تاریخ انتشار: ۱۴:۴۷ - ۰۵ آذر ۱۳۹۷
خبرگزاری رویترز گزارش داد که دولت آمریکا صدور ویزا برای دانشجوهای ایرانی را کاهش داده است.
کاهش صدور ویزا برای دانشجویان ایرانی در آمریکا
رویداد۲۴ به نقل از خبرگزاری رویترز، اگرچه دانشجویان ایرانی از دستور منع ورود اتباع چند کشور به خاک آمریکا که دونالد ترامپ در اوایل ریاست جمهوری‌اش صادر کرد، مستثنی هستند، اما گزارشات نشان می‌دهد که دولت این کشور صدور ویزا برای دانشجو‌های ایرانی را کاهش داده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷ با صدور دستوری ورود اتباع چند کشور شامل ایران، لیبی، کره شمالی، سومالی، سوریه و یمن را به خاک آمریکا ممنوع کرد که بعد‌ها با مخالفت جامعه آمریکا و نهاد‌های قضایی این کشور مواجه شد.

اطلاعات به دست آمده از موسسه آموزش بین‌الملل که وضعیت دانشجویان در آمریکا را دنبال می‌کند، نشان می‌دهد که شمار ایرانی‌هایی که در آمریکا تحصیل می‌کنند در دهه‌های گذشته به بالاترین تعداد، یعنی ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر رسیده است، اما آمار ماه‌های اخیر نشان دهنده کاهش در این تعداد است.

بر اساس داده‌های وزارت امورخارجه آمریکا در ماه‌های بین مارس تا اکتبر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۳۵۵ ویزا کمتر برای ایرانی‌ها صادر شده که کاهش ۲۳ درصدی به شمار می‌آید. همچنین در مجموع صدور ویزا برای دانشجویان خارجی کاهش پنج درصدی داشته است.

علاوه‌براین، در سه سال تحصیلی گذشته، تعداد ویزای اعطا شده به دانشجویان ایرانی و بستگان آن‌ها در آمریکا رو به کاهش بوده است. با این حال، برخی دانشگاه‌های اروپایی اعلام کرده‌اند که تعداد دانشجویان ایرانی آن‌ها افزایش داشته است.

رویترز در گزارش خود آورده است که توانسته بیش از ۲۰ مورد را بیابد که در آن‌ها ویزا‌های اعطایی به دانشجویان ایرانی برای تحصیل در آمریکا با تاخیر مواجه شده است. یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در این باره تنها توضیح داد که امنیت مساله بسیار مهمی است.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: