تاریخ انتشار: ۲۲:۱۹ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
محققان موفق به ساخت و تولید یک محصول حلقه مانند شده‌اند که با استفاده از آن هیچ صدای مزاحمی به گوش افراد نمی‌رسد، یک محقق ایرانی نیز در تیم اجرای این طرح حضور دارد.

رویداد۲۴ محققان موفق به ساخت و تولید یک محصول حلقه مانند شده‌اند که با استفاده از آن هیچ صدای مزاحمی به گوش افراد نمی‌رسد. 

این محصول که توسط یک تیم از مهندسان مکانیک دانشگاه بوستون طراحی و ساخته شده قادر است در حالی که جریان هوا را عبور می‌دهد، صداهای مزاحم را نیز مسدود می‌کند.

تکنولوژی کنونی می‌تواند در مسدود کردن صدای موثر باشد؛ دیوارهای سالن‌های کنسرت و یا استودیوهای ضبط با روکش‌های ضخیم و حفره‌های بزرگ مانع به گوش رسیدن سر و صدا هستند و در سطوح جدیدتر می‌توانند برای مسدود کردن صدا یکسان عمل کنند اما به هر حال، اجازه عبور هوا را هم نمی‌دهند.

بنابراین تیم مهندسی دانشگاه بوستون برای طراحی یک متامیکال صوتی که می‌تواند به طور موثر صدای مزاحم را بلوکه کند بی‌اینکه هوا را مسدود کند دست به کار شدند.

این وسیله حلقه مانند جلوی ارتعاشات هوای اطراف بر اثر تولید صدا را می‌گیرد و از همین طریق مانع رسیدن اصوات مزاحم به گوش می‌شود.

این حلقه جادویی با استفاده از چاپگر سه بعدی تولید شده و برای طراحی آن به استانداردهای ریاضی بسیار دقیقی توجه شده است.

این حلقه همچنین بعد از دریافت صدای مزاحم ارتعاش آن را به عقب می‌راند؛ سیم پیچ حلزونی درون این حلقه نیز در این زمینه نقشی کلیدی ایفا می‌کند.

رضا غفاری محقق ایرانیِ حاضر در تیم اجرای این طرح، می‌گوید: در آینده نزدیک می‌توان این حلقه  را به صورت مکعب یا ۶ گوش طراحی و وارد بازار کرد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار