تاریخ انتشار: ۰۸:۵۵ - ۱۹ تير ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۲ نظر

گزینه‌های کابینه پزشکیان را چه کسانی پیشنهاد می‌دهند؟

با انتخاب مسعود پزشکیان به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب، ماموریت سخت تشکیل دولت چهاردهم برعهده این سیاستمدار کهنه‌کار قرار گرفته است؛ ماموریتی دشوار که باید در زمانی اندک تا شهریورماه به نتیجه برسد و هر چه سریع‌تر سکان قوه مجریه را برعهده بگیرد.

گزینه‌های کابینه پزشکیان را چه کسانی پیشنهاد می‌دهند؟

رویداد۲۴| روزنامه هم میهن نوشت: مسعود پزشکیان که اکنون در ساختمان قرمز نهاد ریاست‌جمهوری مستقر شده باید از میان حلقه نزدیکان و یاران قدیمی خود و احزاب اصلاح‌طلب حامی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری و چهره‌های برجسته حامی کابینه‌ای را معرفی کند که بتواند از مجلس کنونی با اکثریت اصولگرا رای اعتماد بگیرد و در عین حال واجد ویژگی‌های تخصص‌گرایی و شایسته‌سالاری که مدنظر او در رقابت‌های انتخاباتی بوده باشد.

محمدجواد ظریف شاخص‌ترین عضو کمپین انتخاباتی مسعود پزشکیان است و با سخنرانی‌های شورانگیز و حضور در استان‌های مختلف پابه‌پای خود او نقش غیرقابل انکاری در موفقیت کمپین انتخاباتی پزشکیان داشت و اکنون نیز نقش محوری در تشکیل کابینه خواهد داشت. علی ربیعی، عباس عبدی، محمدجواد آذری‌جهرمی، هادی خانیکی، الیاس حضرتی، علی شکوری‌راد، علی تاجرنیا و جهانبخش خانجانی نیز از دیگر اعضای مؤثر این کمپین انتخاباتی بودند. جدا از کابینه‌ای که باید به مجلس معرفی شود انتصاب اعضای نهاد ریاست‌جمهوری و مهمترین آن‌ها رئیس دفتر و معاون اول رئیس‌جمهور در اختیار خود پزشکیان است.

گفته می‌شود علی طیب‌نیا که در روز‌های پایانی رقابت‌های انتخاباتی به پزشکیان پیوست، معاون اول احتمالی و فرمانده اقتصادی دولت او خواهد بود و محمدجواد ظریف نیز در قامت پست جدیدی با عنوان معاون سیاسی رئیس‌جمهور مسئولیت هدایت تیم سیاست داخلی و خارجی دولت را برعهده خواهد گرفت؛ هرچند او در سخنرانی خود در میان گروهی از اعضای ستاد مسعود پزشکیان گفته است: «من که در دولت نخواهم رفت».

محسن حاجی‌میرزایی، وزیر سابق آموزش و پرورش و دبیر اسبق هیئت دولت نخستین فردی بود که برای تهیه مقدمات استقرار پزشکیان عازم پاستور شد، اما در ادامه از سیدرضا صالحی‌امیری به عنوان گزینه مطرح برای ریاست دفتر رئیس‌جمهور یاد شد. علی تاجرنیا هم که از چهره‌های نزدیک به مسعود پزشکیان است و ریاست ستاد استان تهران او را برعهده داشت و با برگزاری موفق کمپین انتخاباتی و افزایش مشارکت در این استان نقش مؤثری در پیروزی پزشکیان داشت به‌عنوان گزینه احتمالی معاون اجرایی رئیس‌جمهور یاد می‌شود.


بیشتر بخوانید:

اولین واکنش ستاد پزشکیان به انتشار لیست اعضای کابینه

توصیه‌های معنادار محمد فاضلی به پزشکیان: مواظب مجاهدین شنبه باشید


مسعود پزشکیان در زمینه انتخاب وزرای پیشنهادی خود به مجلس تصمیم به تشکیل شورای موقت راهبردی دارد که مقرر است اعضای پنج کمیته را به او معرفی کنند. کمیته‌های سیاست داخلی و خارجی به ریاست محمدجواد ظریف، اقتصادی به ریاست علی طیب‌نیا، اجتماعی به ریاست علی ربیعی، زیربنایی به ریاست علی عبدالعلی‌زاده، فرهنگی به ریاست سیدرضا صالحی‌امیری پنج گزینه پیشنهادی برای وزارتخانه‌های مختلف را به پزشکیان معرفی خواهند کرد تا رئیس‌جمهور بتواند از میان آن‌ها وزرای پیشنهادی به مجلس را انتخاب کند؛ علاوه بر این پنج نفر محمدجعفر قائم‌پناه، معاون پیشین پزشکیان در وزارت بهداشت، حسین علایی، فرمانده اسبق نیروی دریایی سپاه، محمد صدوقی، فرزند امام جمعه فقید یزد به عنوان نماینده سیدمحمد خاتمی و آذری‌جهرمی وزیر سابق ارتباطات اعضای این شورای راهبردی هستند تا اعضای کمیته‌های پنج‌گانه را تعیین و معرفی کنند.

این کمیته‌ها نیز برای هر وزارتخانه یک کارگروه تشکیل خواهند داد تا برای انتخاب افراد پیشنهادی شاخص‌های مبتنی بر تخصص و شایسته‌سالاری را تبیین کنند و براساس این شاخصه‌ها افراد مدنظر را معرفی کنند. در عین حال پزشکیان دو شرط مهم برای افراد پیشنهادی مطرح کرده است؛ نخست اینکه سه نفر از میان پنج گزینه پیشنهادی برای هر وزارتخانه باید از چهره‌های جدید و بدون سابقه وزارت باشند و همچنین میانگین سنی کابینه پیشنهادی از ۵۵ بیشتر نباشد.

برچسب ها: مسعود پزشکیان
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
احمد.ی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
0
0
جناب دکترپزشکیان.نهایت دقت را مبذول دارید که انگیزه اصلی مردم دررای دادن بشما در مقابل وعده های دهان پرکن وعوام فریبانه رقبا ازقبیل اعطای طلا..زمین....مسکن..پول.؟..واظهارات رنگو وارنگ درچه بودواکنون همانها ویا عواملشان دربدنه دولت شما رخنه وبیتوته نکنند که مثل موریانه ازدرون دولت ومحبوبیت شماراکم کم میخورند ومثل روئسای قبلی در ادوار بعدباعث
ردصلاحیتتان میشوند چون گرگان درپوست میش درکمینند..هربیشه گمان مبارکه خالیست شاید که پلنگ خفته باشد.ارادتمند احمد یزدی
احمد.ی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
1
0
این چند نفری که آقای پزشکیان بعنوان سرگروه انتخاب و معرفی کردند.بعضا دو رو ودوچهره هستند تا اعلام نتیجه هیچ موضعی نداشتند بعداز اعلام نتیجه زبانشان بازشدن وشهامتشان قنچه کرد.
نظرات شما