تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
رئیس کمیته فنی فدراسیون شطرنج بیان کرد:

نیاز به بازیکن باتجربه داشتیم نه جوان آتش باز!

رییس کمیته فنی فدراسیون شطرنج گفت: طبق آیین نامه در مورد مسابقات خاص تیمی قهرمانی جهان ملاک انتخاب مسابقات قهرمانی کشور نبوده و کمیته فنی بهترین‌ها را انتخاب کرده است.
نیاز به بازیکن باتجربه داشتیم نه جوان آتش باز!
رویداد۲۴ بعد از انتخاب ترکیب تیم ملی شطرنج برای مسابقات قهرمانی تیمی جهان برخی از بازیکنان همچون آرین غلامی نسبت به نبودن نامشان در ترکیب تیم ملی اعتراض داشتند. پرهام مقصودلو، علیرضا فیروزجا، پویا ایدنی، محمدامین طباطبایی و احسان قائم مقامی ترکیب تیم ملی ایران برای مسابقات تیمی قهرمانی جهان است که فیروزجا و ایدنی نفرات اول و دوم مسابقات قهرمانی کشور در این ترکیب حضور دارند، اما در میان آن‌ها نام نفرات سوم تا هشتم دیده نمی‌شود. قائم مقامی که در رده نهم مسابقات قهرمانی کشور بود به تیم ملی دعوت شده است؛ شطرنج باز با سابقه‌ای که این روز‌ها دیگر تقریباً جزو ۳-۴ شطرنج‌باز برتر ایران نیست، اما پای ثابت ترکیب تیم ملی در اکثر رویداد‌ها است و این سبب بروز اعتراضات زیادی شده است.

علیرضا شفیعی، رئیس کمیته فنی فدراسیون شطرنج در مورد نحوه انتخابی تیم ملی و ملاک کمیته فنی برای انتخاب نفرات تیم ملی گفت: هر سال قبل از برگزاری مسابقات قهرمانی کشور آئین‌نامه مسابقات ارائه می‌شود که در آن مشخص شده که تیم ملی چطور انتخاب خواهد شد. کمیته فنی فدراسیون نیز بر اساس مسابقاتی که در یک سال آینده (یعنی تا مسابقات قهرمانی کشور سال بعد) پیش رو است اعلام می‌کند که نحوه اعزام به مسابقات به شکل خواهد بود. هر ساله هم بر اساس مسابقات و وضعیت کلی شطرنج و بازیکنان موضوعات بررسی و آئین‌نامه تهیه می‌شود.

وی در ادامه در مورد آئین‌نامه قهرمانی کشور در این سال، گفت‌: دوستان متأسفانه یا آئین‌نامه را نمی‌خوانند و یا خود را به آن راه می‌زنند، در حالی که همه بازیکنان ایران از آئین‌نامه خبر داشتند. در آئین‌نامه آمده است که پنج نفر اول مسابقات قهرمانی کشور عضو تیم ملی در سال ۹۷ و ۹۸ هستند. همچنین در آن نوشته شده است که برای مسابقات قهرمانی انفرادی آسیا و برای مسابقات قهرمانی غرب آسیا از رده بندی قهرمانی کشور استفاده می‌شود. همه این موارد که در آئین‌نامه آمده است، نشان دهنده این است که توجه فدراسیون به مسابقات قهرمانی کشور چگونه است. علاوه بر این‌ها در آئین‌نامه آمده است که در صورت اعزام به مسابقات قهرمانی تیمی جهان، کمیته فنی فدراسیون نفرات منتخب را بر خواهد گزید.

رئیس کمیته فنی فدراسیون شطرنج در مورد مسابقات تیمی قهرمانی جهان و انتخاب نفرات تیم ملی برای این مسابقات، بیان کرد: در این مسابقات ۱۰ تیم برتر کل دنیا حضور دارند و ایران، چون در مسابقات تیمی قهرمانی آسیا اول شده بود سهمیه حضور دراین مسابقات را کسب کرد. ما باید در آن مسابقات با بهترین‌های جهان مسابقه دهیم که ۱۳ اسفند ماه در قزاقستان برگزار می‌شود. با توجه به وضعیت مسابقات ملاک ما برای انتخابی نفرات قهرمانی کشور نبوده است و قرار بر این بود که کمیته فنی بهترین‌ها را انتخاب کند.

وی خاطرنشان کرد: این هیاهویی که به راه افتاده است که نفر سوم و چهارم را خط زده اند بی معنی است. فقط می‌خواهند جو سازی کنند. کسی انتخاب نشده بود که بخواهد خط بخورد. این‌ها توهمی بیش نیست. توهم اینکه باید به مسابقات قهرمانی تیمی جهان می‌رفتند! برای هر مسابقه دیگری نفرات اول تا پنجم قهرمانی کشور عضو تیم ملی هستند، اما برای این مسابقه خاص طبق آئین‌نامه شرایط این طور نبوده است. برای این مسابقات کمیته فنی پنج نفر اول لیست ریتینگ که در این زمان با قاطعیت بیشترین امتیاز ممکن را دارند انتخاب کرد. البته باید این را بگویم که تنها ریتینگ، ملاک کمیته فنی نبوده است و فاکتور‌های دیگری نیز دخیل هستند.

رئیس کمیته فنی فدراسیون شطرنج در پاسخ به این سوال که چطور احسان قائم مقامی برای هر مسابقه‌ای انتخاب می‌شود، در حالی که در برخی مسابقات پایین‌ترین رتبه را گرفته است، در این باره توضیح داد: خیلی از بازیکنان مسابقات انفرادی را شرکت می‌کنند صرف نظر از اینکه نتیجه خوب بگیرند و یا به نتیجه دلخواه نرسند. مسابقات انفرادی و تیمی متفاوت است. قائم مقامی بعد از مسابقات قهرمانی کشور در مسابقات بین‌المللی دهه فجر شرکت کرد و در این رقابت‌ها هم سوم شد. بعد هم باید این را بگویم که در مورد مسائل تیمی خیلی فاکتور‌ها وجود دارد که نمی‌توان برای عموم از لحاظ فنی توضیح داد.

شفیعی گفت: ما به نظر سرمربی تیم ملی، ایوان سوکولف احترام گذاشتیم. برای این مسابقه خاص و ارنج خاصی که دور به دور باید داده شود، سوکولف این نظر را داشت. ما در قزاقستان به چهار بازیکن اصلی و یک ذخیره نیاز داریم. بر اساس نگاهی که سرمربی تیم ملی داشت و همچنین استراتژی که ایران در این مسابقات دارد ما به توصیه‌های سوکولف گوش کردیم و یک بازیکن با تجربه را انتخاب کردیم. در این مسابقه خاص انتخاب یک بازیکن با تجربه برای ما مهم‌تر بود تا اینکه از یک بازیکن جوان و مستعد استفاده کنیم. اگر به جز این مسابقات مسابقه دیگری پیش رو بود ممکن بود احسان را انتخاب نکنیم و بازیکن دیگری را جایگزین کنیم.

رئیس کمیته فنی فدراسیون شطرنج ادامه داد: پس باید ببینیم از چه مسابقه‌ای چه هدفی داریم. شاید برای یک مسابقه با یک حریف قوی تنها به دنبال بازیکنی باشیم که بازی را کنترل کند و تساوی بگیرد. در این شرایط ما نیاز به یک بازیکن با تجربه‌تر داریم و نمی‌خواهیم یک جوان برود و آتش بازی کند! عموم دیدگاه کلی دارند و نمی‌توانند وارد مسائل فنی شوند. ما هم انتظار نداریم این اتفاق بیفتد. فقط در برابر هر حرفی باید سکوت کنیم، چون از لحاظ فنی نمی‌توان بسیاری از مطالب را توضیح داد.

وی در مورد اینکه غلامی مدعی است که پاسپورتش برای اعزام به مسابقات گرفته شده و حتی نظر سرمربی هم او بوده است توضیح داد: آرین غلامی از جوانان مستعد و آینده دار شطرنج ایران و در حال پیشرفت است که در آن شکی نیست. اینکه پاسپورتش گرفته شده و یا انتخاب شده اطلاعی ندارم. هیچ بازیکنی تا قبل از جلسه انتخاب نشده است و من این‌ها را از شما می‌شنوم. هرکسی می‌تواند هر ادعایی کند. من به عنوان رئیس کمیته فنی از نظر سوکولف اطلاع دارم. نظر او در مورد آرین، قائم مقامی و چند نفر دیگری که کاندیدا برای تیم ملی بودند گرفته شده بود و برای این مسابقه این تصمیم گرفته شد. شطرنج مثل فوتبال نیست که در قهرمانی آسیا و یا جام جهانی تفکر به یک شکل باشد، اما در شطرنج براساس مسابقه (استاندارد، سریع، برق آسا)، اهداف و حریفان متفاوت است و ممکن است افراد متفاوتی انتخاب شوند. اینکه فردی فکر کند در قهرمانی کشور چهارم شده و باید به قهرمان تیمی جهان برود و حالا نرفته بی معنی است. در آئین نامه هم ذکر نشده بود.
منبع: ایسنا
نظرات شما