تاریخ انتشار: ۲۱:۱۹ - ۱۳ تير ۱۴۰۲

امیرعبداللهیان: مذاکرات با اروپا سازنده بود/ بورل: حفظ برجام و ادامه مذاکرات مهم است

در گفتگوی تلفنی جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، آخرین تحولات بین المللی، منطقه ای و مناسبات اروپا و ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مذاکرات برجام

رویداد۲۴ به گزارش «انتخاب»؛ امیرعبداللهیان، ضمن تاکید بر لزوم مقابله جدی و موثر اروپا با انواع اسلام هراسی، اهانت صورت گرفته در سوئد نسبت به  مقدسات اسلامی و قرآن کریم  که منجر به جریحه دار شدن احساسات مسلمانان در اقصی نقاط جهان گردید را به شدت محکوم کرد.  

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه، با اشاره به اهمیت حفظ کانال های گفتگو در مسیر تلاش برای دستیابی به درک مشترک میان ایران و اروپا، مذاکرات اخیر جمهوری اسلامی ایران با طرف های اروپایی را صریح و سازنده توصیف نمود. وي نقش بورل و مورا را سازنده خواند و افزود: نماينده جديد اتحاديه اروپا در منطقه كه پيش از اين وزير خارجه ايتاليا بود، روابط سازنده اي با ما دارد و اميدواريم به روند تعامل مثبت ايران و اروپا كمك كند. 

 امیرعبداللهیان درخصوص تحولات اوکراین افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی صلح و ثبات در جهان از جمله اوکراین بوده و در این چارچوب معتقد است توقف جنگ تنها از طریق ابتکارات سیاسی ممکن است‌. 

رییس دستگاه دیپلماسی همچنین با اشاره به سوابق و اقدامات تروریستی  گروهک تروریستی منافقین، اقدا اخیر دولت آلبانی در مقابله با اين تروريست ها  را اگرچه دیرهنگام، اما تجربه ای برای کشورهای اروپایی که با حمایت از آنها امنیت مردم خود را به خطر انداخته اند، دانست. 

جوزپ بورل نیز در این گفتگو ضمن استقبال از همکاری‌ها و مذاکرات در حال انجام میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تداوم آن را مفید و مثبت ارزیابی کرد. 


بیشتر بخوانید: معنای اعلام نقض برجام توسط اروپا چیست؟


نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور داخلی و سیاست امنیتی اظهار داشت: اهانت به قرآن کریم، موضع اتحادیه اروپا نیست و هرگونه اهانت و اقدام علیه ادیان از نظر اتحاديه اروپا کاملا محکوم است. 

بورل درخصوص مذاکرات مربوط به رفع تحریم گفت: برجام و حفظ ساختار آن و نیز ادامه مذاکرات سازنده از یک‌سو و روند عادی‌سازی روابط میان تهران و ریاض از سوی دیگر برای اتحادیه اروپا مهم است.

طرفين در اين تماس در خصوص برجام ، همكاری مثبت آزانس بین المللی انرژی اتمی تبادل نظر کردند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط