. او در توضیح حرفش اضافه کرد: «فکر می‌کنیم انقلاب کردیم و اسلام وارد ایران شد و شیعه شدیم! ایران یک پدیده تاریخی‌ست. تاریخمند است. چرا باید از کوروش بترسیم؟ در ایران تاریخ را یک‌وجهی می‌نویسیم.»

آزاد ارمکی حذف طبقه‌ی متوسط و اهالی فرهنگ و هنر را آسیب جدی برای جامعه دانست و گفت: «سر جامعه را به اسم بورژوازی بریدند. وقتی جامعه به لحاظ اقتصادی بی‌سر است، طبقه متوسط شروع می‌کند به تراشیدن سر خودش. در بحران‌ها طبقه متوسط باید میانداری کند، ولی نیست، چون مشروعش نکردیم.»

او در ادامه افزود: «جامعه از لحاظ فرهنگی صاحب ندارد! یک هنرمند، یک عکاس، یک روزنامه‌نگار و... الان باید میانداری جامعه را بکند، کجاست؟ دانشگاهی‌ها کجا هستند؟ دانشگاهی واقعی! نه کسانی که معلوم نیست چه کسانی برایشان مقاله نوشته است. بعد مجبوریم از نیروی انتظامی برای آرام کردن و خشونت دعوت کنیم.»

ویدئوی این مناظره بدون هیچ توضیحی از روی سایت تلوبیون (وبسایت متعلق به صدا و سیما) حذف شده است.

منبع: فراز

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
3
10
این ها ، یک سری حرف های از پیش تعیین شده و به درد نخور است که برای چنین روزهایی ، در گاوصندوق صدا و سیما ، ذخیره شده است .
امثال این افراد هم ماموریت دارند تا با گفتن بخشی از این جور حرفها ، سعی در آرامش دادن به جامعه کنند ..
این دو نفر تا حالا کجا بودند ؟ الان یادشان افتاده ؟ الان متوجه شدند ؟ اصلا حرفشان در جمع سران و مسئولان کشور ، گفته و شنیده می شود ؟!
این گول زنک ها دیگر قدیمی شده !!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۵
آفرین به شما / دقیقاً
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
این ها خیلی وقت حرف می زنند و بهتر از این ها هم تو صدا و سیما حرف زدن
اما وقتی جامعه سلبریتی زده شده حرف های درست را نمی شنوه یا دیر می شنوه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
0
5
شما از کوروش می ترسید چون می خواهید بگویید تمدن با ورود اعراب به ایران شکل گرفت قبل از آن تمدنی نبود
فرهنگ
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۷
0
0
این مهمترین برنامه شیوه بود، که پازل بحران قرن را حل کرد
مساله اینست که مذهب و تمدن هر یک زیربنا فرض شدند فروپاشیدند
فرهنگ های جهان همگی ریشه های مینوی داشته و زیربنایی هستند
● فرهنگ ظرف مینوی زندگیست و همه چیز مظروف
ظرف اگر تخریب شد، مظروف فاسد میشود یا می ریزد
. نکته
نظرات شما