تاریخ انتشار: ۰۹:۱۳ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با رویداد۲۴ بررسی کردند؛
نمایندگان مجلس می‌گویند: چالش اصلی و دغدغه معترضان این است که پس از اعتراض با مشکل امنیتی روبرو نشوند؛ یعنی فردا برای معترضان تشکیل پرونده ندهند یا دانشجویی که به صحنه آمده ستاره‌دار نشود.
11111111111111111111111

رویداد۲۴- محمد آیتی: اغراق نیست اگر سال 96 را سال اعتراض‌ها بنامیم، چه اینکه وزیر کشور هم در آماری گفته بود در شش ماهه نخست سال، به ازای هر روز سه اعتراض در کشور وجود داشته است. دامنه اعتراضات در دی‌ماه سال به اوج خود رسید و در سال 97 هم همچنان در شهرهای مختلف ادامه یافت تا در نهایت در پی مسائل امنیتی، دولت طرح سازماندهی مکان‌های اعتراض را تصویب کرد. طرحی که بر پایه آن ورزشگاه‌های دستجردی، تختی، معتمدی، آزادی و شهید شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، شهر و ضلع شمالی مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در کلانشهر تهران تعیین شدند. همچنین در سایر شهرها، شوراهای تأمین برای شهرهای با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر، یک محل و با جمعیت بیش از آن، ۲ محل تعیین می‌کنند.

نکته اصلی اینجاست که تا کنون دولت مجوز اعتراض برای منتقدان صادر نکرده است و معمولا مجوزها برای مراسمی همچون سالگرد 9 دی، اعتراض به تجمعات دی‌ماه، اعتراض به رژیم صهیونیستی، اعتراض به سیاست‌های آمریکا و مواردی از این دست بوده و برای تجمع اعتراضی کارگران، معلمان یا دانشجویان  مجوزی صادر نشده است که اکنون دغدغه مکان آن وجود داشته باشد. به بیان دیگر موضوع تجمع اعتراضی هنوز برای حاکمیت به رسمیت شناخته نشده است که مکان آن دغدغه دولت باشد.

حال باید منتظر بود و دید تعیین مکان‌هایی برای تجمع معترضان، منجر به صدور مجوز برای آن‌ها خواهد شد و آیا معترضان خواهند توانست بدون دغدغه با حضور در این مکان‌ها مطالبات خود را فریاد بزنند یا خیر؟

در تجمعات مجوزدار، افراد دغدغه برخورد ندارند

احمد انارکی‌محمدی، نماینده رفسنجان و انار در گفت‌وگو با رویداد۲۴ و در ارزیابی خود از انتخاب محل‌هایی از سوی دولت برای تجمع معترضان، گفت: به نظر می‌رسد اینکه دولت مکان‌هایی را برای اعتراضات قانونی تعیین کرده کار خوبی صورت گرفته و همین رویکردی که اکنون در دستور کار مسئولان است را سال‌ها پیش بسیاری از کشورها به اجرا در آوردند.
 
او در خصوص اینکه این روند شاید منجر به شناسایی معترضان شود، افزود: اگر اعتراض و تجمع بر اساس قانون باشد دیگر دغدغه شناسایی و برخورد با معترضان مطرح نیست چون از ابتدا تا انتها، کار با هماهنگی صورت گرفته است. شخصاً با اینکه محل‌هایی برای اعتراض تعیین شود موافقم زیرا هم اعتراض قانونی می‌شود و هم رسانه‌ها برای پوشش صدای معترضان به محل مورد نظر می‌آیند.

رسانه‌ها صدای معترضان از محل‌های دور را به گوش می‌رسانند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: شاید عده‌ای بگویند کاش تجمع در مقابل سازمان مورد نظر می‌بود که صدای آن‌ها به راحتی به گوش همان مدیران خاص می‌رسید ولی باید گفت در عصر رسانه و با وجود پوشش خبری که صورت می‌گیرد مطالبات معترضان به سرعت به گوش مسئولان خواهد رسید.

وزارت کشور مجوز اعتراضات را صادر کند

حیدرعلی عابدی نماینده اصفهان در گفت‌وگو با رویداد۲۴ در خصوص تصمیم دولت برای انتخاب محل‌هایی برای تجمع معترضان، گفت: این تصمیم شایسته تقدیر است و من معتقدم خیلی خوب بود که قسمتی از حرم امام(ره) را هم برای این تجمعات انتخاب می‌کردند زیرا امام خمینی به عنوان یکی از رهبران آزادی‌خواه جهان مطرح بوده و شاید حضور معترضان آن هم بصورت قانونی در آن مکان، پیام‌های خوبی را به بیرون مخابره می‌کرد.

او ادامه داد: اینکه دولت معترضان را به رسمیت شناخت و برای آن‌ها مکان‌هایی را تعیین کرده تا آن‌ها اعتراضات خود را مطرح کنند و از طرفی مطالباتشان رسانه‌ای شود یک گام مثبت است. البته دولت باید بطور جدی امنیت افراد معترض را تامین کند تا آن‌ها بدون دغدغه از لحظه‌ای که وارد مکان اعتراض می‌شوند تا لحظه‌ای که این مکان را ترک می‌کنند آرامش فکری داشته باشند. این نوع اعتراض‌ها را باید چند سال تمرین کرد تا فرهنگ اعتراض قانونی و اخلاقی در کشور نهادینه شود. در برخی کشورهای پیشرفته و صاحب دموکراسی گاهی اعتراضات و اعتصابات به چند روز هم می‌رسد اما هیچ خسارتی به اموال عمومی کشور و حتی خصوصی افراد وارد نمی‌کنند. نیاز است که در کشور ما هم یک بار برای همیشه این اتفاق بیافتد و معترضان در امنیت کامل فقط به بیان مطالبات خود بپردازند.

عابدی در پاسخ به چالش‌های این موضوع، گفت: اولین چالشی که در این موضوع وجود دارد این است که حال وزارت کشور باید مجوز لازم را برای معترضان صادر کند. یعنی در ادامه مشخص خواهد شد که چقدر دولت تحمل شنیدن صدای مخالف را دارد که امیدوارم این موضوع بدون نگاه سیاسی به نتیجه لازم برسد. چالش بعدی این است که نیروی انتظامی چقدر می‌تواند این‌گونه فضاها را مدیریت کند و برخوردی در شان معترضان را داشته باشد. چالش دیگر هم می‌تواند نوع پوشش خبری این نوع تجمعات باشد که باید دید دولت چقدر اجازه خواهد داد که خبرنگاران بتوانند با حضور خود در این مکان‌ها به پوشش این اعتراضات بپردازند.

باید امنیت پس از اعتراض مردم تامین شود

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در گفت‌وگو با رویداد۲۴ درباره تصمیم دولت در خصوص انتخاب مکان‌هایی برای اعتراضات مردم، گفت: دولت مکان‌هایی را برای اعتراض قشرها و صنف‌های مختلف جامعه در نظر گرفته و این اتفاق مبارکی است و اینکه برخی می‌گویند ما باید حتماً در مقابل همان سازمان تجمع کنیم را قبول ندارم زیرا نمی‌توان این حجم از مکان را برای معترضان که می‌خواهند اعتراض قانونی داشته باشند را مهیا کرد. در کل، موضوع با اهمیت اجازه تجمع است که ان‌شاءالله این اتفاق به وقوع خواهد پیوست تا صدای معترضان به گوش مسئولان برسد.

او در ادامه افزود: چالش اصلی و دغدغه معترضان این است که پس از اعتراض با مشکل امنیتی روبرو نشوند؛ یعنی فردا برای معترضان تشکیل پرونده ندهند یا دانشجویی که به صحنه آمده، ستاره‌دار نشود. از دولت بابت چنین تصمیمی قدردانی می‌کنم و خواهشمندم همان‌طور که این تصمیم گرفته شده، امنیت پس از اعتراض مردم هم تامین شود که این موضوع به اعتمادسازی در کشور بسیار کمک خواهد کرد. مردم معترض باید باور داشته باشند که وقتی در این مکان‌ها حاضر می‌شوند فردا با مشکل گزینشی یا غیره مواجه نخواهند شد چون اگر این اتفاق بیافتد این روند قانونی آن‌طور که باید و شاید انجام نمی‌شود و مردم به این مکان‌ها برای حضور و رساندن صدای خود به مسئولان اعتماد نخواهند کرد.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
بام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
0
0
اینا همه بهانه هست مردم خودشان خفه کنن اینا میگن عالیه شما نگران نباشید اگر تجمع بشه دوروز دیگه یاد شان میره
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: