تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۰۲ دی ۱۳۹۷
به گفته مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، ۶۵ درصد ایرانی‌ها دارای چاقی یا اضافه وزن هستند.
آمار عجیبی از چاقی یا اضافه‌وزن ایرانی‌ها
رویداد۲۴ مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: ۵۵ درصد بزرگسالان در کشور فعالیت بدنی ناکافی دارند و ۶۵ درصد افراد جامعه دارای چاقی یا اضافه وزن هستند.

افشین استوار در جلسه هم‌اندیشی «برنامه توسعه فعالیت بدنی» در کشور اظهار کرد: فعالیت فیزیکی ناکافی یعنی نداشتن حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در طول هفته که متاسفانه ۵۵ درصد افراد جامعه فاقد این فعالیت هستند که این وضعیت در خانم‌ها به مراتب شدیدتر از آقایان است. یعنی ۶۵ درصد از خانم‌ها و ۴۵ درصد از آقایان فعالیت کافی بدنی ندارند.

وی با اشاره به اینکه ۲۳ درصد از جمعیت بزرگسال کشور چاق هستند و افزایش وزن و چاقی با هم در ۶۵ درصد کل جمعیت کشور شایع است، افزود: ریشه عدم فعالیت بدنی به کودکی و نوجوانی برمی گردد و متاسفانه حدود ۲۰ درصد از کودکان و نوجوانان کشور هم، فعالیت فیزیکی ناکافی دارند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، عوامل این معضل را عمدتا در حوزه‌های غیر مرتبط با حوزه سلامت اعم از آموزش کم یا ناصحیح، شهرسازی و توسعه شهری، خدمات اجتماعی، ورزش‌های همگانی و سطح زندگی در شهر‌ها و روستا‌ها دانست و گفت: ۳۰ تا ۴۰ سال پیش ۷۰ درصد مردم در روستا‌ها زندگی می‌کردند، ولی هم اکنون ۲۵ درصد جمعیت کشور روستانشین هستند و جوان‌های روستایی هم به شهر‌ها مهاجرت کرده اند؛ بنابراین آمار عدم فعالیت بدنی در شهر و روستا چندان تفاوتی با هم ندارد.

وی اهمیت همکاری‌های بین بخشی، سیاستگذاری، برنامه ریزی، ایجاد یک برنامه و تعهد ملی جهت کاهش آسیب‌ها از این ناحیه را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: باید ضمن ارزیابی وضعیت موجود، راهبرد‌ها و فعالیت‌های این حوزه را با وضعیت دنیا مقایسه کنیم و با استفاده از برنامه موجود در سازمان بهداشت جهانی در این زمینه، فاصله‌های موجود را برطرف کنیم.

استوار با اشاره به اینکه فعالیت بدنی کم یکی از عوامل چهار بیماری عمده غیر واگیر یعنی بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری‌های مزمن تنفسی و سرطان‌ها است، گفت: مسلما عدم فعالیت فیزیکی و کم تحرکی منشا این بیماری‌ها است.

وی بر تدوین سند مشترکی بین دستگاه‌ها با اهداف و وظایف مشخص تاکید کرد و خواستار حداکثر همکاری نهاد‌های مختلف در اجرای آن شد.
منبع: خبرآنلاین
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: