تاریخ انتشار: ۰۶:۲۸ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
رویداد24 گزارش می‌دهد؛

غنی سازی ۱۹۰ هزار سو در چه شرایطی انجام می‌شود؟/ روش‌های چانه‌زنی ایران در مذاکرات

ایران برای چندمین بار در سال‌های گذشته از افزایش غنی سازی تا ۱۹۰ هزار سو سخن گفته اما هنوز این اقدام عملی نشده است. یکی از این دفعات گذشته به توافق هسته‌ای با غرب منتهی شده است.
غنی سازی ۱۹۰ هزار سو؛ تهدید یا بلوف؟ / روش‌های چانه زنی ایران در مذاکرات
 
رویداد۲۴  روز یکشنبه بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در جریان بازدید از پارک علم و فناوری استان قزوین به همراه رییس سازمان اعلام کرد ایران آماده افزایش غنی سازی اورانیوم به ۱۹۰ هزار سو است. در حال حاضر ایران ۵۰۰۰ سانتریفیوژ دارد که از ۱۹ هزار سانتریفیوژی که قبل از توافق هسته‌ای ایران وجود داشت رقم بسیار پایین تریست.
 
رسانه های غربی پس از اعلام سخنگوی سازمان انرژی اتمی این موضوع را مطرح کرده‌اند که آیا این اعلان به افزایش سطح غنی سازی از ۳.۶۷ درصد به نزدیک ۲۰ درصد، به معنای خروج ایران توافق هسته‌ای و حرکت ایران به سمت بمب اتم است؟
 
اورشلیم پست در گزارشی نوشته ایران به سمت بمب اتم حرکت نکرده است.
 
این رسانه اسرائیلی نوشته این مواضع زمانی از سوی ایران اعلام میشود که قصد جدی برای مذاکره دارد و سعی می‌کند با این اعلامیه‌ها به طرف مقابل فشار بیاورد. این بدان معنی است که بحثهای اخیر بین ایران و اتحادیه اروپا بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران وارد مرحله حساسی شده است.
 
مقام‌های ایران هرگونه مذاکره موشکی با اروپا را رد کرده‌اند و گفته‌اند مذاکره موشکی خط قرمز ایران است، از این جهت ادعای اورشلیم پست عجیب به نظر می‌رسد.
 
اورشلیم پشت نوشته در خلال سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۵ و بعد از آن زمانی که توافق هسته‌ای نهایی شد، ایران موضوع غنی سازی را هر زمان که در مذاکرات به نتیجه مطلوب نمی‌رسید، مطرح می‌کرد.
 
افزایش غنی سازی اورانیوم به ۱۹۰ هزار سو رقم قابل توجهی است چرا که می‌تواند میزان مورد نیاز به اورانیوم غنی شده برای ساخت بمب اتم با سرعتی بسیار بیشتر از حتی ۵۰۰۰ سانتریفیوژ موجود یا حتی ۱۹ هزار سانتریفیوژ سابق را در اختیار ایران قرار دهد.
 
این نشان می‌دهد ایران در چهار سال گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته و اگر تصمیم به خروج از توافق هسته‌ای بگیرد با سرعتی به مراتب بیشتر می‌تواند سانتریفیوژ‌های بیشتری تولید کند.
 
افزایش غنی سازی اورانیوم به ۱۹۰ هزار سو از بازگشت ۱۹ هزار سانتریفیوژ کمتر پیشرفته، به مراتب تهدید بزرگتری است چرا که با این سانتریفیوژ‌های پیشرفته ایران میتواند ظرف زمان کمتر و منابع کمتری مقدار بیشتر اورانیوم لازم برای بمب اتم را غنی کند.
 
دیوید آلبرایت کارشناس سلاح‌های هسته‌ای در مصاحبه اخیر خود گفته بود جمهوری اسلامی درباره میزان غنی سازی اغراق می‌کند. کارشناسان واقعی می‌توانند صحت این اظهارات را راستی آزمایی کنند.
 
اورشلیم پست معتقد است ایران هنوز تصمیم به افزایش غنی سازی اورانیوم به ۱۹۰ هزار سو را نگرفته است و به این دلیل که در مذاکره با اروپایی‌ها به آنچه میخواسته نرسیده، از حجم بالای غنی سازی سخن گفته است.
 
ماشین‌های نسل ۱ که امروزه در ایران به IR۱ شهرت یافته‌اند، ماشین‌هایی با ظرفیت ۱ تا ۱.۲ سو هستند که بنا بر اظهارات کارشناسان درباره نیاز ایران در مباحث مربوط به غنی‌سازی، در صورت استفاده از این ماشین‌ها ایران نیازمند ۱۹۰ هزار ماشین سانتریفیوژ نسل یک است. با این حال با استفاده از ماشین‌های نسل‌های بالاتر، تعداد سانتریفیوژ می‌تواند کاهش یابد به‌نحوی که ماشین‌های نسل ۲ امروز ظرفیت ۵ سو غنی‌سازی دارند که در این صورت برای ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی نیاز به ۳۸ هزار ماشین سانتریفیوژ است. همچنین ماشین‌های نسل ۸ که جدیدترین ماشین‌های سانتریفیوژ هستند، از ظرفیت ۲۴ سو غنی‌سازی برخوردارند که در صورت استفاده تام و تمام از این ماشین‌ها نیاز به ۸۰۰۰ ماشین نسل ۸ داریم.
 
تیر ماه سال ۹۳، رهبری در بیاناتی از نیاز قطعی کشور به افزایش ظرفیت غنی سازی تا ۱۹۰ هزار سو صحبت کرد و گفت: تیم مذاکره کننده مطمئنا اجازه دست اندازی به حقوق ملت را نخواهد داد.
 
تیر ماه سال ۱۳۹۴ مذاکرات ایران با شش قدرت جهان به امضای توافق هسته‌ای انجامید.
 
اما خرداد ماه امسال (۱۴ خرداد ۱۳۹۷) نیز بار دیگر رهبر انقلاب به لزوم غنی سازی ۱۹۰ هزار سو اشاره کرده و مسئولان سازمان انرژی هسته‌ای را موظف کردند به سرعت آمادگی‌های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو (البته فعلاً در چارچوب برجام) فراهم آورند و مقدمات اجرای مسائلی را که رئیس جمهور دستور داده از همین فردا آغاز کنند.
خبر های مرتبط
نظرات شما