تاریخ انتشار: ۱۵:۳۹ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

مهلت اعتبار کارت‌های ملی غیرهوشمند تا پایان اسفند

هزینه صدور کارت هوشمند ثابت است؛ ۲۰ هزار تومان واریزی به خزانه و ۱۱ هزار تومان بابت تصویربرداری، اسکن انگشت و تحویل کارت است و دریافت بیش از این مبلغ تخلف محسوب می‌شود.
مهلت اعتبار کارت‌های ملی غیرهوشمند تا پایان اسفند
رویداد۲۴ مهلت اعتبار کارت‌های ملی غیرهوشمند تا پایان اسفندکارت‌های ملی نمونه قدیم تا پایان امسال (۲۹ اسفند) اعتبار دارند و مهلتی برای تمدید اعتبار آن‌ها درنظرگرفته نشده است.

 بنابراین لازم است دارندگان این نوع کارت‌ها در یک ماه باقی مانده تا پایان سال برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام کنند.

سیف الله ابوترابی روز شنبه افزود: افرادی که دارای کارت ملی نمونه قدیم هستند و اعتبار کارت آن‌ها تا پایان امسال به اتمام می‌رسد، اگر در زمان باقیمانده تا پایان سال برای دریافت کارت هوشمند ملی مراجعه و ثبت نام کنند، کارت آن‌ها اعتبار دارد و می‌توانند تا زمان صدور کارت هوشمند ملی از طریق کارت‌های قدیم خود خدمات دریافت کنند، اما در غیر این صورت سریال کارت آن‌ها باطل می‌شود و نمی‌توانند هیچ نوع خدمتی را با کارت خود دریافت کنند.

وی ادامه داد: همچنین افرادی که کارت هوشمند ملی آن‌ها تا قبل از ۲۹ اسفند سال ۹۶ صادر شده و برای دریافت آن مراجعه نکرده اند، سریال کارت ملی قبلی آن‌ها باطل می‌شود و باید برای دریافت کارت جدید هرچه زودتر مراجعه کنند.

ابوترابی گفت: ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر در نوبت گرفتن کارت هوشمند ملی هستند و هنوز کارت خود را دریافت نکرده اند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: تاکنون بیش از ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مرحله تکمیل ثبت نام کارت هوشمند ملی را انجام داده‌اند و برای ۴۴ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر کارت صادر شده و تاکنون کارت‌های بیش از ۴۴ میلیون نفر از این تعداد ارسال شده است تا متقاضیان آن را تحویل بگیرند.

وی اظهار داشت: هزینه صدور کارت هوشمند ثابت است؛ ۲۰ هزار تومان واریزی به خزانه و ۱۱ هزار تومان بابت تصویربرداری، اسکن انگشت و تحویل کارت است و دریافت بیش از این مبلغ تخلف محسوب می‌شود.

ابوترابی ادامه داد: افراد برای دریافت کارت ملی هوشمند می‌توانند، ثبت نام کنند؛ همچنین اینکه برای تمام افراد بالاتر از ۱۵ سال کارت هوشمند ملی صادر می‌شود.

وی افزود: این افراد برای دریافت کارت هوشمند ملی می‌توانند از طریق سامانه www.ncr.ir به طور رایگان پیش ثبت نام کنند یا با مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان دولت یا دفاتر پستی مرحله پیش ثبت نام را انجام دهند. این دفاتر هزینه‌ای را برای پیش ثبت نام از آن‌ها دریافت می‌کنند.

ابوترابی ادامه داد: در مرحله ثبت نام از فرد اثر انگشت و عکس زنده (لایو) گرفته می‌شود، شناسنامه متقاضی اسکن خواهد شد و نام فرد، جزو افراد متقاضی دریافت کارت هوشمند ملی ثبت می‌شود.

صدور کارت هوشمند ملی به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک موجب توزیع عادلانه فرصت‌ها، کاهش بسیاری از هزینه‌های دولت و مردم خواهد شد، این اقدام از سال ۱۳۹۱ آغاز شده است و بر اساس هدفگذاری، قرار بود این کارت تا پایان سال ۱۳۹۷ برای تمام واجدان شرایط صادر شود.

کارت هوشمند ملی مهمترین کارت هویتی افراد است و افراد باید برای دریافت این کارت، به مراکز اعلام شده مراجعه کنند، زیرا اثر انگشت آن‌ها به منظور احراز هویت اخذ می‌شود. همچنین در این کارت‌ها امضای الکترونیکی نیز درنظرگرفته شده است که باید توسط خود افراد ثبت شود.

حدود ۶۴ میلیون نفر افراد بالای ۱۵ سال در کشور واجد دریافت کارت هوشمند ملی هستند.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما