تاریخ انتشار: ۱۷:۴۴ - ۱۹ دی ۱۳۹۷
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سال که معادل یک سوم بودجه عمومی کشور است به باد فنا می‌رود و نظارتی بر قیمت کالاهای اساسی از سوی دولت وجود ندارد.

۱۰۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات ارزی کشور به باد فنا می‌رود

رویداد۲۴ در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی در نطق میان دستور سالگرد عملیات کربلای پنج را پاس داشت و گفت: شهدای دفاع مقدس با خون خود عزت جمهوری اسلامی را حفظ کردند.

وی ادامه داد: اقدامات اخیر بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز کشور قابل تقدیر است. اتفاقات مثبتی در طول هفته های اخیر بعد از مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی رقم خورده است که جا دارد از اقدامات بانک مرکزی در  تغییر سود روزشمار به ماه شمار و حذف چک‌های حامل و تعیین سقف برای تراکنش‌های مالی تشکر کنیم.

پورابراهیمی با تقدیر از اقدامات بانک مرکزی در ساماندهی نظام بانکی کشور گفت: جا دارد از دولت به خاطر قیمت کالاهای اساسی گلایه کنیم. در بودجه سال ۹۸ دولت برای یک سال ۱۴ میلیارد تومان منابع ارزی با نرخ ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته است تا کالاهای اساسی بر اساس قیمت پایان سال ۹۶ در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: بر اساس گزارش‌هایی که به کمیسیون اقتصادی طی چند هفته اخیر ارائه شده است، قیمت کالاهای اساسی علیرغم ارز ارزان، گران به دست مردم می‌رسد، این موضوع به هیچ عنوان برای ما قابل قبول نیست.

وی تصریح کرد: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سال که معادل یک سوم بودجه عمومی کشور است به باد فنا می رود و نظارتی بر قیمت ها از سوی دولت وجود ندارد.

پورابراهیمی گفت: پیشنهادی از سوی کمیسیون اقتصادی ارائه شده است مبنی بر اینکه اگر دولت می‌خواهد بر منابعی که برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داده است، نظارت کند تا کالاهای اساسی با قیمت یارانه ای به دست مردم برسد باید سامانه‌های اطلاعاتی گمرک، وزارتخانه اقتصاد، صنعت و معدن همگی فعال شده و به هم مرتبط شوند تا کالاهای اساسی از مبادی ورودی تا خرده فروشی تحت نظارت باشند.

وی تصریح کرد: اگر دولت نتواند بر قیمت کالاهای اساسی نظارت کند، پیشنهاد ما اجرای طرح «تخصیص اعتبار مابه التفاوت یارانه ارزی با استفاده از کارت های اعتباری به مردم» است.

پورابراهیمی گفت: قیمت کالاهای اساسی امروز بیشتر از نرخ مصوب است. تولید این کالاها در کشور رو به نابودی است، دولت باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد، لذا بازنگری در این خصوص امری ضروری است و مجلس ورود خواهد کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مشکلات وام های کشاورزی گفت: قرار بود در بخش کشاورزی بعد از ابلاغ منابعی که بابت امهال وام های کشاورزی اختصاص داده بودیم، مشکلات کشاورزان حل شود اما این مشکلات همچنان ادامه دارد.

نماینده مردم کرمان در خصوص مشکلات فرهنگیان گفت: روز گذشته نشست روسای کارکنان فرهنگیان کشور در تهران برگزار شد که در این جلسه موضوعاتی مورد بحث قرار گرفت. در این جلسات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز حضور یافت.

وی با تأکید بر لزوم حل مشکلات بازنشستگان فرهنگی گفت: بخشی از مطالبات فرهنگیان در سال ۹۷ پرداخت نشده است. حکم های قانونی برنامه ششم توسعه برای فرهنگیان اجرا نشده است. طبق برنامه ششم باید برای رتبه بندی معلمان اقدام شود اما در بودجه سال ۹۸ اعتباراتی برای اجرای این طرح در نظر گرفته نشده است.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار