استقلال - پرسپولیس؛ زیر آوار، پشت دیوار، بدون VAR!
تاریخ انتشار: ۲۲:۴۳ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
سرخابی‌های پایتخت ایران در بازی‌های نسبتا همزمان خود ضرر بزرگی از داوری‌های ضعیف آسیا دیدند.

استقلال - پرسپولیس؛ زیر آوار، پشت دیوار، بدون VAR!

رویداد۲۴ دومین هفته از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا سراسر بازی های دشوار بود برای نماینده های ایران. اما استارت عالی ذوب آهن در بازی بزرگ مقابل النصر عربستان، همه را امیدوار کرد که طلسم نبردن ها تمام شده باشد و آماده دومین و حتی سومین برد این فصل برای تیم های ایرانی باشیم.

امشب اما نه در آزادی و نه در جاسم بن حمد، هیچ ایرانی ای خوشحال ورزشگاه را ترک نکرد و هیچ بیننده و شنونده ای کانال یا موج گیرنده اش را با رضایت تغییر نداد. شب دوم از هفته دوم لیگ قهرمانان، امیدوارانه شروع شد و مایوس کننده به پایان رسید.

آنچه آخرین سه شنبه فوتبالی سال را برای سرخابی ها تلخ تر کرد، این بود که تقریبا همه آنها از نمایش تیمشان راضی بودند و تقریبا هر مانعی سر راه تیم های محبوبشان سبز شد، از طرف قاضی میدان بود. داوران دو بازی امشب، یا به شکل عجیبی ناعادل بودند، یا بسیار ضعیف. این اشتباهات هم تنها به داوران وسط محدود نبود و کمک ها هم در ناتوانی چیزی از سرداور خود کم نداشتند.

صحنه های مشکوک این دو بازی با اتفاقاتی همزمان شروع شد. در دقیقه 23 بازی استقلال در ورزشگاه آزادی پژمان منتظری با تکل عجیب مدافع العین در محوطه جریمه متوقف شد و در کمال تعجب، داور مسابقه خطای پنالتی اعلام نکرد. 

دقیقا در همین لحظات بود که دست پرسپولیسی ها در ورزشگاه جاسم بن حمد به نشانه خطای پنالتی بالا رفت. شوت مهدی ترابی در حدود دقیقه 9 به دست پدرو میگل برخورد کرد و این بازیکن تکنیکی پرسپولیس شدیدا اعتقاد به پنالتی داشت ولی کیم دونگ جین کره ای دستور به ادامه بازی داد.

دیگر صحنه های مهم داوری که می توانست تاییدی بر متضرر شدن نمایندگان ایران از این حیث باشد، در نیمه دوم بازی ها و در اوقات تلف شده رخ داد. محمد دانشگر، مدافع پیش تاخته تیم استقلال که به جای وریا غفوری وارد زمین شده بود، در دقیقه 92 با ضربه سر دومین گل استقلال به العین را زد ولی آتشفشان ورزشگاه آزادی پس از چند ثانیه خاموش شد، چرا که دست احمد الکاف به نشانه آفساید بالا رفته بود. این گل البته به نظر می رسید که به شکلی میلی متری در موقعیت آفساید به ثمر رسیده باشد.

در دقیقه 94 بازی السد و پرسپولیس هم ناراحت کننده ترین اتفاق امشب از نظر داوری برای ایرانی ها رقم خورد، چرا که یک گل به ضرر نماینده ایران ثبت شد. بغداد بونجاح، مهاجم زهردار السد و آقای گل مقتدر لیگ ستارگان قطر که امشب هرچه زده بود، به در بسته خورده بود، در آخرین دقیقه بازی روی یک ارسال و پاس عبدالکریم حسن با ضربه سر، دروازه پرسپولیس و بیرانوند را باز کرد. گلزن الجزایری این توپ را در موقعیت آفساید به درون دروازه سرخپوشان فرستاد و زمانی که عبدالکریم ضربه سر خود را می زد، او نزدیک ترین بازیکن دو تیم به دروازه بود و باید آفسایدش اعلام می شد.

در شبی که پرسپولیس یک نمایش خوب و تماشاگر پسند در دوحه ارائه کرده بود، خوردن این گل آفساید در آخرین دقیقه و سقوط به رده چهارم گروه، کلکسیونی از خبرهای بد را در چند ثانیه به اردوی پرسپولیس رساند. این اتفاق در حالی افتاد که دیگر گل خورده پرسپولیسی ها در لیگ قهرمانان آسیا هم در بازی قبلی مقابل پاختاکور، در موقعیت آفساید از سوی مارات بیکمائف زده شده بود.

در این شرایط، تیم هایی که در لیگ ایران مشغول صدور بیانیه در نکوهش اشتباهات داوری لیگ هستند، با انبوهی از اشتباهات و مشکلات در عملکرد داوران خارجی تایید شده از سوی AFC روبرو شده اند و حالا باید فریادهای یکصدا برای استفاده از تکنولوژی کمک داور ویدئویی (VAR) در این مسابقات مهم بلند شود. این حجم از اشتباهات داوری، از نخستین بازی گروهی تا مراحل نهایی، می تواند باعث تضییع حق تیم های زیادی بشود و روز به روز بر تعداد شاکیان از داوری در قاره کهن بیافزاید.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: