تاریخ انتشار: ۱۹:۳۲ - ۱۰ فروردين ۱۴۰۳

وضعیت آب سد‌ها در شروع سال ۱۴۰۳/ ۸۰ درصد ظرفیت ۱۴ سد مهم کشور خالی است

۱۴ سد مهم کشور ذخایر آبی زیر ۲۰ درصد دارند، به‌عبارتی بیش از ۸۰ درصد ظرفیت مخازن آن‌ها خالی است. همچنین در ۱۶ سد کشور نیز ذخایر آبی آن‌ها نسبت به زمان مشابه سال قبل که سالی خشک و کم‌بارش بوده، بین ۲۵ تا ۹۰درصد کاهش دارد.

وضعیت آب سد‌ها در شروع سال ۱۴۰۳/ ۸۰ درصد ظرفیت ۱۴ سد مهم کشور خالی است

رویداد۲۴ در ۱۸۴ روز ابتدایی سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه ۱۴۰۲ تا پنجم فروردین ۱۴۰۳) در مجموع ۱۶ میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب آب وارد سد‌های ایران شده که نسبت به ورودی ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعبی آب به سد‌ها در مدت مشابه سال آبی گذشته، کاهشی ۱۷ درصدی داشته است.

همچنین در این مدت، به منظور تأمین آب شرب، کشاورزی، صنعت و مباحث زیست محیطی، ۱۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون مترمکعب آب از سد‌های کشور رهاسازی شده که نسبت به خروجی ۱۲ میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعبی آب در مدت مشابه سال آبی قبل از سدها، ۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درحال حاضر با وجود ۲۵ میلیارد و ۶۴۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در سد‌های کشور، ۵۲ درصد ظرفیت مخازن سد‌ها پُر و ۴۸ درصد این ظرفیت خالی است.

میزان ذخایر آبی سد‌ها در روز پنجم فروردین ۱۴۰۲ بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۷۵۰ میلیون مترمکعب بود، که مقایسه این رقم با حجم فعلی ذخایر آبی سدها، نشان‌دهنده کاهش ۴ درصدی در این بخش است.

وضعیت سد‌های مهم کشور در تأمین آب شرب و کشاورزی در جدول زیر آورده شده است.

۱۴ سد مهم کشور ذخایر آبی زیر ۲۰ درصد دارند، به‌عبارتی بیش از ۸۰ درصد ظرفیت مخازن آن‌ها خالی است. همچنین در ۱۶ سد کشور نیز ذخایر آبی آن‌ها نسبت به زمان مشابه سال قبل که سالی خشک و کم‌بارش بوده، بین ۲۵ تا ۹۰ درصد کاهش داشته است.

وضعیت آب سد‌ها در شروع سال ۱۴۰۳/ ۸۰ درصد ظرفیت ۱۴ سد مهم کشور خالی است

منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: خشکسالی
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان