تاریخ انتشار: ۰۶:۱۲ - ۰۵ آبان ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
محمود صادقی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
محمود صادقی می‌گوید: نظارت بر اجرای استراتژی‌ها از وظایف مجمع تشخیص مصلحت است اما رهبری هیچ‌گاه نگفتند مجمع در فرآیند قانون‌گذاری مداخله کند.
11111111111111111111111111
 رویداد۲۴ محمد آیتی: «درگذشت آیت الله هاشمی فرصتی مغتنم برای محسن رضایی است تا بخاطر خوی نظامی گری قلمرویش را گسترش دهد.» اینها آخرین جملاتی است که علی مطهری درباره دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است. اشاره علی مطهری به موضوع «گسترش قلمرو» به دخالت مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره CFT  است. مطهری گفته است «اکنون بدعتی در سیر قانون‌گذاری کشور ایجاد شده و آن این است که بعد از آنکه طرح یا لایحه‌ای به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان رفت، همزمان با بررسی شورای نگهبان از نظر انطباق مصوبه مجلس با شرع اسلام و قانون اساسی، هیات نظارت مذکور مصوبه را از نظر انطباق با سیاست‌های کلی بررسی می‌کند و نظر خود را به شورای نگهبان می‌فرستد.» او با این فرض گفته است کشور به سمتی رفته که به جای یک شورای نگهبان، صاحب دو شورای نگهبان شده‌ایم.
 
پس از اظهار نظر مطهری، کدخدایی به کمک رضایی آمد و متن نامه‌ای از آیت الله هاشمی منتشر شد که در آن رئیس مجمع «انطباق لایحه بودجه سال ۱۳۸۷ با سیاستهای کلی» را تایید کرده بود. کدخدایی به استناد این نامه از محسن رضایی حمایت کرده بود و گفته بود قبلا هم چنین سابقه‌ای وجود داشته که مجمع به موضوعات این چنینی ورود کند.
 
علی مطهری که از اظهارات سخنگوی شورای نگهبان قانع نشده بود، خطاب به کدخدایی گفته بود: «سخن ایشان درباره انطباق لایحه و آن چیزی است که اکنون در مجلس در حال بررسی است نه درباره مصوب مجلس. یعنی ایشان توجه داشته‌اند که مجمع نمی‌تواند مانند شورای نگهبان درباره مصوبات مجلس اظهارنظر کند و این امر را خلاف قانون اساسی می‌دانسته‌اند.»
 
محمود صادقی نماینده تهران درباره ورود دبیر مجمع به قانون‌گذاری و بدعت این نهاد به رویداد۲۴ گفته است: یکی از راهبردهای کنگره آمریکا در رویکرد تحریمی که علیه ایران وضع کرده و در گزارش‌های محرمانه خود هم به دولتشان اعلام داشتند و به خیال خام خود فکر می‌کنند با این ابزارها می‌توانند موجب فروپاشی نظام ایران شوند، این بود که تلاش کنند نهادهای قانونی و دموکراتیک نظام ما را تضعیف کنند.
 
عضو فراکسیون امید می‌گوید: آن‌ها به دنبال پررنگ کردن نقش دخالت‌های فردی در نظام تصمیم‌گیری ایران هستند. یعنی آن‌ها احساس کردند که می‌توانند از اختلاف نظر افراد مسئول و نهادهای قانونی داخل کشور برای شکاف بیشتر در نظام ما به نفع خود استفاده کنند. از این‌رو تضعیف قوه مقننه به عنوان یکی از ارکان سه گانه نظام که مسئول قانون‌گذاری است، بازی ناخودآگاهانه در پازل دشمن است. از این زاویه از محسن رضایی که در موضع استراتژیست در مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت می‌کنند، می‌خواهم که نگاه راهبردی از زوایه مقابله با تحریم‌ها داشته باشند و اگر ایشان این‌طور نگاهی را در دستور کار خود قرار دهند، حتماً باید یک تجدید نظری در رفتار خود داشته باشند.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص است؛ آن هم جایی است که مجلس با شورای نگهبان بر سر موضوعی به اختلاف برخورد کنند. اما اینکه نقش نظارتی مجمع که نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام است تبدیل به نقش تقنینی شود، منجر به تضعیف ارکان نظام خواهد شد و این روند ناخودآگاه، منویات دشمنان نظام را دنبال خواهد کرد.
 
نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفته است: اقدام هیات نظارت مجمع تشخیص را در خصوص CFT را اشتباه می‌دانم و آن‌ها باید در جای خود باید نقش بایسته خود را انجام دهند. تدوین استراتژی‌ها، حل اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان و نظارت بر اجرای استراتژی‌ها از وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام است. این نظارت طبق بند دوم اصل 110 قانون اساسی جزو اختیارات رهبری است که با نظر ایشان به مجمع موکول شده اما رهبری هیچ‌گاه نگفتند شما بیایید در فرآیند قانون‌گذاری مداخله کنید.
 
صادقی می‌گوید: کار مجمع تشخیص مصلحت، مداخله در قانون‌گذاری است. کاری که صورت گرفت مثل این بود که شورای نگهبان دومی بوجود آمده است. این کارها حتماً باعث اختلال در نظام می‌شود. مجمع تشخیص مصلحت نظام باید براساس مصلحت نظام کار کند نه اینکه مسیری را دنبال کند که در سیستم مشکل بوجود آید.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
0
0
فقط رفراندوم تععین نوع حکومت با نظارت سازمان ملل و سازمانهای مردم نهاد هست که مردم ایران فکر میکنن میتونن از این طریق مشکلات کشورشون حل بشه و مردم ایران این نوع اختلافات رو زرگری قلمداد میکنن.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
0
1
جناب محمدآیتی وجناب مطهری اگرامشال برادرمحسنهانبودندشماهاخیلی پیش ایران عزیزراره استکبارهدیه داده بودید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: