تاریخ انتشار: ۱۷:۲۷ - ۲۹ مرداد ۱۴۰۲

هشدار طوفان به ۸ استان؛ احتمال سقوط سازه‌ها، شکستن درختان و اختلال در رفت و آمد و پرواز‌ها

سازمان هواشناسی با صدور ۲ هشدار نارنجی و زرد از وقوع طوفان همراه با رگبار باران و رعد و برق و همچنین وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در چند نقطه کشور خبر داد.

هشدار طوفان به ۸ استان؛ احتمال سقوط سازه‌ها، شکستن درختان و اختلال در رفت و آمد و پرواز‌ها

رویداد۲۴ درخصوص رشد ناگهانی ابرهای همرفتی همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در روز جاری (یکشنبه) برای جنوب بوشهر، جنوب و غرب فارس، هرمزگان، جنوب اردبیل و شمال خراسان شمالی هشدار نارنجی صادر کرد. 

بر اثر این مخاطره جوی اختلال در تردد بین شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، وزش باد شدید موقت در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهنسال پیش‌بینی شده است

این سازمان موارد زیر را توصیه کرد:

اجتناب از تردد در جاده‌های کوهستانی به ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

طوفان خاک در ۳ استان

سازمان هواشناسی همچنین درخصوص وزش باد شدید و گرد و خاک در روزهای سه‌شنبه تا پنج‌شنبه هفته جاری برای شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب شرق خراسان رضوی هشدار زرد صادر کرد.

بر اثر این مخاطره جوی وزش باد نسبتا شدید و خیزش گرد و خاک، احتمال افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری و احتمال تاخیر پروازها پیش‌بینی شده است.

این سازمان موارد زیر را توصیه کرد:

احتیاط و امتناع از رفت وآمدهای غیرضروری، احتیاط و اجتناب از رفت آمد افراد با بیماریهای تنفسی و افراد کهنسال، توجه به نکات بهداشتی و استفاده از ماسک در زمان غبارآلود شدن هوا. رعایت حداکثری مقررات رانندگی در ترددهای جاده‌ای.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما