تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۲۱ آبان ۱۳۹۷
نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با رویداد۲۴:
اعضای سه فراکسیون مجلس دهم معتقدند هرچند انتشار اسامی هیات مدیره شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط محمد شریعتمداری اقدامی مناسب بوده، اما مهمتر آن است که در مرحله بعد رزومه، فیش حقوقی و پاداش‌های سالیانه اعضا و همچنین سود و زیان شرکت‌ها منتشر شود.

رزومه، فیش حقوقی و پاداش‌های سالیانه هیات مدیره‌ شرکت‌های وزارت کار اعلام شود/ ۹۸ درصد مدیران مرد هستند!

رویداد۲۴ محمد آیتی: همه مردم تشنه شفاف‌سازی‌اند و مسئولان هم در تمام دوره‌ها قول شفافیت به مردم داده‌اند اما این موضوع در عمل تنها در حد حرف مانده است. به قدری در سال‌های اخیر مسئولان از شفاف‌سازی مجموعه خود و پاسخگویی به مردم دور مانده‌اند که اعتماد در جامعه سقوط کرده است و در این بین اگر فردی هم راست بگوید تشخیص آن از دروغ سخت به نظر می‌رسد.

در روزهای گذشته محمد شریعتمداری، وزیر جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، لیست اعضای هیات مدیره شستا و صندوق بازنشستگی را منتشر کرد تا در گام نخست مشخص شود چه افرادی و در چه بخش‌هایی فعال هستند. نمایندگان هر سه فراکسیون مجلس درباره لزوم شفافیت در حاکمیت سخن گفته‌اند و به این سوالات رویداد۲۴  پاسخ داده‌اند:

۱- ارزیابی شما از انتشار اسامی هیات مدیره شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط محمد شریعتمداری چیست؟

۲- گام بعدی این شفافیت چه می‌تواند باشد؟

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی: شریعتمداری در گام بعدی صورت‌های مالی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار را شفاف اعلام کند

غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی عضو فراکسیون مستقلین به رویداد۲۴ گفته است: حرکت آقای شریعتمداری کار بسیار خوبی بود و تعجب می‌کنم که عده‌ای نسبت به ایشان انتقاد کردند. اگر بعضی به دنبال تخریب و کینه‌توزی هستند یک حرف دیگر است، ولی این شفاف‌سازی که از سوی وزیر کار اتفاق افتاد، عملی درست و شایسته بود. از کسانی که انتقاد می‌کنند باید پرسید پس شفاف‌سازی به چه صورتی اتفاق می‌افتاد و وزیر چه باید بکند؟ امروز همه فهمیدند که چه افرادی در هیات مدیره‌های شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه و اجتماعی هستند و نسبت این افراد با مسئولان به چه گونه‌ای است.

او ادامه داد: باید با قدرت نسبت به پاک‌سازی و سالم‌سازی شستا اقدام شود و نباید تحت هیچ شرایطی تحت تاثیر منتقدین قرار گرفت. آقای شریعتمداری باید در گام بعدی صورت‌های مالی این شرکت‌ها را شفاف اعلام کند. مردم باید بدانند که این شرکت‌ها چقدر درآمد داشتند و چه میزان هزینه کردند. حتی نوع معاملات و اعتبارات بودجه آن‌ها باید برای جامعه منعکس شود مخصوصاً که گاهی ردپای برخی جریان‌های سیاسی در این شرکت‌ها دیده شده است. ضمناً معتقدم آقای شریعتمداری باید این شرکت‌ها را خصوصی و وزارتخانه را کوچک‌تر کند.

محمدرضا بادامچی: دوره ربیعی از انتشار اسامی هیات مدیره شرکت‌های وزارت کار امتناع می‌شد

محمدرضا بادامچی عضو فراکسیون امید مجلس به رویداد۲۴ گفته است: اینکه امروز شاهدیم آقای شریعتمداری اعضای هیات مدیره شرکت‌ها را اعلام کرده، به درخواست کمیسیون اجتماعی و پیش از رای اعتماد ایشان بود. ما این مطالبه را در زمان آقای ربیعی هم داشتیم و آن‌ها می‌گفتند اسم این افراد در بورس و کدال است. به هر حال این وعده عملی شد و این روند به شفاف‌سازی اقتصادی در کشور کمک خواهد کرد. از طرفی صحبت‌هایی که مطرح شده بود که برخی افراد که در هیات مدیره‌های این شرکت‌ها حضور دارند نسبت فامیلی با برخی مسئولان دارند تا حدود زیادی روشن شد که چقدر درست و چقدر نادرست بوده است. امیدوارم این مسیر شفافی که آقای شریعتمداری در پیش گرفته را دیگر وزارتخانه‌ها هم برای شرکت‌های زیرمجموعه خود در دستور کار قرار دهند.

بادامچی معتقد است مرحله بعدی این شفاف‌سازی این است که رزومه اعضای هیات مدیره به اطلاع همگان برسد تا دید چقدر این افراد شایسته آن جایگاه بوده‌اند.

سید محمدجواد ابطحی: فیش حقوقی و پاداش‌های سالیانه اعضای هیات مدیره‌ها و سود سهام شرکت‌ها اعلام شود

سید محمدجواد ابطحی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی به رویداد۲۴ گفته است: اگر این کار پوپولیستی نباشد و وزیر بخواهد در راستای شفافیت عمل کند، اولین قدم مثبت آقای شریعتمداری در وزارتخانه خواهد بود. امیدوارم این روند ادامه داشته باشد، زیرا بیش از صد شرکت، زیرمجموعه شستا است. حتی من معتقدم اسامی افراد باید با نام پدر گذاشته شود که مردم بتوانند تشابه اسم‌ها را تشخیص دهند.

عضو کمیسیون آموزش تصریح کرد: مرحله بعد این شفافیت، انتشار فیش حقوقی و پاداش‌های سالیانه اعضای هیات مدیره‌ها و سود سهام شرکت‌ها است.

حسینعلی حاجی دلیگانی: میزان حقوق و پاداش به اعضای هیات مدیره و ساعت حضور آنها اعلام شود

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در این خصوص به رویداد۲۴ گفته است: اصل این حرکت، حرکت درستی است، اما به نظر می‎رسد لیست کامل نیست و امید است در روز‌های آتی بدون گزینش این لیست کامل شود. به نظر من اگر این کار تا انتها و شفاف انجام شود جلوی بسیاری از رانت‌ها و رایزنی‌های غیرحق گرفته می‌شود و در نهایت منجر به کاهش فساد در کشور خواهد شد. تصور من بر است که دیگر وزارتخانه‌ها هم روی به چنین کاری بیاورند تا این شفافیت در تمام قسمت‌های دولت رخ دهد.

او اظهار داشت: میزان حقوق پرداختی و پاداش به اعضای هیات مدیره و ساعت حضور این افراد در محل کار از دیگر موضوعاتی است که باید در مرحله بعدی این شفافیت قرار بگیرد. از طرفی باید میزان اثرگذاری این افراد در موفقیت یا عدم‌موفقیت شرکت مشخص شود.

سیده حمیده زرآبادی: میزان شایستگی افراد برای عضویت در هیات مدیره شرکت‌های وزارت کار اعلام شود

سیده‌ حمیده زرآبادی عضو فراکسیون امید به رویداد۲۴ گفته است: این تصمیم و انجام آن، کار بزرگی بود فقط باید اطلاع‌رسانی در این رابطه به درستی انجام شود. بی‌تردید این گام نخست کار است هرچند انتشار اسامی همه ماجرا نیست.

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس با اشاره به گام بعدی این شفافیت اظهار داشت: در مرحله بعد باید دید افراد حاضر در هیات مدیره‌ها چقدر شایسته این پست‌ها هستند و اگر ارتباط منطقی وجود نداشته باشد باید این افراد برکنار و کسانی با فراخوان عمومی به کار گمارده شوند که بتوانند به آن مجموعه کمک کنند.

قاسم ساعدی: عملکرد اعضای هیات مدیره و کارکرد شرکت‌های وزارت کار بدون اغماض به اطلاع مردم برسد

قاسم ساعدی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی به رویداد۲۴ گفته است: هم مردم و هم نمایندگان مجلس به دنبال شفاف‌سازی هستند. نمایندگان از بُعد نظارتی که بر عهده آن‌ها هست، موضوع را پیگیری می‌کنند و مردم به عنوان صاحبان کشور حق خود می‌دانند که بدانند در کشور چه می‌گذرد. انتشار اسامی اعضای هیات مدیره برخی شرکت‌های زیرمجموعه وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک امر ضروری بود که توسط آقای شریعتمداری انجام شد و من این کار را تحسین می‌کنم. در این سال‌ها خیلی از مسئولان متهم به این شدند که خویشاوندان آن‌ها در شرکت‌های زیرمجموعه دولتی هستند از این‌رو خیلی خوب است که یک بار برای همیشه این موضوع شفاف شود که دیگر حرف و حدیثی در این رابطه وجود نداشته باشد. شفاف‌سازی یک نیاز برای شکوفایی اقتصادی است و از طرفی اعتماد‌ها را در جامعه بالا می‌برد.

نماینده استان خوزستان تصریح کرد: باید عملکرد اعضای هیات مدیره و کارکرد شرکت‌ها بدون اغماض به اطلاع مردم برسد. در این رابطه نباید شعار داد یا واقعیت‌ها را لاپوشانی کرد، زیرا کشور در شرایط حساسی است و مردم خواهان شفافیت و راست‌گویی از سوی مسئولان هستند.

شهرام کوسه غراوی: سود و زیان شرکت‌های تابعه وزارت کار اعلام شود

شهرام کوسه‌غراوی عضو فراکسیون مستقلین مجلس به رویداد۲۴ گفت: انتشار اسامی هیات مدیره‌ها کاری خوب است، اما به شرط آن که فقط در حد یک اطلاع عمومی نباشد، یعنی باید دید این افراد چقدر به درد مجموعه خوردند و چه کارکرد‌هایی داشتند. من فکر می‌کنم انتشار اسامی و نظارت بر عملکرد اعضای هیات مدیره اگر منجر به تحرک این بنگاه‌های اقتصادی شود، کار اصولی انجام شده است.

او با اشاره به مرحله بعدی این شفاف‌سازی عنوان کرد: باید مشخص شود این شرکت‌ها چقدر سود و چقدر ضرر داشته‌اند و باید عملکرد و تراز مالی آن‌ها به ریز ارائه شود.

محمدرضا منصوری: رزومه کاری اعضا منتشر شود

محمدرضا منصوری عضو فراکسیون امید به رویداد۲۴ گفت: انتشار اسامی برخی هیات مدیره شرکت‌های مربوط به وزارت کار امری مثبت بود و هر چیزی که به شفافیت کمک کند را باید مثبت قلمداد کنیم. انتشار این اسامی حداقل مزیتی که دارد این است که مردم بدانند چه افرادی از مسئولان عضو این شرکت‌ها هستند. خوب است که تاریخ احکام هم مشخص شود که مردم ببینند آن فرد قبل از مسئولیت فامیل خود عضو شرکت شده یا بعد از مسئولیت او به این جایگاه رسیده است.

وی ادامه داد: مرحله بس از انتشار اسامی، انتشار رزومه کاری اعضای هیات مدیره است. باید دانست این افراد قبلاً کجا‌ها فعالیت می‌کردند و آیا به کار مجموعه‌ای که الان در آن حضور دارند می‌خورند یا نه؟ اکنون افرادی هستند که عضو یک شرکت صنعتی هستند، اما اصلاً در این حوزه فعالیتی نداشته‌اند. از این‌رو افرادی که بصورت غیرتخصصی در این پست‌ها حضور دارند باید کنار بروند تا شایسته‌ها کار را به دست بگیرند.

علی گلمرادی: انتشار اسامی کار شاقی نبود

علی گلمرادی عضو فراکسیون مستقلین مجلس به رویداد۲۴ گفت: انتشار اسامی اعضای هیات مدیره شرکت‌های زیرمجموعه وزارتخانه، کار خوبی است، اما یک اقدام برجسته نیست که بخواهیم بگوییم فلان وزیر چه کار شاقی کرده که اسامی را منتشر کرده است، ولی می‌توان گفت: در حد خود اقدامی خوب است، زیرا مسئولان را در انتخاب‌های خود حساس می‌کند.

نماینده ماهشهر اظهار داشت: گام بعدی در این راستا این است که رزومه کاری این افراد بررسی شود. وقتی اسامی منتشر می‌شود مردم نسبت به این اعضا حساس می‌شوند و می‌خواهند بدانند این افراد چقدر شایسته این پست‌ها هستند.

سیده فاطمه حسینی: ۹۸ درصد اعضای هیات‌های مدیره‌ شرکت‌های وزارت کار مرد هستند

سیده‌فاطمه حسینی عضو فراکسیون امید مجلس به رویداد۲۴، گفت: آقای شریعتمداری پیش از رای اعتماد، وعده شفاف‌سازی در این خصوص را داده بودند و امروز به وعده خود عمل کردند. واضح است هرچه شفافیت در امور کاری بیشتر شود کار‌ها سرعت بیشتری به خود می‌گیرد و امید است این مسیر همیشگی باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: گام بعدی شفافیت این است که باید مشخص فرآیند انتصابات به چه صورتی بوده و آیا امروز شایسته‌ها بر سر کارند؟ اکنون ۹۸ درصد اعضای هیات مدیره‌ها مرد هستند و تنها ۲ درصد از این پست‌ها به خانم‌ها تعلق گرفته، آیا می‌توان باور کرد که بگوییم فقط ۲ درصد خانم شایسته برای این جایگاه‌ها وجود دارد؟ یعنی با وجود این همه زن توانمند و کاربلد نمی‌توانستیم بیشتر از این، از ظرفیت خانم‌ها استفاده کنیم؟

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار