تاریخ انتشار: ۱۴:۳۹ - ۰۷ آبان ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
نامه سید حسن خمینی به شبیری زنجانی:
سیدحسن خمینی در پی نامه آیت الله یزدی، به آیت الله شبیری زنجانی نامه نوشت و تاسف خود را ابراز کرد.
تأسف شدید خود را از اسائه ادبی که به ساحت‌تان شده، ابراز می‌دارم / آنچه حائز اهمیت است، استدلال ناتمامی است که در نامه آیت‌الله یزدی به آن اشاره رفته
رویداد۲۴ در پی نامه سرگشاده اخیر آیت الله یزدی به حضرت آیت الله شبیری زنجانی، سید حسن خمینی، طی نامه‌ای به این مرجع عالیقدر شیعه ضمن ابراز تأسف از اسائه ادب به ساحت ایشان، نوشت: جمهوری اسلامی نه تنها به ذوب شدن روحانیت شیعه در حکومت وابسته نیست، بلکه تنها با استقلال حوزه و مرجعیت از دولت‌ها میسر است.
 
متن این نامه بدین شرح است:

بسمه تعالی

محضر مبارک استاد عظیم الشأن و فقیه بزرگوار آیت الله العظمی حاج سید موسی شبیری زنجانی مد ظله العالی

سلام علیکم و رحمة الله

اگر چه حوادث تلخ این روز‌ها جان‌های شاگردان و ارادتمندان حضرتعالی را رنجاند و عواطف متدینین را جریحه‌دار ساخت، ولی در خود ثمره مبارکی هم داشت که همان حسن توجه به ضرورت استقلال حوزه‌های علمیه و ارتباط وثیق حفظ نظام جمهوری اسلامی با محافظت از جایگاه مرجعیت عالی شیعیان است.

اگر به دیده قبول بنگرید، حقیر خود را شاگرد شما می‌دانم و همچون مرحوم والد، سال‌ها در درس‌ها و مباحث مربوطه حاضر بوده ام. علاوه بر آن، به سبب علقه و رابطه عمیق حضرت امام و والد بزرگوارتان که به تعبیر جنابعالی، همدلی و رفاقت دو بیت مرجعیت را به بیش از هفتاد سال کشانده است، تأسف شدید خود را از اسائه ادبی که به ساحتتان شده است ابراز می‌دارم.

اما آنچه مزید بر این امور ظاهری -که مطمئنم خللی نیز در روح بلند شما پدید نمی‌آورد-، حائز اهمیت بوده و لازم است مورد توجه اهل علم واقع شود، استدلال ناتمامی است که در نامه جناب آیت الله یزدی به آن اشاره رفته است.

حقیقت آن است که نظام جمهوری اسلامی ثمره همه‌ مجاهدات عالمان مسلمان و مجاهدان راه عزت و سربلندی است و به همین سبب صیانت از آن از اوجب واجبات است. اما نکته آنجاست که حفظ این مهم نه تنها به ذوب شدن روحانیت شیعه در حکومت وابسته نیست، بلکه تنها با استقلال حوزه و مرجعیت از دولت‌ها میسر است. وجود عالمان وارسته‌ای که مردم همواره آنان را ملجأ و مأوای خود بدانند و در سختی‌ها و شدائد به آنان مراجعه کنند، همواره راه حفظ اسلام و جمهوری اسلامی برای حال و آینده است.

در این میان صد البته ممکن است نظری با نظری مخالف باشد، ولی هرگز نباید این مسیر به توهین و تحکم و بالانشینی منجر شود.

آنچه این روز‌ها می‌تواند توجه‌ها را به خود معطوف کند، جدای از تأکید بر مرتبت عالی حضرتعالی در میان حوزویان و اهل علم، ضرورت استقلال حوزه‌ها برای بقای کیان شیعه و به جهت حفظ نظام اسلامی است.

مجددا فرصت را مغتنم شمرده، ادب و احترام فراوان خود را معروض می‌دارم.

سید حسن خمینی
منبع: جماران
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
1
1
احسنت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار