تاریخ انتشار: ۱۶:۰۳ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
براساس برنامه‌ای که از سوی دیوان لاهه منتشر شد، دو طرف در چهار جلسه استماع شفاهی و در چهار روز (۱۶ الی ۲۰ مهر) فرصت یافتند تا به بیان دفاعیات و ادله خود بپردازند.
دیوان لاهه درمورد شکایت ایران از آمریکا اعلام نظر می‌کند
رویداد۲۴ دیوان بین‌المللی دادگستری جمعه شب اعلام کرد که ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) رای خود درخصوص اعتراض‌های وارد شده از جانب آمریکا به پرونده شکایت ایران از این کشور را که در موضوع مصادره ۲ میلیارد دلار از وجوه بانک مرکزی و بانک‌ها و موسسه‌های دولتی تهران است، اعلام خواهد کرد.

«عبدالقوی احمد یوسف» رئیس این دیوان تصمیم اتخاذ شده را در این جلسه قرائت می‌کند.
 
جمهوری اسلامی ایران در خرداد ۱۳۹۵ با توجه به تخلفات دولت آمریکا در ارتباط با عهدنامه مودت میان دو کشور - سال ۱۳۴۴ شمسی - دادخواستی را به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه کرده بود.

دعوای ایران از آمریکا در این دیوان ناظر به رای دادگاه‌های واشنگتن در مورد مصادره ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این کشور است.

براساس برنامه‌ای که از سوی دیوان لاهه منتشر شد، دو طرف در چهار جلسه استماع شفاهی و در چهار روز (۱۶ الی ۲۰ مهر) فرصت یافتند تا به بیان دفاعیات و ادله خود بپردازند.

وکلای آمریکا در جلسات اختصاص یافته، نقض عهدنامه مودت از سوی واشنگتن را رد، ادعا‌های واهی کاخ سفید مبنی بر حمایت ایران از تروریسم را تکرار و تهران را فاقد صلاحیت برای طرح شکایت علیه تصرف دارایی‌های خود در آمریکا دانستند.

طرف آمریکایی همچنین ماهیت بانک مرکزی ایران به عنوان یک «شرکت» را زیر سوال برد تا آن را از چتر حمایتی عهدنامه مودت خارج سازد.

وکلای ایران نیز در جلساتی مجزا، ضمن رد دفاعیات آمریکا با ادله حقوقی، بر شرکت بودن بانک مرکزی تاکید و اثبات کردند که اقدام‌های واشنگتن ناقض عهدنامه مودت بوده است.

هیأت ایرانی اعلام کرد که اتهام‌های تروریستی آمریکا ترفندی برای به بیراهه کشاندن روند دادرسی بوده و ترجیح می‌دهد وقت دادگاه را صرف پرداختن به این اتهامات نکند.

دیوان لاهه پیشتر هم در پرونده‌ای مجزا درخصوص شکایت ایران از تحریم‌های ضدانسانی آمریکا که با تکیه برعهدنامه مودت دو کشور مطرح شده بود، رای به تعلیق تحریم‌ها در حوزه‌های دارویی، وسایل پزشکی، غذایی و هوانوردی داد.

آراء دیوان قطعی، لازم الاجرا و غیر قابل فرجام خواهی است. آمریکا پس از صدور رای دیوان اعلام کرد که عهدنامه مودت را فسخ می‌کند.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار