تاریخ انتشار: ۱۹:۲۸ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۷
فرگوسن:

کاش یکی مثل کی‌روش، من را تمرین می‌داد

فرگوسن کسی بود که هرگز حاضر نمی‌شد تمرینات تیمش را به دست کسی بسپارد ولی از زمانی که کارلوس کی‌روش آمد، شرایط کاملاً عوض شد. او تمرینات را به دست کارلوس سپرد.

کاش یکی مثل کی‌روش، من را تمرین می‌داد

رویداد۲۴ کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق ایران، ظاهراً امروز قرار است به صورت رسمی به عنوان سرمربی کلمبیا معرفی شود؛ این خبری است که روز گذشته سایت «ال اسپکتادور» کلمبیا داد و با کار کردن تصویری از کی‌روش در کنار سِر الکس فرگوسن، بزرگ‌ترین سرمربی تاریخ یونایتد، به نقل‌قول‌هایی از سِر الکس درباره کارلوس کی‌روش پرداخته است.

ال اسپکتادور در گزارش بسیار مفصلی که نوشته، کی‌روش پرتغالی را یکی از عوامل موفقیت تیم فرگوسن در یک بازه پنج ساله دانسته و ابراز امیدواری کرده این مربی حالا که قرار است هدایت کلمبیا را بر عهده بگیرد، بتواند این تیم را یک بار دیگر فاتح رقابت‌های کوپا آمه‌ریکا کند. در بخشی از گزارشی که این سایت نوشته، این طور آمده است: «فرگوسن می‌گوید شیوه برخورد شما با ناکامی‌ها و واکنشی که درباره شکست‌ها دارید، می‌تواند راه رسیدن به قهرمانی و پیروزی را برایتان مشخص کند. او که بزرگ‌ترین سرمربی تاریخ یونایتد است، از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳، ۳۸ عنوان قهرمانی به دست آورد که کسب ۱۳ قهرمانی در لیگ انگلیس گل سرسبد آنها بود. فرگوسن البته در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ یک تکنسین پرتغالی را به تیمش اضافه کرد و بعد از آمدن او بود که رویکردش درباره تمرینات عوض شد. آن مربی پرتغالی همین کارلوس کی‌روش است که قرار است امروز به عنوان سرمربی جدید کلمبیا معرفی شود.

فرگوسن کسی بود که هرگز حاضر نمی‌شد تمرینات تیمش را به دست کسی بسپارد ولی از زمانی که کارلوس کی‌روش آمد، شرایط کاملاً عوض شد. او تمرینات را به دست کارلوس سپرد. فرگوسن حتی یک روز تمرینات را قطع کرد و با جمع کردن بازیکنانش به آنها گفت: «وقتی من بازیکن بودم، واقعاً دوست داشتم یکی مثل کارلوس تمرینم دهد.»

شرایط در تمرینات یونایتد به گونه‌ای بود که برنامه همه آنها بر پایه مسابقه بعدی و این که چه بازیکنی باید چه وظیفه‌ای داشته باشد، اجرا می‌شد و کارلوس برای انجام این کار بهترین بود. او آن قدر به جزئیات اهمیت می‌داد که اجازه نمی‌داد کوچک‌ترین موضوعی از دستش خارج شود. فرگوسن در گفت‌وگویی با رسانه‌های انگلیسی درباره کارلوس کی‌روش می‌گوید: «او مربی و مدرسی فوق‌العاده است. هدف اصلی‌اش در زندگی آموزش فوتبال به جوانان است و در این راه تلاش می‌کند آنها تبدیل به انسان‌های خوبی هم شوند. او را خیلی خوب می‌شناسم. کی‌روش مردی کاملاً شایسته است و خودش یکی از آدم‌های خوب است.»

سِر الکس به این مورد هم اشاره می‌کند که بهترین گزینه برای نشستن روی نیمکت یونایتد بعد از خودش همین کارلوس کی‌روش بود ولی او هرگز حاضر نشد صبر کند تا زمانش فرا برسد. «در دوران حضورم در یونایتد تنها کاندیدای واقعی پست سرمربیگری تیم کارلوس کی‌روش بود. متأسفانه او این امکان را دو بار از ما گرفت: یک بار زمانی که راهی رئال مادرید شد و بار دیگر وقتی که رفت و هدایت تیم ملی پرتغال را بر عهده گرفت.»

این موضوعی است که فرگوسن در کتابش نوشته و به ارزش‌های کی‌روش اشاره کرده است.
سرمربی بعدی تیم ملی کلمبیا از آن دسته مربیانی است که به نظم در زمین و جاگیری بازیکنان اهمیت بسیار زیادی می‌دهد. اتفاقاً این یکی هم موردی است که فرگوسن به خوبی به آن اشاره می‌کند: «چند سال بعد از حضور کی‌روش در تیم منچستریونایتد، سختگیری او در تاکتیک تیمی را دیدم. ما در لیگ قهرمانان ۲۰۰۸ و در مرحله نیمه نهایی داشتیم مهیای بازی با بارسلونا می‌شدیم. در جلسات تاکتیکی، کی‌روش روی زمین دو ستاره چسباند که تقریباً یکی از آنها روی دیگری قرار گرفته بود. این کار به این خاطر بود که به اسکولز و مایکل کریک نشان دهد چطور باید از میانه میدان مهاجمان بارسلونا را کاور کنند. در هیچکدام از آن دو بازی ما گلی از بارسلونا نخوردیم.»

در همان دوره از رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا منچستریونایتد در شرایطی که کی‌روش را به عنوان مربی در اختیار داشت، توانست قهرمان شود. بعد از آن بود که این مربی پرتغالی رفت و هدایت تیم ملی پرتغال را به عنوان سرمربی به دست گرفت.

کی‌روش با پرتغال به جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی رفت ولی به دست اسپانیا، تیمی که قهرمان دنیا شد، از گردونه رقابت‌ها حذف شد. البته بدون‌تردید یکی دیگر از تأثیرات زیاد کی‌روش در تیم منچستریونایتد مربوط به حضور کریستیانو رونالدو در این باشگاه است. فرگوسن در کتابش می‌نویسد که حضور رونالدو در یونایتد به واسطه کارلوس کی‌روش بود. او با باشگاه اسپورتینگ لیسبون ارتباطی قوی داشت و از این رو توانست نظر کادر لیسبون و مدیر برنامه‌های رونالدو را جلب کند و این بازیکن را از چنگ دیگر تیم‌هایی که در صف خریدش قرار داشتند، دربیاورد. فرگوسن می‌گوید: «به لطف ارتباطات کی‌روش ما توانستیم شش سال یکی از بهترین بازیکنان دنیا را داشته باشیم. بازیکنی که البته رؤیایش را محقق کرد و بالاخره به رئال مادرید رفت. هر چند نباید فراموش کنیم آن انتقال برای باشگاه یونایتد ۸۰ میلیون پوند درآمدزایی کرد.»

فرگوسن در ادامه نشان می‌دهد به توانایی‌های کمکش ایمان داشته است، چون همان سال ۲۰۰۸ خطاب به او می‌گوید: «فقط دو چیز است که می‌تواند برای تو جذاب‌تر باشد: قهرمانی اروپا و قهرمانی دنیا. حالا بگو ببینم چه زمانی قرار است پرتغال قهرمان جام جهانی شود؟» کی‌روش زمانی برای پاسخ دادن به فرگوسن پیدا نکرد ولی شاید الان زمان مناسبی باشد که از کی‌روش بپرسیم کی قرار است کلمبیا دوباره فاتح کوپا آمه‌ریکا شود؟ اتفاقی نادر که آخرین بار سال ۲۰۰۱ رخ داده است. فرگوسن صحبت‌هایش درباره کی‌روش را این طور پایان می‌دهد: «اگر او به کشورش نمی‌رفت تا سرمربی پرتغال شود، می‌توانست در یونایتد جانشین من شود.»

خبر های مرتبط
نظرات شما