تاریخ انتشار: ۲۱:۱۵ - ۱۹ شهريور ۱۴۰۲

تولید جنین یوزپلنگ ایرانی با لقاح مصنوعی!

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به ذخیره‌سازی سلول‌های جنسی یوزپلنگ‌های تلف‌شده، گفت: امکان کار در زمینه لقاح مصنوعی و تولید جنین یوزپلنگ در محیط آزمایشگاهی اکنون وجود دارد.

تولید جنین یوزپلنگ ایرانی با لقاح مصنوعی!

رویداد۲۴ بهرامعلی ظاهری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان روز یکشنبه در گفت و گویی ابراز کرد: ذخیره‌سازی سلول‌های جنسی در شرایط و دمایی خاص انجام می‌شود و اکنون ایران به همت متخصصان بومی کشور در این زمینه موفق است.

وی بیان کرد: از تمام یوزپلنگ‌های تلف‌شده ذخیره ژنتیک گرفته شد و با بررسی سلامت نمونه‌ها، بازیابی و ذخیره سازی دی‌اِن‌اِی و سلول‌ جنسی ذخیره‌سازی انجام شد.

وی اضافه کرد: اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اقدام‌های مختلف مانند پرورش دستی طعمه، تامین علوفه برای طعمه‌های یوزپلنگ در حیات وحش، تامین آب، و ضدعفونی کردن آبشخورها برای تامین امنیت غذایی یوزپلنگ‌ها در قلمرو آنها در تلاش است.

ظاهری تصریح کرد: منطقه توران یا خارتوران در شرق استان سمنان یکی از سه منطقه حفاظت شده با مساحت یک میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار، خاستگاه زیست یوزپلنگ آسیایی در ایران به شمار می‌رود.

بخشی از منطقه توران یا خارتوران، یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران، یعنی حدفاصل میاندشت- میامی در محور مواصلاتی اصلی تهران- مشهد قرار گرفته و این جاده بزرگترین قربانگاه یوز ایرانی محسوب می‌شود و از تمامی یوزپلنگ‌های تلف شده در این محور، نمونه‌گیری شد تا در صورت امکان و سلامت نمونه ذخیره‌سازی ژنتیک انجام شود.

طبق گزارش‌ها، طی ۱۲ سال گذشته ۱۰ قلاده یوزپلنگ در جاده های شرق استان سمنان ناشی از تصادف با خودروهای عبوری تلف شده‌اند.

صبح شنبه ششم فروردین ۱۴۰۲ خبری مبنی بر تلف شدن یک قلاده یوزپلنگ ماده با احتمال بارداری در محدوده عباس‌آباد - میاندشت در شهرستان میامی از منابع محلی منتشر شد و با بررسی‌های دقیق کارشناسان اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان سمنان مشخص شد در این فاجعه‌ تلخ، یوزپلنگ باردار با نام «ماجراد» دارای سه جنین بر اثر تصادف با خودروی عبوری تلف شد.

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی دیگر ششم تیر ۱۴۰۲ در حوالی منطقه موسوم به چاه قنات واقع در محور ترانزیتی میامی- سبزوار در محور اصلی تهران- مشهد، بر اثر برخورد با خودروهای عبوری دچار سانحه و تلف شد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: یوزپلنگ ایرانی
نظرات شما
پیشخوان