تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۱۰ آذر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
رئیس کمیته حقوق بشر مجلس:

درباره حوادث اخیر به مقامات سایر کشورها توضیح دادیم، تعجب و تشکر کردند/ شاید رأی‌شان تغییر نکند اما دیدشان تغییر می‌کند

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس با اشاره به سفر هیاتی از ایران به نیویورک با هدف روشنگری تحولات و اخیر و واقعیت‌های داخلی کشور، گفت: شورای حقوق بشر به جایگاهی برای غرض ورزی‌های سیاسی تبدیل شده است.

کمیته حقیقت یاب

رویداد۲۴ زهره الهیان با اشاره به سفر اخیر خود به همراه دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به نیویورک، گفت: کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل هر سال قطعنامه‌ای به پیشنهاد کشور کانادا درباره وضعیت حقوق بشر ایران به رای می‌گذارد، از همین رو هیاتی از ایران به نیویورک سفر کرد. با توجه به اتهاماتی که درباره حوادث اخیر جمهوری اسلامی ایران در جوامع حقوق بشری مطرح شده است، این سفر با هدف تبیین وضعیت داخل کشورمان و واقعیت‌های داخلی برای مقامات سایر کشورها انجام گرفت.

الهیان که با وبسایت رسمی مجلس، خانه ملت، گفتگو می کرد افزود: در این سفر نشستی را با اعضای سازمان کنفرانس اسلامی در محل سازمان ملل داشتیم، همچنین نشستی را با کشورهای عضو جنبش عدم تعهد برگزار کردیم. نشست دیگری هم را با دوستداران منشور داشتیم که 19 کشور هستند و با سیاست‌های غرب و آمریکا مخالف هستند، جلسات جداگانه‌ای هم با 10 کشور جهت تبیین شرایط موجود کشورمان برگزار شد.

وی در ادامه با بیان اینکه این کشورها اطلاعات خود را از طریق رسانه‌ها دریافت می‌کنند، اظهار کرد: برخی رسانه‌ها هجمه‌های غیرمنصفانه و دروغ‌هایی را علیه جمهوری اسلامی ایران در حوادث اخیر مطرح کردند تا اذهان مقامات دیگر کشورها را تحت شعاع قرار دهند لذا این کشورها اطلاعات صحیحی از واقعیت‌های موجود نداشتند و وقتی ما توضیحاتی را درباره ماهیت حوادث اخیر به آنها می‌دادیم، تعجب می‌کردند و بعضا برای ارایه این اطلاعات از ما تشکر می‌کردند و خواستار استمرار گفتگوها با ایران بودند.

الهیان یادآور شد: در این نشست‌ها توضیح داده شد که طرح کلان برای تجزیه ایران و در نهایت براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در دستور کار آمریکا و برخی کشورهای غربی بوده است و به دیگر کشورها گفتیم که در کردستان عراق نشستی با حضور سرویس‌های جاسوسی تعدادی از کشورها برگزار شده است که در آنجا نماینده آمریکا از طرح کلانی صحبت کرده که بخش رسانه یکی از قطعات این پازل است و این نشان از وجود طرح کلانی علیه جمهوری اسلامی ایران دارد که با فوت خانم مهسا امنیی به صورت زودرس جرقه آن خورد و اجرا شد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: در جلساتی که در این سفر داشتیم به مسئولان دیگر کشورها توضیح دادیم که گروهک‌های دموکرات، کومله و گروه‌های تروریستی برنامه ‌ریزی داشتند و حتی طرحی برای حمله به کردستان ایران و جدا کردن کردستان از ایران داشتند که خوشبختانه با بی‌اعتنایی مردم مواجه شدند و بعد از اینکه مردم اطلاع پیدا کردند، راه خود را از اغتشاش گران جدا کردند.

وی یادآور شد: همچنین درباره تعداد دستگیر شده‌های گروه‌های تروریستی توضیح دادیم و اینکه چه تعداد از گروه‌های تجزیه طلب دستگیر شدند و اینکه نیروی انتظامی و بسیج اجازه حمل سلاح نداشته و به واسطه ورود مقداری زیادی سلاح و مهمات از مرزها تعدادی از نیروهای امنیتی و انتظامی ما مجروح شدند به نوعی که در این شرایط حتی رقم 7 هزار مجروح از نیروهای امنیتی اعلام شده است.

الهیان تصریح کرد: دشمن با اشتباه محاسباتی بنا داشت هجمه علیه ایران، در مسیر براندازی داشته باشد که ابعاد مختلف آن را هم دیده بودند. در فضای مجازی و رسانه‌ها هم دیدیم که چطور فضای واتس آپ، تلگرام و اینستاگرام را به خدمت گرفتند و با انتشار مکرر دروغ‌ها و به میدان آوردن تمام ظرفیت شبکه‌های ماهواره‌ای تلاش کردند تا این طرح کلید بخورد. بنابراین ما در این نشست‌ها توضیح دادیم که این شرایط و وضعیت ایجاد شده مورد اعتراض ملت ایران است و در روز 13 آبان ماه حدود 12 میلیون ایرانی برای گفتن «نه» بزرگ به طراحی استکبار جهانی به صحنه آمدند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: برخی کشورها در واکنش به این توضیحات می‌گفتند که این مباحث برای ما آشناست زیرا در کشورهای ما هم استکبار تلاش داشته تا چنین طرح‌هایی را پیاده سازی کند. برخی کشورها هم انتقاد جدی به مواضع رسانه‌ها در این خصوص داشتند و تعدادی از کشورها اعلام کردند که چه خوب است که این اطلاعات به صورت مستمر به ما داده شود زیرا با آنچه به ما گفته می‌شود در فضای مجازی و رسانه عنوان می‌شود بسیار متفاوت است.


بیشتربخوانید: آیا تشکیل کمیته حقیقت یاب شورای حقوق بشر درباره سرکوب اعتراضات ایران اهمیت دارد؟


وی تصریح کرد: صحبت هایی را درباره دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در حوزه زنان ارائه کردیم زیرا یکی از محورهای مشترکی که در تمامی جلسات مطرح می‌شد بحث حقوق زنان در ایران بود، فضای غیرواقعی که در اذهان به واسطه دروغ‌های رسانه‌ای نسبت به فعالیت زنان ایرانی نقش بسته بود. وقتی درباره دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه زنان در 43 سال گذشته گزارش دادیم باز تعجب کردند. این کشورها در مجموع به واسطه نشست‌های که خواهند داشت شاید رأی‌شان در شورای حقوق بشر تغییر نکند اما دیدشان نسبت به جمهوری اسلامی ایران تغییر خواهد کرد زیرا رأی‌ آنها در پایتخت و مرکز کشورها تعیین می‌شود و به شدت هم تحت تاثیر لابی آمریکا و تهدید و تطمیع ایالات متحده و برخی کشورهای غربی است.

او گفت: این روشنگری‌ها سبب می‌شود کشورها دید واقع بینانه نسبت به شرایط ایران داشته باشند زیرا طبق آنچه در رسانه‌ها مطرح شده گویی انقلاب اسلامی ایران به شکست انجامیده و براندازی انجام شده اما واقعیت های موجود اینچنین نیست و ما موظف بودیم واقعیت‌ها را برای آنان تبیین کنیم.

الهیان با اشاره به موضوع کمیسیون مقام زن، گفت: خانم هیلاری کلینتون، کامالا هریس و میشل اوباما بیانیه‌ای را تنظیم کردند مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران باید از این کمیسیون اخراج شود. ما جلسه‌ای را با رئیس اکوسوک سازمان ملل اشتیم که کمیسیون مقام زن یکی از ارکان آن است. مطرح کردیم که اخراج ایران از کمیسیون مقام زن یعنی نادیده گرفتن بیش از 40 میلیون زن ایرانی و این مورد اعتراض سازمان های مردم نهاد و زنان در ایران است.

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی مجلس، یادآور شد: پیش از سفر به نیویورک نشستی با سازمان‌های مردم نهاد و تشکل‌های بین المللی که مقام مشورتی از سازمان ملل داشتند، داشتیم و همه آنها به اتفاق با اخراج ایران از کمیسیون مقام زن مخالف بودند. البته رئیس اکوسوک بیان داشت که فعلا درخواست رسمی به ما داده نشده اما اگر چنین درخواستی مطرح شود ما به ناچار باید آن را به رأی بگذاریم.

وی ادامه داد: یکی از طراحی‌های غرب علیه ایران رخدادِ چنین اتفاقی است تا جمهوری اسلامی ایران را ناقض حقوق زن مطرح کنند. این موضوع بخشی از طرح کلان ائتلاف‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران است تا ما را به لحاظ حقوق بشری محکوم کنند. کشورهایی که پرونده خودشان پر از جنایت علیه بشریت است. به طور مثال آلمان که در شورای حقوق بشر بانی قطعنامه علیه ایران شده بود، خود در دوران دفاع مقدس به واسطه ارسال بمب های شیمیایی به صدام سبب شد تا هزازان ایرانی اعم از زن و کودک و سایر رزمنده‌های ایرانی مجروح و 13 هزار شهید به واسطه حملات شیمیایی داشته باشیم. این کشور یعنی آلمان با این شرایط مدعی حقوق بشر نسبت به جمهوری اسلامی ایران است؟

الهیان یادآور شد: بیانیه اعتراضی ایران هم در نشست شورای حقوق بشر قرائت شد و به بخشی از واقعیت های موجود اشاره شد.

وی در توضیح نتیجه قطعنامه شورای حقوق بشر، گفت: ما پیش از این هم این فشارهای حقوق بشری را داشتیم هرجا غرب، آمریکا و رژیم صهیونیستی به بن بست می‌خوردند و نمی‌توانستند منافع خود را از طریق این کشورها تامین کنند یا این کشورها تبعیت از آنها نداشتند، از ابزار حقوق بشر استفاده می‌کنند.

الهیان ادامه داد: شورای حقوق بشر سازمان ملل به جایگاهی برای غرض ورزی‌های سیاسی تبدیل شده و ماهیت خود را به لحاظ حقوق بشری از دست داده است. ما قبلا گزارشگر ویژه را داشتیم که برای ایران تعیین شد آقای احمد شهید و جاوید رحمان البته سیاست جمهوری اسلامی ایران این نبود که آنها را به کشور راه بدهد و اینها نهایتا گزارشی علیه ایران دادند.

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: این کشورها در مورد قطعنامه به اهداف خود نمی‌رسند و وظیفه ما روشنگری است، تحولاتی که در ایران اتفاق می‌افتد ماهیت ضد حقوق بشری و نقض حقوق بشری توسط آمریکا و غربی‌ها دارد. امریکا حضورش در کشورهای منطقه عراق، افغانستان و پاکستان جز ناامنی و تقویت گروه های تروریستی نیست و امریکا با پرونده حقوق بشری سنگین مدعی نقض حقوق بشر در ایران شده است.

وی اظهار کرد: موضع اصولی و محکم خود را حفظ خواهیم کرد به فرمایش رهبری و به کسی باج نخواهیم داد و در عین حال روشنگری را برای کشورهای غیر مغرض خواهیم داشت. به تعبیر رهبری این دشمنی‌ها تمامی ندارد.

منبع: خانه ملت
خبر های مرتبط
برچسب ها: اعتراضات مردمی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۵
آریو برزن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
20
عجب سخنان گوهر باری!!!شاید رایشان تغییر نکند ولی دیدگاهشان تغییر کرده!!!
حاجی خانوم خوب بازی رو یاد گرفتی ماشاالله
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
18
این حرفها و ادعاهای خانم نماینده هیچ توجیهی برای بازداشت گسترده معترضان و منتقدان حکومت نمی‌شود و در واقع نوعی فرار به جلو و کتمان واقعیات جامعه است،کشته های اعتراضات مردمی در زاهدان و خاش و کردستان ودیگر شهرها موید این نکته است که سیاست مشت آهنین و سرکوب مخالفین با شدت اجرا شده است و این قابل کتمان نیست،بهتر نیست ایشان توضیح دهند حجم گسترده بازداشت و دستگیری خبرنگاران مستقل و سیاسیون و همچنین بازیگران و هنرمندان معترض و زندانی کردنشان به علت چیست!؟
حسین اراکی جمالو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
16
4
اگر حقوق بشرو آزادی بیان طبق دستورات اسلام واقعی وسیره امام علی(ع)اجراشودازاعلامیه حقوق بشر کارآمدتر است
نادر
|
Netherlands
|
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
23
دیدشون تغییر کرد رأی‌شون تغییر نکرد!!!! چه قدر خودتون رو به حماقت زدید!!!! به خدا همه‌تون نوبرید!!!!
پاسخ ها
حمید
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
کاشکی این خانم حقوق بشر!! یک کاری می‌کرد که رایشان تغییر می‌کرد ولی دیدشان تغییر نمی‌کرد! آنوقت می توانست جایزه حقوق بشر را از دولت ایران بگیرد!!
SR
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
20
هر چی چرندیات و دروغ بوده تحویلشون دادید اونام گفتن به به چقدر خوب شد ما از حهالت در اومدیم و آگاه شدیم. کاش اسم اون کشورها رم میگفتید خب که ما هم آگاه شیم. غیر از کوبا، ونزوئلا، چین، روسیه و امثالهم. نتیجه رو هم که دیدیم. با پول بیت المال هر روز تشریف میبرید نیویورک که سوغات بیارید و دستاورداتونم ی مشت دروغه.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
18
این متن چیزی نبود جز تکرار مکررات همیشگی که هر روز و هر ساعت توسط یک گروه اقلیت ، می‌شنویم و میبینیم .این همه نشست داشتن و آخرش هم نتیجه ای نگرفتن .
فکر کردن کشورهایی غیر از کره شمالی و چین و روسیه و سوریه و ونزوئلا ، برده ی زرخریدشان هستن .
فکر کردن اینام مثل تماشاگرها بنگلادشی فوتبالشون هستن .
امید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
19
اگه شما واقعا نماینده مردم بودید احتیاجی به اعتراض خیابانی نبود.
عاصی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
20
آره تشکر کردن اما اونی که تشکر کرد ساقی های سانترال پارک نیویورک بود.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
14
عجب!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
20
تراوشات و تحلیهای مغز یک فرد متوهم، دیدیم چگونه دید اروپاییان و سایر کشورها تغییر کرد بطوری که کمیته حقیقت باب آنگونه قویآ رآی به نفع شماها صادر کرد!!! ، بابا از هواپیماسواری و رفتن به شرق و غرب با پول جیب این مردم نجیب دست بکشید. اسراف بی نتیجه ،والله حلال نیست.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
20
0
۱۱:۳۲۱۰ آذر ۱۴۰۱
آمریکا جنایتکار حق صلاحیت دفاع از حقوق بشر ندارد و تاکنون هم نداشته است آمریکا جنایتکار از سال 1945 تاکنون ثابت کرد که نقض حقوق بشر است و هم بزرگ ترین متجاوز به حقوق بشر در سراسر جهان بوده است.
اتحادیه اروپا جنایتکار حق صلاحیت دفاع از حقوق بشر ندارد و تاکنون هم نداشته است آمریکا جنایتکار از سال 1945 تاکنون ثابت کرد که نقض حقوق بشر است و هم بزرگ ترین متجاوز به حقوق بشر در سراسر جهان بوده است.
انگلیس جنایتکار حق صلاحیت دفاع از حقوق بشر ندارد و تاکنون هم نداشته است آمریکا جنایتکار از سال 1945 تاکنون ثابت کرد که نقض حقوق بشر است و هم بزرگ ترین متجاوز به حقوق بشر در سراسر جهان بوده است.
فرانسه جنایتکار حق صلاحیت دفاع از حقوق بشر ندارد و تاکنون هم نداشته است آمریکا جنایتکار از سال 1945 تاکنون ثابت کرد که نقض حقوق بشر است و هم بزرگ ترین متجاوز به حقوق بشر در سراسر جهان بوده است.
آلمان جنایتکار حق صلاحیت دفاع از حقوق بشر ندارد و تاکنون هم نداشته است آمریکا جنایتکار از سال 1945 تاکنون ثابت کرد که نقض حقوق بشر است و هم بزرگ ترین متجاوز به حقوق بشر در سراسر جهان بوده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
منظورت از جنایتکار چیه؟می شه جنایتکار و جنایتکاران رو توضیح بدی؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
بسیار خوب فرمایش شما قبول! آمریکا و اروپا و آلمان و غیره... صلاحیت دفاع از حقوق بشر را ندارند،فقط لطف بفرمایید بگویید اگر حکومتی ملت خود را مورد ظلم و ستم قرار داد باید به کجا شکایت کند و چه کسی صلاحیت دارد از حقوق آن ملت دفاع کند!؟ شما که درد را می‌گویید درمان را هم بگویید،یک سازمان بین المللی یا یک کشور را نام ببرید که صلاحیت دفاع از حقوق بشر را داشته باشد....
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
زیادی فیلمهای آلفرد هیچکاک نگاه می کنی، داروهاتو سر وقت بخور!
حمید
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
خیلی برام جالبه این کشورهایی که اسم بردی همه شون از سال 1945 ناقض حقوق بشر شدند!! راستش رو بگو این متن رو کی برات تهیه کرده!؟ چرا همه این کشورها که اسم بردی از سال 1945 حقوق بشر رو نقض کردند یعنی همزمان با هم!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
14
نماینده ایت خدا بر روی زمین حضرت ایت الله جنتی بهتر از این هم میشه؟
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
13
عجب رویی والله، اینها را نمیشه اعتماد به نفس خواند، اسمش فقط پرروییه.
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
12
فقط میتونم بگم چقدر رزل هستی باز تو چقدر وقیح و نادان....ندیدی سازمان ملل چی تسویب شد ..خب اگه تو درست میگی پ نباید تسویب میشه
آزادی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
11
با کشور هایی که نشست داشتید گفتید چندتا بچه و جوان و نوجوان هم کشته اید. کمی هم برایشان اشک می‌ریختند خوب میشد . به فرض این حرفها را هم گفته باشید نه آنها احمق و زود باورند نه مردم ایران .
هم دروغگویید هم نادان .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
10
مرغ پخته هم از دروغ و دغل شما تعجب میکنه . راست میگی.
نوید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
1
6
اونا که مثل شماها وقیح نیستن لابد تشکرشون به این معنی بوده که خر خودتی.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
2
2
مدعیان دروغین حقوق بشر حامی رژیمی تروریست هستند
"شهادت ۵ فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در کرانه باختری در کمتر از ۲۴ ساعت! "
‏مدعیان دروغین حقوق بشر بیش از ۷ دهه است که حامی رژیمی نژادپرست، تروریست و اشغالگر هستند که نه فقط مرتکب نقض فاحش ⁧ حقوق بشر⁩، بلکه مرتکب ⁧نسل‌کشی⁩ علیه ملت ⁧ فلسطین⁩ است!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی! جنابعالی رعایت حقوق بشر را در کشور خودت درست کن کشورهای خارجی پیشکش!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
2
2
پلیس در حوادث اخیر بسیار خویشتن دار بود هر کشوری بود تا الان جنگ داخلی اتفاق افتاده بوود
نظرات شما