تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۲

آماده باش مراکز درمانی؛ وزارت بهداشت درباره گرمازدگی هشدار داد

با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر گرم شدن هوا در چند روز آینده، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آماده باش مراکز درمانی برای روزهای گرم این هفته خبر داد.

آماده باش مراکز درمانی؛ وزارت بهداشت درباره گرمازدگی هشدار داد

رویداد ۲۴ به گزارش انتخاب؛ سعید کریمی با اشاره به هشدار‌های هواشناسی مبنی بر گرم شدن هوا در سه روز آینده، گفت: تمام مراکز درمانی در آماده باش برای پذیرش افراد گرمازده و بیماران پرخطر قرار دارند.

وی افزود: کودکان زیر ۴ سال و افراد بالای ۶۵ سال و افراد پرخطر همچون بیماران قلبی، دیابتی، افراد دارای فشار خون در معرض گرمازدگی هستند و باید خودمراقبتی بیشتری داشته باشند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بدن پس از فعل و انفعالاتی که دارد باید بتواند با محیط تبادل گرما کرده و خنک شود و هنگامی که درجه گرما از ۴۰ عبور می‌کند، این تبادل حرارت دچار مشکل می‌شود.  


بیشتر بخوانید: چگونه از گرمازدگی جلوگیری کنیم؟


کریمی ضعف، بی حالی، تشنگی شدید، گرفتگی عضلات، افت فشار خون، غش، بیهوشی، ضعف شدید و در موارد شدید حتی به کما رفتن فرد را از علائم گرمازدگی دانست و بیان کرد: در چنین وضعیتی فرد باید از گرما و آفتاب دور نگه داشته و در سایه یا جای خنک قرار داده شود.  

وی ادامه داد: در روز‌های بسیار گرم چند روز آینده، افراد حتی الامکان نباید بین ساعات ۱۰ تا ۱۶ از منزل خارج شوند.

کریمی تأکید کرد: خوردن آب و مایعات خنک مثل شربت آبلیمو و قرار گرفتن در مکان‌های خنک توصیه همگانی است. مایعات بدن باید در روز‌های گرم تأمین شود.  

وی افزود: در صورت پیدا شدن علائم شدید گرمازدگی باید فرد به اورژانس و پزشک منتقل شود.

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: وضعیت آب و هوا
نظرات شما