تاریخ انتشار: ۲۳:۰۹ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۳ نظر

دعوت عربستان از ایران برای نشست سران عرب

روزنامه رأی الیوم به نقل از منابع دیپلماتیک مطلع اعلام کرد که عربستان سعودی تلاش‌های زیادی را انجام می‌دهد تا نشست آتی سران عربی در این کشور را با موفقیت برگزار کند. ریاض قصد دارد از ایران و ترکیه به عنوان مهمان در نشست سران دعوت کند و این اجلاس قرار است که پیش از برگزاری نشست کشور‌های عربی و ایران در پکن، برگزار شود.

دعوت عربستان از ایران برای نشست سران عرب

رویداد۲۴ برخی منابع مطلع در گفتگو با رای الیوم اعلام کردند که عربستان سخت در تلاش است تا نشست آتی سران کشور‌های عربی که قرار است در این کشور برگزار شود را با موفقیت برگزار کند.

این منابع می‌گویند که فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در این راستا سفر‌هایی به کشور‌های منطقه خواهد داشت تا تمام کشور‌های عربی از جمله سوریه در نشست عربستان مشارکت داشته باشند.

این منابع تاکید کردند که تماس‌ها میان ریاض و دمشق از مدت‌ها پیش آغاز شده و قرار است بن فرحان به سوریه برود تا این سفر مقدمه‌ای برای حضور دمشق در نشست سران کشور‌های عربی در عربستان باشد.

منابع رای الیوم می‌گویند که عربستان تلاش می‌کند از ایران و ترکیه دعوت کند تا به عنوان مهمان در نشست سران عرب مشارکت کنند و از این طریق اعلام کند که ریاض سکوی امنیت منطقه است.

بر اساس این گزارش، نشست ریاض قبل از نشست ایران و کشور‌های عربی خلیج فارس در پکن برگزار می‌شود و این نشست به مثابه مقدمه‌ای برای یک توافق ایرانی- عربی خواهد بود.

پیش از این روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در خبری نوشت که چین در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری نشستی میان سران کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس با ایران در چین است.

به نقل از وال‌استریت‌ژورنال، در نشست سران کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس با شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، که دسامبر گذشته در ریاض برگزار شد، رئیس‌جمهوری چین ایده بی‌سابقه‌ای را مطرح می‌کند. او پیشنهاد داد که نشست سطح بالایی میان سران کشور‌های حاشیه خلیج فارس و مقامات ایران در سال ۲۰۲۳ در پکن برگزار شود.

حال منابع مطلع به این روزنامه اطلاع داده‌اند که نشست کشور‌های شش‌گانه شورای همکاری خلیج فارس و ایران برای سال جاری میلادی برنامه‌ریزی شده است.

بر اساس این گزارش، به دنبال سفر بهمن‌ ماه سید ابراهیم رئیسی به پکن و گفتگو‌های انجام شده میان رییس جمهور چین با رییس جمهور کشورمان، دریابان شمخانی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات بین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز جمعه ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.


بیشتر بخوانید: اهمیت توافق ایران و عربستان در چیست؟


متن این بیانیه سه‌جانبه به شرح زیر است:

«در پاسخ به ابتکار شایسته جناب آقای شی جین‌پینگ رئیس جمهوری خلق چین در حمایت از گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، بر اساس اصل حسن همجواری و با توجه به توافق ایشان با سران دو کشور در میزبانی و حمایت از انجام گفتگو بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی و همچنین تمایل دو کشور به حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو و دیپلماسی بر اساس پیوند‌های برادرانه و با تاکید بر پایبندی دو کشور به اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد و منشور سازمان همکاری اسلامی و اصول و رویه‌های بین‌المللی، هیأت‌های جمهوری اسلامی ایران به ریاست امیر دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی و پادشاهی عربستان سعودی به ریاست دکتر مساعد بن محمد العیبان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۶ تا ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی در پکن با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی با سپاس و قدردانی از جمهوری عراق و سلطنت عمان به خاطر میزبانی گفتگو‌های انجام شده بین دو طرف در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ خورشیدی (۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ میلادی) از رهبری و دولت جمهوری خلق چین برای میزبانی و حمایت از گفتگو‌های انجام شده در این کشور و تلاش برای به ثمر نشستن آن تشکر کردند.

در نتیجه گفتگو‌های انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌کنند. دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸خورشیدی برابر با ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند. سه کشور اراده قاطع خود را جهت به‌کارگیری تمامی تلاش‌ها برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام می‌کنند.»

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
راهی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۳
0
0
عربستان از انقلاب در ایران ترسید
برای اینکه پایه های دیکتاتوری خودش هم متزلزل میشه!!!
دیکتاتورها همدیگر رو پیدا میکنند
ایا ؟؟؟
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۳
0
0
بنویسید اجلاس سران کشورهای حاشیه ی خلیج عربی !!!
همه چی دون!!
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۳
0
1
خیلی جالب خواهد بود وقتی در نشست سران جناب رئیسی با جناب محمد بن سلمان قاتل جمال خاشقچی ملقب به ابواره!! دست می‌دهند
نظرات شما