تاریخ انتشار: ۱۶:۴۵ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

راهکار وزارت بهداشت برای مهار قلیان

طرح قلیان اکسیژن راهکاری است که وزارت بهداشت برای مهار قلیان در نظر گرفته است.

راهکار وزارت بهداشت برای مهار قلیان

رویداد ۲۴ | سالانه بیش از ۵۰ هزار نفر به‌دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و سن مصرف دخانیات به ۱۳ سال رسیده است. این اعداد و ارقام دلهره‌آور باعث شده تا طرح آزمایشی وزارت بهداشت با نام «قلیان اکسیژن» برای جایگزینی با قلیان‌های دخانی اجرایی شود.

طرح آزمایشی که وزارت بهداشت این روز‌ها از آن حرف می‌زند در سال ۸۶ برای جایگزینی قلیان میوه‌ای و دخانی در سطح سفره‌خانه‌های سنتی کشور در سفره‌خانه‌های سنتی تهران آغاز شد.

وزارت بهداشت اردیبهشت اعلام کرد که این طرح مطالعاتی به صورت آزمایشی تحت نظارت وزارت بهداشت با هدف کاهش مصرف قلیان دخانی در ۱۰ استان کشور عملیاتی شده است.

رئیس دبیرخانۀ ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت در این باره می‌گوید که در این وسیله از ترکیب گاز‌های اکسیژن و (N ۲ O) استفاده می‌شود. استفاده از گاز‌های دیگر در این قلیان مجاز نیست. آن‌طور که متخصصان بی‌هوشی می‌گویند نیتروز اکسید گازی بی‌رنگ، بی‌بو و غیرقابل اشتعال است. N ۲ O سمّی نیست، اما خنده‌آور است.


بیشتر بخوانید: درباره قلیان اکسیژن چه می‌دانیم؟ | اکسیژن خالص چه عوارض برای سلامتی دارد؟


معاون وزارت بهداشت می‌گوید که این قلیان وابستگی ایجاد نمی‌کند و افرادی که آن را مصرف کردند پس از مصرف تمایل چندانی به مصرف مواد دخانی ندارند.

با این حال رئیس انجمن متخصصان داخلی می‌گوید: هر ترکیبی از مواد شیمیایی که از طریق قلیان و هوای آلوده وارد بدن شود ممکن است در آینده موجب سرطان یا بیماری شود. وزارت بهداشت نباید به موضوع طرح مطالعاتی قلیان اکسیژن ورود داشته باشد.

منبع: فارس
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: مصرف قلیان
نظرات شما