تاریخ انتشار: ۱۸:۲۲ - ۰۲ آبان ۱۴۰۲

نماینده مجلس: نپذیرفتن FATF یعنی عملا خود را تحریم کرده‌ایم

جلیل رحیمی جهان‌آبادی نماینده مجلس با بیان اینکه نپذیرفتن FATF مانند تحریم در تحریم است گفت: از تصمیمات دولت و مجمع دراین‌باره اطلاعی ندارم، اما منطق حکم می‌کند برای تعیین تکلیف این موضوع باید مسئولان مربوطه دور هم بنشینند.

نماینده مجلس: نپذیرفتن FATF یعنی عملا خود را تحریم کرده‌ایم

رویداد۲۴ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: هیچ خبر جدیدی درباره پیوستن ایران به FATF وجود ندارد، FATF یک قرارداد و پیمان و سیستم نظارتی جهانی است که اگر سیستم بانکی کشوری با آن کار نکند، عملا خود را در تحریم قرار داده است.

به گزارش شرق، جلیل رحیمی جهان‌آبادی گفت: یکی از دلایلی که در مجلس دهم FATF را تصویب کردیم، همین بود. وقتی FATF یک قرارداد جهانی است و همه دنیا به آن پیوسته‌اند و فقط دو، سه کشور ازجمله ایران به آن نپیوسته‌اند و وقتی حاضر به پیوستن به این قرارداد نیستیم، عملا سیستم بانکی خودمان را در معرض آسیب قرار داده‌ایم و امکان حمل‌ونقل و جابه‌جایی پول را از سیستم بانکی خود دریغ کرده‌ایم.

رحیمی جهان‌آبادی افزود: ما در مجلس دهم به این استدلال رأی دادیم؛ اما مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی‌دانم با چه استدلال و دلایلی آن مصوبه را مسکوت گذاشت».

نماینده تایباد و باخرز در مجالس دهم و یازدهم در پاسخ به اینکه شنیده شده که دولت به نتیجه ضرورت پیوستن به FATF رسیده، اما طرف‌های غربی فعلا حاضر به این امر نیستند، بیان کرد: از تصمیمات دولت و مجمع دراین‌باره اطلاعی ندارم؛ اما منطق حکم می‌کند برای تعیین تکلیف این موضوع باید مسئولان مربوطه دور هم بنشینند و تصمیمی جدی دراین‌باره بگیرند و وضعیت را روشن کنند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان