تاریخ انتشار: ۱۴:۵۰ - ۱۵ آذر ۱۳۹۷
مذاکرات صلح سوئد میان طرف‌های یمنی در حالی در استکهلم آغاز شد که فرستاده ویژه سازمان ملل از دستیابی به توافق میان آن‌ها در خصوص تبادل اسیران خبر داد.
آخرین جزئیات مربوط به مذاکرات صلح یمن/ توافق تبادل اسراء
رویداد۲۴ به نقل از المیادین، مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در کنفرانس خبری خود در سوئد گفت: هیچ مسأله‌ای در یمن بدون گوش دادن به سخنان تمام طرف‌ها حل نخواهد شد. اجرای گفتگو‌ها به روند سیاسی حرکت داده و آن را به سمت توافق صلح سوق می‌دهد.

وی افزود: قحطی و وخیم شدن اوضاع انسانی در یمن زنگ خطر را در این کشور به صدا در می‌آورد. من امضای توافق تبادل اسیران را اعلام می‌کنم و این مسأله باعث تقویت وحدت میان یمنی‌ها می‌شود. کاهش خشونت در یمن دستیابی به راه کار مسالمت آمیز را تسهیل می‌بخشد. روندی که امروزه شاهد آن هستیم بیانگر از سر گیری روند سیاسی بعد از توقف ۲ ساله آن است.

وزیر خارجه سوئد نیز تاکید کرد: از تمام طرف‌های یمنی می‌خواهیم گفتگو‌های خود را زیر نظر سازمان ملل پیش ببرند. امید‌های زیادی به نتایج گفتگو‌های یمنی یمنی در سوئد وجود دارد. باید برای توقف اوضاع تأسف بار یمن تلاش کرد.

درخواست هیأت وابسته به منصور هادی برای خروج انصارالله از الحدیده

هیأت شرکت کننده در مذاکرات صلح سوئد از سوی دولت مستعفی یمن و «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور فراری این کشور در جریان این مذاکرات اعلام کرد که ارتش و نیرو‌های مردمی این کشور باید به صورت کامل از الحدیده خارج شوند.

این در حالیست که پیشتر محمد عبدالسلام رئیس هیأت انصار الله یمن که در این مذاکرات شرکت می‌کند اعلام کرده بود که انصارالله دست خود را برای تحقق صلح و پایان دادن به جنگ در این کشور دراز می‌کند.

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن نیز در پست توئیتری خود نوشت: اگر در جریان مذاکرات سوئد فرودگاه صنعاء در برابر ملت یمن باز نشود من از شورای سیاسی و دولت می‌خواهیم که این فرودگاه را در برابر تمام پرواز‌ها ببندد.

مذاکرات صلح سوئد با حضور هیأت‌های وابسته به دو طرف در استکهلم برای دست یابی به یک توافق میان آن‌ها برگزار میشود.
منبع: مهر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: