تاریخ انتشار: ۰۹:۴۱ - ۰۹ آذر ۱۳۹۷
لاریجانی در بدو ورود به تهران:
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت بالای بین‌المجالس آسیایی گفت: دولت‌های آسیایی باید به سمت اجرای پیمان‌های پولی و همکاری‌های بانکی بروند.
دولت‌های آسیایی باید به سمت اجرای پیمان‌های پولی بروند
رویداد۲۴ علی لاریجانی پس از بازگشت از سفر خود به استانبول ترکیه که به منظور حضور در یازدهمین مجمع عمومی اتحادیه مجالس آسیایی صورت گرفته بود، در بدو ورود به فرودگاه تهران درباره دستاورد‌های این سفر گفت: این سفر که تنها ۲۴ ساعت به طول انجامید برای شرکت در مجمع بین المجالس آسیایی بود که متشکل از برخی کشور‌های آسیایی از جمله کشور‌های مهمی همچون روسیه، چین، پاکستان و هند است.

وی در ادامه با بیان اینکه تمرکز کار بین المجالس آسیایی بر همکاری‌های اقتصادی است، افزود: پیشنهاد‌های خوبی در این حوزه مطرح شد که دولت‌ها باید به سمت اجرای آن بروند که پیمان‌های پولی و همکاری‌های بانکی یکی از مهمترین این مسائل است.

لاریجانی ادامه داد: بعد از اجرای تحریم‌های آمریکا نسبت به کشور‌های مختلف، در ذهن بسیاری از کشور‌ها این نکته به وجود آمده که باید راه‌های دیگری پیدا کنند لذا روی پیمان‌های پولی میان کشور‌های آسیا در حال بحث و بررسی جدی هستند تا به ضابطه جدیدی برسند.

وی درباره همکاری‌ها در حوزه انرژی اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش زیادی از انرژی دنیا در منطقه آسیا است، همکاری‌ها در این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است، همچنین در این نشست‌ها درباره استفاده از فناوری میان کشور‌ها و همکاری‌های محیط زیستی بحث‌های متنوعی صورت گرفت تا از ظرفیت کشور‌های آسیایی استفاده شود.

بر اساس گزارش خانه ملت، لاریجانی همچنین به گفت وگو‌های دو جانبه خود با روسای مجالس ترکیه و روسیه اشاره کرد و افزود: در دیدار‌هایی که با هیات‌های پارلمانی روسیه و ترکیه داشتیم در زمینه همکاری‌های اقتصادی و برخی سرمایه گذاری‌ها بحث شد و پیگیری‌های خوبی نیز صورت گرفت.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: جلسات مشترکی میان دو پارلمان ایران و روسیه برگزار می‌شود که بر این اساس گزارشی از پیگیری‌های نشست‌های دو سال گذشته در بلگراد ارائه شد که در آن مشخص شده بود دو طرف در چه حوزه‌ای می‌توانند همکاری داشته و سرمایه گذاری کنند همچنین پیشنهادات جدیدی هم ارائه شد.

وی افزود: هیات پارلمانی ترکیه نیز درباره فرصت‌هایی که می‌تواند باعث افزایش همکاری‌ها و رفع موانع توسعه روابط شود، صحبت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه بین المجالس آسیایی ظرفیت کار‌های مهمی را خواهد داشت، خاطرنشان کرد: توقف من در ترکیه کوتاه بود، اما هیاتی که از نمایندگان مجلس ایران در این کشور حضور دارند تا دو روز آینده که این اجلاس ادامه دارد، در جلسات مختلف آن شرکت می‌کنند.

یازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی به مدت سه روز با مشارکت ۲۳ کشور آسیایی در شهر استانبول برگزار می‌شود.

مهمترین هدف مجمع مجالس آسیایی، تشکیل پارلمان آسیایی است که تاکنون ۱۰ نشست مجمع عمومی آن به منظور ایجاد زمینه همکاری و هم افزایی در بین کشور‌های آسیایی برگزار شده است.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار