تاریخ انتشار: ۰۹:۰۱ - ۲۹ دی ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۶ نظر

دیدار رابرت مالی و سفیر ایران در سازمان ملل/ مذاکره‌ای با مقامات آمریکایی شده است؟

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد به اخبار منتشر شده مبنی بر دیدار امیر سعید ایروانی با "رابرت مالی" واکنش نشان داد.

دیدار رابرت مالی و سفیر ایران در سازمان ملل

رویداد۲۴ نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد عصر چهارشنبه به وقت محلی، اخبار منتشر شده درباره دیدار سفیر ایران در سازمان ملل با مذاکره کننده ارشد آمریکا را نادرست دانست و اعلام کرد: سفیر ایران در سازمان ملل با چهره‌ها و شخصیت های سیاسی و دانشگاهی مختلفی دیدار دارد اما مذاکره ای با مقامات آمریکایی نداشته است.

برخی منابع خبری مدعی شده اند رابرت مالی دست‌کم سه بار طی دو ماه گذشته با سفیر ایران در سازمان ملل دیدار داشته است.

این منابع خبری به نقل از ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش داده اند پیام‌هایی در حال ارسال به جمهوری اسلامی ایران است هرچند که احیای برجام «در دستور کار نیست.»

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به وقت محلی در واشنگتن، در تداوم ادعاهای آمریکا درباره زندانیان دو تابعیتی ایرانی - آمریکایی وعده داد که دولت بایدن متعهد به آزاد کردن این افراد است.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه ادعاها افزود: نامه (سیامک نمازی) به دست ما رسیده و با نمازی و خانواده‌اش همدردی می کنیم. ما متعهد به تامین آزادی او هستیم و دولت ایالات متحده همچنان به تلاش برای بازگرداندن او به همراه شهروندان آمریکایی که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند، از جمله عماد شرقی و مراد طاهباز ادامه می‌دهد.

رابرت مالی دوم دی ماه در گفتگو با رادیو اروپای آزاد درباره زندانیان دو تابعیتی در ایران گفته بود: ما به گفت‌وگوی غیرمستقیم با ایران درباره این موضوع که یک اولویت بسیار جدی برای ماست، ادامه داده‌ایم تا بتوانیم آمریکایی‌هایی را که برخی برای سال‌های متمادی، ناعادلانه در ایران زندانی هستند، به خانه بازگردانیم. آن گفت‌وگوها هیچگاه متوقف نشده است و تلاش‌ خود را بر هرچه زودتر بازگرداندنِ آنها ادامه خواهیم داد.

بیشتربخوانید: دولتی انقلابی نمی‌تواند با آمریکا توافق کند/ رئیسی، پایداری بر گفتمان انقلابی را وظیفه خود می‌داند

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته بود: ما در حال بررسی راه‌های بشردوستانه هستیم که بتوانیم زندانی‌هایمان را که ناعادلانه گرفتار هستند، به خانه بازگردانیم. و فارغ از اینکه چه اتفاق دیگری افتاده باشد، این موضوع اولویت ما در رابطه با ایران است.

این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دوم آذرماه امسال در نشستی مطبوعاتی درباره تبادل زندانیان گفته است: در ماه مارس توافقی را در خصوص زندانیان با طرف آمریکایی داشتیم که در آن طرف آمریکایی پیشنهاد کرد چه با رسیدن به توافق برجام و چه بدون آن، تبادل زندانیان انجام شود.

وی تصریح کرد: ما با نگاه انسانی این موضوع را پذیرفتیم، اما چهل روز بعد طرف آمریکایی اعلام کرد بگذارید همزمان با برجام توافق انجام شود. ما آن موقع به طرف آمریکایی گفتیم این افت و خیزهای شما در گفتگوهای غیرمستقیم دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا را بلندتر می‌کند. شما در موضوع انسانی تبادل زندانیان حاضر نیستید پیشنهاد خودتان را اجرایی کنید. البته در هفته های گذشته مجدداً به دنبال تبادل زندانیان هستند و ما نیز با نگاه انسانی این موضوع را دنبال می کنیم.

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد نیز ۲۸ آذرماه در نشست دوره ای و عادی شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام اظهار داشت: فشار، ارعاب و رویارویی راه حل نیست و به جایی نمی رسد. اگر آمریکا واقعاً خواهان احیای برجام است، باید تنها بر دیپلماسی تکیه کند. ایران به نوبه خود بر تعهد خود به گفتگو و دیپلماسی تاکید می کند.

وی افزود: ما آماده‌ایم مذاکرات وین را از سر بگیریم، برای دستیابی به یک راه‌حل قابل قبول همکاری کنیم و حتی نشست وزیران را در اسرع وقت ترتیب دهیم تا احیای برجام را اعلام کنیم. اما این امر در صورتی قابل دستیابی است که آمریکا متحده اراده سیاسی واقعی نشان دهد و آماده کار در جهت راه حل رضایت بخش باشد و موافقت کند که به طور کامل به تعهدات خود عمل کند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد: آمریکا اکنون توپ را در زمین خود دارد. باید نشان دهد که صادق، قابل اعتماد و قادر به اجرای وعده هایش است. اکنون وقت اقدام است.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
0
1
سلام رویداد لطف کنید برای ملیونها شهروندایران یک مقاله تحقیقی انتشاربدهید باتحریم سپاه شرکت های سوری زیرمچموعه سپاه وافرادی که درسپاه خدمت وطیفه داشتن چی می شود الان ملت سرگردان ا بی اطلاعی کامل است دراخرکل اقتصادکشوردردست سپاه است چی خواهد شد هزارشرکت سوری درخارچ ازکشورمشعول دورزدن تحریم ها هستن بنابرین لازم است یک اطلاعات کمی به ملت بدهید ممنون می شوم
ناشناس
|
Iraq
|
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
0
0
قابل توجه فرخ نژاد بدبخت مزدور کریمی و رضا ربع پهلوی دلقک سیرک روزی برسه با دستان بسته تحویل تون بدند به ملت ایران اون روزگار دور نیست سیاست فکر کردید فوتبال ه یا بازیگری ه اون رضا هم خوب صبح تا شب دم پره زنش ه عقل تون رو دادید دست یک بی شعور
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
0
1
شما حاضرید مذاکرات را از سر بگیرید اما طرف مقابل انگشت شصت نشان می دهد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
0
1
غارت و تجاوز امریکا به کشورهای دنیا از او یک دزد با سابقه و ماهر ساخته لذا معامله با دزد باید قوائد خودش را اجرا کرد شما برای تست قفل خودرو از دزدان ماهر خودرو استفاده می کنید پس باید قفلی بسازید دزد ماهر غارتگر کشورهای جهان امریکا نتواند غلطی کند
حاجی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
0
1
تکذیب یعنی مصداق درستی خبر
همه چی دون!!
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
0
1
اگه با مالی دیدار کرده پس همه چی مالیده است!!! خخخخخخخ
نظرات شما