تاریخ انتشار: ۲۰:۰۴ - ۲۵ آبان ۱۳۹۷

قطع راه ارتباطی ۴۰ روستا در کهگیلویه وبویراحمد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل پایانه‌های کهگیلویه وبویراحمد گفت که بارش شدید برف و باران در ۲ روز گذشته سبب مسدود شدن راه ارتباطی بیش از ۸۰ روستای این استان و ۲ محور فرعی گچساران- پازنان به بندر دیلم و سی سخت به پادنا در سمیرم شده است.
 رویداد۲۴ علی خوان پایه اظهار داشت: بازگشایی این تعداد راه روستایی توسط راهداران با وجود امکانات و ماشین آلات محدود و کمبود نیرو آغاز شده است.

وی تصریح کرد که بیشترین تعداد روستا‌های مسدود شده مربوط به شهرستان‌های کهگیلویه و چرام و بخش‌های قلعه رئیسی و دیشموک هستند.

خوان پایه دلیل مسدون شدن این تعداد راه روستایی را خاکی بودن و نبود زیرسازی مناسب این جاده‌ها عنوان کرد و گفت: جاده برخی از روستا‌ها نیز به دلیل جاری شدن سیل و طغیان رودخانه‌ها دچار خسارت شده اند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل پایانه‌های کهگیلویه و بویراحمد گفت: همچنین جاده ارتباطی ۲ محور گچساران- پازنان به بندر دیلم به دلیل تخریب پل در این مسیر و نیز جاده سی سخت به پادنا در سمیرم به علت بارش سنگین برف مسدود شده اند.

خوان پایه تاکید که برغم بارندگی، تمامی جاده‌های اصلی استان باز است و تردد در آن‌ها جریان دارد.

کهگیلویه و بویراحمد دارای ۷۹ گردنه با ۲ هزار و ۸۴۶ کیلومتر و جاده و ۶۶ نقطه به طول ۳۲۷ کیلومتر محور برفگیر است.
این استان حدود ۶ هزار کیلومتر راه اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که از این میزان ۱۴۲ کیلومتر بزرگراه، ۵۰۵ کیلومتر راه اصلی، یکهزار و ۲۳۸ کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز روستایی است.

بیش از ۴۴ درصد جمعیت افزون بر ۷۲۳ هزار نفری این استان در روستا‌ها ساکن هستند.

کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است که حدود ۷۰۰ روستای آن بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد.

راهدارخانه ثابت و سیار در محور‌های مواصلاتی این استان با شروع بارش‌ها آماده خدمت‌رسانی به رانندگان هستند.

خدمات رسانی با ۲۰۰ دستگاه وسیله نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین در جاده‌های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد در حال انجام است.

در این راهدارخانه‌ها بیش از ۲۵۰ نفر آماده باش و ۱۰۰ نفر نیروی پشتیبان برای ارائه خدمت به مسافران در عملیات‌های راهداری پائیز و زمستانه مستقر هستند.

بارش برف و باران از عصر روزچهاشنبه هفته جاری در نقاط مختلف این استان آغاز شده است که بر اساس اعلام هواشناسی تا ساعت ۱۵ و ۳۰ قیقه امروز چمعه بارش حدود ۱۵۱ میلی متر باران در شهر یاسوج به ثبت رسیده است.
شهرستان لنده نیز با ۱۳۷ میلی متر و سادات امام زاده علی (ع) چرام نیز با حدود ۱۳۰ میلی متر بعد از یاسوج دارای بیشترین میزان بارندگی در این مدت هستند.

بارش در ارتفاعات و گردنه‌های برف گیر و مناطق کوهستانی استان به صورت برف گزارش شده است.
بارندگی در این استان طبق اعلام هواشناسی از جمعه شب قطع می‌شود و روز شنبه اسمان استان صاف همراه با وزش باد و مه خواهد بود.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: