تاریخ انتشار: ۱۶:۱۵ - ۰۵ آذر ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
رئیس قوه قضاییه:
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت حل مشکلات معیشتی و صنفی کارگران با همکاری همه قوا، گفت: دشمن در پی سوءاستفاده از برخی مطالبات است و کارگران نباید اجازه دهند که مطالبات‌شان، بستر و بهانه‌ای برای استفاده ابزاری دشمنان و ایجاد بی نظمی در کشور شود.
رئیس قوه قضاییه: نمی‌توان پذیرفت که میراث دار گاوچران‌ها با آن سابقه کثیف، ملتی بزرگ را متهم به تروریست بودن کند/ بهانه کردن مطالبات کارگران برای برهم زدن نظم کشور، قابل قبول نیست
رویداد۲۴ آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: قرن‌هاست که کشور‌های استعماری از طریق اختلاف‌افکنی میان کشور‌های اسلامی به دنبال تحقق اهداف شوم خود هستند و این سیاست، امروز آشکارتر از گذشته در رفتار و گفتار سردمداران کشور‌های سلطه به چشم می‌خورد؛ چنانکه می‌بینیم هیئت حاکمه آمریکا آشکارا از ائتلاف‌های عجیب در منطقه که مبتنی بر تفرقه میان کشور‌های اسلامی است، صرفا برای بقای رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند.

وی با بیان این‌که «استعمارگران در طول قرن‌های متمادی همواره القا کرده‌اند که کشور‌های اسلامی نمی‌توانند به صورت مستقل، سر پا بمانند و برای ادامه حیات خود نیازمند تکیه بر کشور‌های غربی هستند»، اظهار کرد: امروز رئیس جمهور نادان آمریکا، این تفکر کهنه و نخ نما را با صدای بلند اعلام می‌کند و خطاب به عربستان می‌گوید شما گاو شیرده هستید و دو هفته هم نمی‌توانید بدون حمایت ما دوام بیاورید. چنین عبارات تحقیرآمیزی، در امتداد همان سیاستی است که می‌خواهد القا کند، ادامه حیات کشور‌های مسلمان، ارتباط مستقیمی با میزان تبعیت این کشور‌ها از سلطه گران دارد.

وی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: رئیس جمهور شیرین عقل و نادان ایالات متحده آمریکا ادعا کرده که ملت ایران تروریست است. اینکه کسی یک ملت رشید، بصیر و دارای پشتوانه چند هزار ساله تمدنی را «تروریست» بخواند، بسیار تعجب آور و گزاف است. نمی‌توان پذیرفت که میراث دار گاوچران‌های طپانچه به دست با آن سابقه کثیف اخلاقی‌اش، ملتی بزرگ را متهم به تروریست بودن کند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی در طول ۴۰ سال گذشته، یک سخن واحد در یک مسیر واحد داشته و آن، «مقابله با سلطه» بوده که بخشی از فرایند سلطه گری نیز بهره مندی از تروریسم است. جمهوری اسلامی، خود قربانی تروریسم است و افکار عمومی جهان شاهد است تروریست‌هایی که روزگاری در ایران جولان می‌دادند و مردم بی گناه را به خاک و خون می‌کشیدند، امروز در دامان غربی‌ها مشغول استراحت هستند و هر از گاهی به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آملی لاریجانی با اشاره به پدید آوردن «داعش» توسط آمریکا به اذعان شخص ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی، تصریح کرد: عجیب است که آمریکا پدیدآورنده و حامی داعش بوده، اما جمهوری اسلامی که در برابر داعش و گروه‌های تروریستی مقاومت کرده و توانسته بساط آن‌ها را در سوریه و عراق برچیند، متهم به تروریست بودن می‌شود.

وی با اشاره به حملات شیمیایی اخیر به شهر حلب در سوریه توسط تروریست‌ها یادآور شد: کشور‌های سلطه، روزگاری به بهانه مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی به عراق حمله کردند در حالیکه خودشان زرادخانه‌های صدام را از این سلاح‌ها پر کرده بودند. امروز هم در حلب، حملات شیمیایی صورت می‌گیرد، اما چون از جانب تروریست هاست، هیچ صدایی از حامیان آن‌ها به گوش نمی‌رسد. این دقیقا همان ارزش‌های آمریکایی مورد تاکید سردمداران این کشور است که صراحتا می‌گویند «از ما اسلحه بخر و با خیال آسوده جنایت کن».

وی خطاب به مدافعان دروغین حقوق بشر در غرب بویژه آمریکا گفت: ننگتان باد با این ارزش‌ها و حقوق بشری که از آن دم می‌زنید. امروز در یمن با بمب‌های شما مردم بی گناه سلاخی می‌شوند، اما به خاطر آنکه با عربستان قرارداد دارید و مدعی هستید که سرمایه سعودی‌ها برایتان ایجاد شغل کرده است، هیچ سخنی از این جنایات به زبان نمی‌آورید. آن خبرنگار سعودی را به فجیع‌ترین شکل ممکن به قتل رساندند و در حالی که طبق گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی خودتان برای شما محرز شده است که بن سلمان در این جنایت نقش داشته، می‌گویید ما نمی‌توانیم کاری کنیم، چون پول آن‌ها برای ما مهم است!

رئیس قوه قضاییه با ابراز تاسف نسبت به انحطاط اخلاقی دنیای مدعی تمدن غرب، تصریح کرد: البته حکام سابق آمریکا نیز همینطور بودند، اما وقاحت آن‌ها اکنون آشکارتر و عریان‌تر شده و تصریح می‌کنند ما حقوق بشر را زیر پا می‌گذاریم، چون قرارداد تسلیحاتی چهارصد میلیارد دلاری بسته ایم و پول عربستان در کشور ما شغل ایجاد کرده است. در واقع همانگونه که برخی مسئولان غربی نیز به این معنا اشاره کرده اند، آمریکا می‌گوید اگر طرف قرارداد ما باشید و به ما سود برسانید، می‌توانید هر کاری خواستید انجام دهید و هر ارزشی را زیر پا بگذارید.

وی با بیان این‌که «جمهوری اسلامی با چنین روندی مخالف است»، خاطرنشان کرد: اگر جمهوری اسلامی صدمات و لطمات و تحریم‌های چهل ساله را از ناحیه دشمن تحمل کرده، بر اساس پایه­‌های محکم ارزشی و ایمانی بوده است و می‌داند که دفاع کشور‌های غربی از حقوق بشر، کذب محض است؛ وگرنه چگونه می‌توان بین مردم یمن و یک آمریکایی که در جایی کشته می‌شود، تفاوت قائل شد؟ امروز صد‌ها و هزاران یمنی از کودک و بزرگ، اینگونه به نحو فجیع تحت فشار و محاصره هستند و به قتل می‌رسند، اما چون آمریکا با عربستان قرارداد دارد می‌گوید بمب می‌فروشیم تا بر سر شما بریزند!

رئیس قوه قضاییه در ادامه با گرامیداشت هفته بسیج و با اشاره به الگوبرداری کشور‌های منطقه از ساختار «بسیج»، اظهار کرد: الگویی که عراق و سوریه از بسیج گرفتند، موجب عقب راندن دشمن شد و ما خوشحالیم که جمهوری اسلامی توانسته است با این الگوی موفق، بسیاری از مشکلات را پشت سر بگذارد. امروز هم امیدواریم بسیج در صحنه اقتصاد کشور با اقتدار ورود یابد و به مردم کمک کند، زیرا کمک به مردم، یک اصل است. امروز بسیج در بحث پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز کمک قابل توجهی به قوه قضاییه می‌کند و برنامه‌های خوبی را در این زمینه طراحی کرده اند. امیداوریم هم بسیج حقوقدان‌ها و هم کل بسیج بتوانند در زمینه حل مشکلات حقوقی – قضایی، اجتماعی و دفع آسیب‌ها به جامعه کمک کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، بر همکاری قوا برای حل این مشکلات تاکید کرد و گفت: بار اصلی مسئولیت برای حل مشکلات بر دوش قوه مجریه است، منتها قوای دیگر نیز باید به دولت کمک کنند. بحمدالله با تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا برخی از گره­ها در حال گشوده شدن است و به تدریج شاهد ثبات و وضعیت بهتری خواهیم بود.

وی در ادامه به برخی مشکلات کارگران و مطالبات آنان اشاره کرد و گفت: امروز قشر کارگر تحت فشار‌های معیشتی بسیار زیادی است. به هر حال، حقوق ثابتی داشته اند و یک باره قیمت ارزاق و اجناس بالا رفته است. ما باید به حل مشکلات آن‌ها توجه داشته باشیم. گاهی ماه‌ها حقوق کارگران به تعویق می‌افتد؛ چگونه زندگی کنند؟ این مسائل، دو وجه دارد؛ یکی وجه اجرایی است که دادگستری، سازمان بازرسی کل کشور و سایر نهاد‌های مسئول باید در جایی که بحث حقوق عمومی مطرح است به موضوع ورود پیدا کنند و اگر مسئولی کوتاهی می‌کند، با او برخورد شود.

وی ادامه داد: وجهه دیگر، سوء استفاده دشمن از برخی خلاء‌ها و کاستی هاست. با کسانی که بخواهند از کارگران عزیز، در مسیر رسیدن به مطالباتشان بهره برداری ابزاری کنند و با ورود افراد بیگانه از محیط کارگری، به بهانه مطالبات کارگران نظم کشور را بر هم بزنند باید برخورد شود. این قبیل مسائل، ابزار دشمن است و برخی در صدد بهره گیری از این ابزار هستند. هیچگاه با اغتشاش، بحران و اقدامات خلاف نظم عمومی، مطالبات به نتیجه نخواهد رسید. در عین حال تأکید می‌کنم که دولت محترم نیز باید مسئله معیشت کارگران را واقعاً مد نظر داشته باشد و در جا‌هایی که مشکلاتی پدید می­آید فوراً رسیدگی کند. ما از زحمات دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکلات، تشکر می‌کنیم، اما در عین حال تاکیدمان این است که مسائل سر وقت خود و به موقع حل و فصل شوند تا نتیجه بخش باشند.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت دقت در واگذاری‌ها و نظارت کامل دولت بر روند کار واحد‌هایی که به بخش خصوصی واگذار می‌شوند، تصریح کرد: باید دقت شود که بخش خصوصی دقیقا می‌خواهد به چه شکل عمل کند. نباید روند کار به گونه‌ای باشد که عده‌ای بخواهند از منافع یک کارخانه سوء استفاده کنند و سپس معیشت کارگران را به خطر بیندازند. دولت باید در عین واگذاری بخش‌های دولتی به بخش خصوصی، نظارت تام داشته باشد و شرط اصلی و اساسی­اش نیز نگهداری کارگران در بستر کار کارخانه باشد؛ نه اینکه کارخانه را بفروشند و فردی هم که خریدار است، از فضای فیزیکی کارخانه استفاده کند و زمین‌های آن را بفروشد! شرط اساسی این است که کارخانه باید به قوت خود باقی باشد.

وی با تاکید بر حمایت دستگاه قضایی از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، واگذاری معقول و منطقی با نظارت تمام را از ارکان یک واگذاری صحیح دانست.

آملی لاریجانی در پایان با اشاره به زلزله شامگاه یکشنبه در کرمانشاه، از پیگیری‌های خود در تماس با استاندار کرمانشاه و رئیس کل دادگستری این استان خبر داد.

بر اساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون «دستور العمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه» در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.
 
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
برای وطنم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۵
0
1
هوالحق
فقر که از در داخل بیاید، ایمان از پنجره بیرون می رود. کارگران بیچاره فقط حداقل حقوق خود را می خواهند. اگر کسی صدای آنها را بشنود و کمک حالشان بشود مریض نیستند که قید همه چیز را بزنند و تظاهرات کنند. این مسائل باید جدی گرفته شود و با مسئولان خائن به کشور و خائن به خون شهدا برخورد شود وگرنه هیچ کاری با شعار پیش نمی رود.
حق طلب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۵
1
0
رویداد اگر برای تنویر افکار عمومی خبر رسانی می کنی شیطنت نکن عنوان گزارش با متن صحبت ها همخوانی ندارد یک نوع سیاست بازی کثیف انجام داده ای
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار