تاریخ انتشار: ۰۹:۳۴ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
ترامپ چرا توئیت فارسی فرستاد؟

صدر: احتمال مذاکره وجود دارد به شرط معذرت‌خواهی رسمی و عملی

محمد صدر معاون وزارت خارجه در دوره اصلاحات و عضو تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرآنلاین دلایل مخابره یک توئیت فارسی از سوی ترامپ را بررسی کرد.
صدر: احتمال مذاکره وجود دارد به شرط معذرت‌خواهی رسمی و عملی
رویداد۲۴ رئیس جمهور امریکا در اقدامی منحصر به فرد و برای اولین بار توئیتی به فارسی مخابره کرده است که ارزیابی‌های بسیاری از آن شکل گرفته است. دلیل این حد از تمرکز یک رئیس جمهور امریکا روی ایران چیست که توئیتی با ادبیات نتانیاهو و منافقین مخابره می‌کند و در فضایی متوهم گونه نوید یک آینده روشن را می‌دهد. مقامات امریکایی که روی چهل سالگی انقلاب ایران بسیار حساس شده اند و در پیام‌های قبلی خود آنرا تهدید به فروپاشی کرده بودند حالا پس از جشن چهل سالگی با ادبیاتی دیگر سخن می‌گویند. مشاور امنیت ملی آمریکا، جان بولتون هم در صفحه توئیتر خود روز دوشنبه نوشته بود نتیجه حکومت جمهوری اسلامی «چهل سال شکست بوده است».

در این باره محمد صدر معاون وزارت خارجه در دوره اصلاحات و عضو تشخیص مصلحت نظام گفت:

این‌ها در واقع ادعا‌های یک فردی است که طبق نظر خود نخبگان وشخصیت‌های امریکایی به لحاظ روانی انسان متوازنی نیست و به لحاظ فکری نژاد پرست است و در واقع به گونه‌ای می‌اندیشد که ظاهرا همه دنیا باید دنباله رو آن باشند.

وی ادامه داد: به وضوح می‌توان درک کرد که این مطالبی که درج می‌کند به معنای واقعی از مردم ایران، از انقلاب ایران و جمهوری اسلامی عصبانی است، چرا که می‌گوید در این چهل سال ایرانی‌ها آنگونه که امریکایی‌ها می‌خواستند به سخنان آن‌ها گوش ندادند و طبق سیاست‌های آن‌ها عمل نکرده اند، همانطور که شاه اجرا کننده سیاست‌های آن‌ها بود و انقلاب اسلامی ریشه آن را زد و از بین برد و ایران را تبدیل به کشوری مستقل کرد که در حال حاضر حتی تمام کسانی که با انقلاب مخالف هستند اذعان دارند که استقلالی که در ایران وجود دارد و شکستی که به ابرقدرت‌ها شده، در این چهل سال واقعیتی است که قابل خدشه نیست.

معاون سابق وزارت خارجه گفت: در مورد رفتار و شخصیت ترامپ می‌بینیم که او با همه طرفین خود از متحد و غیر متحد در افتاده است. از چین و روسیه گرفته تا اروپا و کانادا و همچنین در داخل امریکا با نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات. باید روی این موضوع تکیه کنیم که ترامپ همه وجودش هم برای جهان ضرر دارد و هم برای خود امریکا و آن مقداری که در دوره گذشته اوباما سعی کرده بود در ظاهر چهره خشن امریکا را بهبود ببخشد همه آنرا از بین برد و برای ما به نوعی این جنبه مثبت وجود ترامپ است که نشان می‌دهد ماهیت امریکا چیست؟

محمد صدر افزود: او نشان می‌دهد که دولت امریکا دولتی نژاد پرست است، دولتی که میخواهد همه دنیا در اختیار آن باشد و منافع آنرا تامین کند و هر کشوری که این خواسته‌ها را نپذیرد با چنین اتهامات و توهماتی مواجه می‌شود. من می‌توانم بگویم این توئیت فارسی ترامپ نشان دهنده عصبانیت او از استقلال ایران است، عصبانیتش از انقلاب اسلامی مردم ایران و عصبانیت از مردمی که چهل سال پای همان چیز‌هایی که او مطرح می‌کند ایستاده است و جشن دیروز انقلاب هم نشان داد این مردم چقدر با گفته‌های ترامپ فاصله دارند.

دیپلمات سابق وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر احتمال مذاکره و گفتگو بین دو کشور وجود دارد، گفت:

ما که در موضوع هسته‌ای مذاکره کردیم، مذاکراتی که دو سال به درازا کشید و در نهایت برجام شکل گرفت. ما که هنوز از آن خارج نشده ایم و پایبند به آن هستیم و این ترامپ بود که از آن خارج شد. ترامپ باید معذرت خواهی رسمی و عملی کند تا دوباره مذاکره‌ای شکل بگیرد. معذرت خواهی رسمی به این شکل که به صورت زبانی آنرا اعلام کند و معذرت خواهی عملی هم اینکه با اذعان به اشتباه خود به برجام برگردد. اگر این کار را بکنند طبیعی است که دوباره می‌توان در این چارچوب مذاکره کرد.
نظرات شما