تاریخ انتشار: ۱۰:۵۲ - ۰۳ آذر ۱۳۹۷
معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان مطرح کرد
معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه مدتی است با متخلفان جدید محیط زیست در فضای مجازی مواجه هستیم، گفت: مدتی است متخلفان به صورت فعال در فضای مجازی اقدام به فروش گونه حیوانات وحشی در سایت‌ها و نرم‌افزار‌های گوناگون همانند دیوار می‌کنند.
افزایش خریدوفروش گونه‌های وحشی در فضای مجازی
رویداد۲۴ مهدی صفی‌خانی، درتشریح تخلف‌های صورت گرفته در فضای مجازی، مطرح کرد: یکسری از حیوانات درتصورات مردم حکم حیوانات زینتی و اهلی را دارند در حالیکه این حیوانات براساس تعریفات و آئین‌نامه محیط زیست وحشی بوده و یا خریدوفروش آن‌ها منوط به ضوابط و مقررات خاصی است.

وی با بیان اینکه عمدتا خریداران به طور ناخواسته و از روی ناآگاهی با خرید حیوانات وحشی از طریق فضای مجازی مجرم شناخته می‌شوند، اظهار کرد: طوطی برزیلی، طوطی طرقه، قوی فریادکش و میمون ازجمله حیواناتی هستند که خرید و فروش آن‌ها در فضای مجازی ممنوع و جرم است و درصورت اطلاع یافتن از این موضوع، محیط زیست به صورت جدی برخورد کرده و به مراجع قضایی ارجاع می‌دهد تا این مسأله عادی و فراگیر نشود.

صفی‌خانی با اشاره به ۴۰ مورد تخلف و دستگیری ۵۰ متخلف در حوزه شکار غیرمجاز در ۸ ماهه امسال بیان کرد: شکارخرگوش و پرنده‌هایی مانند کبک، کبوتر و حیوانات درمعرض انقراض مانند قوچ‌ومیش و کل و بز بیشترین موارد شکار غیرمجاز را شامل شده است.

وی دررابطه با تعداد مجوز صادر شده برای شکار در استان همدان خاطرنشان کرد: در ۳ هفته نخست آغاز صدور پروانه شکار، حدود ۲۵۰ پروانه با مدت اعتبار ۲ ماه صادر شده است و براساس ظرفیت محیط زیست استان و جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست سقف پروانه‌های صادره ۵۰۰ مجوز خواهد بود.

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان با اشاره به توجه و مراقبت ویژه محیط بانان در مناطق مجاز شکار، عنوان کرد: ۲ روز درهفته در مناطق قانونی امکان شکار وجود دارد و محیط بانان دراین روز‌ها مشغول بازرسی و جلوگیری از استفاده سلاح‌های غیرقانونی و شکار غیرمجاز حیوانات هستند.

وی با اعلام اینکه درحال رصد و رفع آنفلوانزای پرندگان هستیم، دررابطه با حیوانات مجاز به شکار تصریح کرد: کبک، شکم سیاه و یا باقرقره، باخته و قمری از جمله حیوانات مجاز برای شکار هستند.

صفی‌خانی با اشاره به شرایط اخذ پروانه شکار برای افراد متقاضی، گفت: اولویت محیط زیست بر بومی بودن متقاضیان است و داشتن اسلحه مجاز به‌همراه جواز حمل سلاح مربوطه، نداشتن سابقه تخلف درسنوات گذشته و نداشتن محرومیت شکار از شرایط اخذ پروانه شکار است.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: