تاریخ انتشار: ۲۲:۲۷ - ۲۷ بهمن ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

وال استریت ژورنال: ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات ارزان!

وال استریت ژورنال در گزارشی درباره ظهور ایران به عنوان یکی از تامین‌کنندگان جهانی تسلیحات، مدعی شد مشتریان تسلیحات کم هزینه و با فناوری پیشرفته ایران تهدیدی علیه منافع آمریکا و شرکای آن در خاورمیانه، اوکراین، و فراتر از آن محسوب می‌شوند.

وال استریت ژورنال: ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات ارزان!

رویداد۲۴ وال استریت ژورنال در گزارشی درباره ظهور ایران به عنوان یکی از تامین‌کنندگان جهانی تسلیحات، مدعی شد مشتریان تسلیحات کم هزینه و با فناوری پیشرفته ایران تهدیدی علیه منافع آمریکا و شرکای آن در خاورمیانه، اوکراین، و فراتر از آن محسوب می‌شوند.

در این گزارش که روز ۲۸ بهمن منتشر شدادعا شده دگرگونی صنعت تسلیحات حکومت ایران که با فروش هزاران پهپاد در سال ۲۰۲۲ به روسیه شتاب گرفت و صحنه نبرد در اوکراین را تغییر داد، به ایران کمک کرد که حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه را، که حملات‌شان همزمان با جنگ اسرائیل با حماس در غزه تشدید شده است، افزایش دهد.

وال استریت ژورنال در این گزارش به نقل از مقامات آمریکایی نوشته است که یکی از مهمترین صادرات تسلیحات ایران، پهپاد انتحاری شاهد است.

مهدی فرحی، معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، آبان امسال گفت که تهران در سال ۱۴۰۱ حدود یک میلیارد دلار سلاح فروخته که این رقم سه برابر سال قبل از آن است. براساس گزارش موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، محاسبه‌ای که آمار تسلیحات قاچاق در آن لحاظ نشده نشان می‌دهد ایران در سال ۲۰۲۲ با ۱۲۳ میلیون دلار صادرات به شانزدهمین فروشنده بزرگ تسلیحات در جهان تبدیل شد. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۷، زمانی که ایران با ۲۰ میلیون دلار سی و سومین صادرکننده بزرگ تسلیحات جهان بود، جهشی بزرگ محسوب می‌شد.

ایالات متحده با صادرات نزدیک به ۸۱ میلیارد دلار تسلیحات در سال مالی ۲۰۲۳، بزرگترین تامین کننده تسلیحات در جهان است.

محدودیت‌های تجارت تسلیحات ایران سال گذشته توسط سازمان ملل لغو شد، اما ایالات متحده و اتحادیه اروپا این محدودیت‌ها را اعمال می‌کنند.

وال استریت ژورنال در گزارش دیگری از توافق مسکو و تهران برای ساخت کارخانه تولید حدود شش هزار پهپاد در روسیه به عنوان بخشی از توافق تسلیحاتی یک میلیارد دلاری بین دو کشور، خبر داده بود.

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۷
0
0
چگونه خریداران خوبی داریم که هم راضی میخرند هم قول دادن استفاده نکنند؟!
مثلا جایی کشور ما رو تهدید کند میگیم اگر حماقت کنند از حق دفاع سخت افزاری استفاده میکنیم!
نظرات شما