تاریخ انتشار: ۱۶:۵۶ - ۲۶ تير ۱۳۹۷

معاون دادستان کل کشور:40 درصد کاربران تلگرام به پیام‌‌رسان‌های داخلی مهاجرت کرده‌اند

بیش از ۳۰ میلیون کاربر ایرانی با علم به داخلی بودن نرم‌افزار «هاتگرام» و «تلگرام طلایی» به آنها مراجعه کرده‌اند

رویداد۲۴-بیش از ۳۰ میلیون کاربر ایرانی با علم به داخلی بودن نرم‌افزار «هاتگرام» و «تلگرام طلایی» به آنها مراجعه کرده‌اند معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی تاکید کرد: بیش از ۳۰ میلیون کاربر ایرانی با علم به داخلی بودن نرم‌افزار «هاتگرام» و «تلگرام طلایی» به آنها مراجعه کرده‌اند و در واقع با یک رفتار معنادار فیلترشکن ایرانی را بر فیلترشکن خارجی ترجیح داده‌اند.

عبدالصمد خرم‌‌‌آبادی در یادداشتی نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
اگرچه اعطای اینترنت بدون فیلتر به هاتگرام و تگرام طلایی به منظور دور زدن فیلتر تلگرام ضربه سختی به پیام‌‌‌رسان‌های داخلی وارد کرد اما این واقعیت را نیز اثبات کرد که بیش از ۳۰ میلیون کاربر ایرانی با علم به داخلی بودن نرم افزار هاتگرام و تلگرام طلایی به آنها مراجعه کرده‌اند و در واقع با یک رفتار معنادار فیلترشکن ایرانی را بر فیلترشکن خارجی ترجیح داده‌اند.

بررسی آمار ترافیک درگاه بین‌‌‌المللی اینترنت کشور بیانگر این واقعیت است که بعد از فیلتر تلگرام تنها ده درصد از حجم داده‌های موجود تلگرام از طریق فیلترشکن‌های خارجی بازدید شده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که مشکل کاربران ایرانی در مراجعه به پیام‌‌‌رسان‌های خارجی مشکل امنیتی نیست. مردم علیرغم تبلیغات گسترده دشمن به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران کاملا اعتماد دارند و نرم‌‌‌افزارهای داخلی را بر خارجی ترجیح می‌دهند.

این رفتار مردم یک پیام برای مسئولین فضای مجازی کشور دارد و آن این است که به جای سرمایه‌‌‌گذاری برای دسترسی کاربران ایرانی به پیام‌‌‌رسان‌های خارجی همه تلاش خود را برای بالا بردن کیفیت پیام‌‌رسان‌های داخلی به کار گیرید.

اگر سرمایه‌‌گذاری که دولت بر روی فیلترشکن هاتگرام و تلگرام طلایی انجام داد، صرف پیام‌‌‌رسان‌های داخلی می‌‌شد، امروز به جای اینکه شاهد مهاجرت ۴۰ درصدی کاربران تلگرام به پیام‌‌رسان‌های داخلی باشیم شاهد مهاجرت ۹۰ درصدی آنها بودیم. در عین حال دشمن به داده‌های عظیم (big data) ما دسترسی نداشت و از شر استثمار و استعمار نوین شبکه‌های اجتماعی خارجی در امان بودیم.

نظرات شما