تاریخ انتشار: ۲۰:۰۶ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۶ نظر
بابک تختی می‌گوید: تختی را نکشتند. من تصور می‌کنم تختی رفته بود هتل به این امید که شاید یکی سراغش بیاید و نجاتش بدهد. وگرنه می‌توانست برود باغ خودش. تختی آگاهانه دست به این انتخاب زد. نمی‌توانست پیش‌بینی کند که ۱۱ سال بعد انقلاب خواهد شد و آقای ساعد دچار گرفتاری می‌شود وگرنه در هتل این کار را نمی‌کرد.

رویداد۲۴   بابک تختی (تن‌ها فرزند غلامرضا تختی) تایید کرد پدرش کشته نشده بلکه خودکشی کرده و دروغ شهیدسازی تختی را جلال آل‌احمد شروع کرد.

بخش‌هایی از اظهارات فرزند تختی را در ادامه بخوانید.

من بیش از ۲۰ سال پیش در ایران وقتی دنبال اسناد و مدارک درباره پدرم بودم راهم کشیده شد به وزارت اطلاعات. آن‌ها به من گفتند سری به هتل آتلانتیک زدی یا نه. من با صاحب هتل که از سال ۴۶ آن را در اختیار داشت صحبت کردم گفت: چطور بابک جان نیامدی این همه سال قاتل پدرت را ببینی. من در طول راه دچار عذاب وجدان بودم که باید خودم می‌رفتم هتل یا کس دیگری را می‌فرستادم.

همه از اول انقلاب می‌گفتند این هتل لانه زنبور و متعلق به ساواک بوده است. این فقط پوششی بوده که تختی را به قتل برسانند. وقتی من آقای ساعد مدیر هتل را دیدم و از مصیبت‌هایی شنیدم که به خاطر مرگ تختی در آن هتل رفت، مصاحبه‌ای با رادیو بی‌بی‌سی فارسی کردم و گفتم تختی خودکشی کرده و همه کسانی که تختی را دوست دارند به آقای ساعد یک عذرخواهی بدهکارند.

[پاسخ بابک تختی به جمشید مشایخی]مساله خودکشی در زمان مرگ پدرم در سال ۴۶ به طور مکرر تکرار شد. چیز تازه‌ای کشف نشده است. این اضمحلال کامل فرهنگی است. در مملکتی که فقط یک رادیو تلویزیون دارد و دسترسی به وسایل فرهنگی ساده نیست، به سادگی همه چیز را به ابتذال می‌کشانند. آقای مشایخی می‌گوید تختی نمی‌توانست با زنش زندگی کند.

اصلا این تختی‌ای نیست که شما می‌شناسید آقای مشایخی! اصلا تختی لات و لمپن نبود. زنش را دیده و می‌دانسته بی‌حجاب است. معیار‌ها و ارزش‌هایشان با شما تفاوت داشته است. تختی مگر مثل شما عقب مانده بود که نتواند از زنش طلاق بگیرد. منظور شما اختلاف نیست، منظور شما اینست که شهلا به تختی خیانت کرده و تختی نمی‌توانست این را تحمل کند و خودش را کشت. این چه استدلال بیهوده احمقانه‌ای است؟

دروغ شهیدسازی تختی را جلال آل‌احمد شروع کرد. او به دروغ گفت: تختی را کشتند. این باعث و بانی بسیاری از اتفاقات غلط شد. آقای ساعد خیلی ستم کشید. چند بار زندان رفت. رفت پیش مرحوم طالقانی و به ایشان گفت: اگر ما قاتل تختی هستیم یا ما را بکشید یا بگذارید زندگی خودمان را بکنیم. تا قبل از انقلاب مادرم قاتل تختی بود و بعد از انقلاب آقای ساعد شد.

سازندگان فیلم اول تختی پیش آقای ساعد رفته بودند. آقای ساعد این چیز‌ها را که به من گفته بود برای آن‌ها و صد نفر دیگر تعریف کرده بود. من آخرین نفری بودم که شنیدم. آقای ساعد گفت: شما این را در فیلم نمی‌گذارید. آن‌ها قول دادند بگذارند. اما فیلم دوباره همان روایتی بود که اولین بار بعد از انقلاب در روزنامه جمهوری اسلامی خواندم و گفته بود ساعد یکی از ستون‌های ساواک بود.

عین همین روایت در فیلم آمده است که این هتل را یکشبه درست می‌کنند برای تختی و جمعش می‌کنند. آقای طالقانی باعث این شد که این فشار را از ایشان بردارند. ولی این روایت تا سالی که من رفتم پیش ایشان، در سال ۷۸، برای من مساله بود که چرا رفته هتل و چرا این هتل؟ فکر نمی‌کردم این هتل الان در تهران وجود داشته باشد که حالا مدیرش باشد که من بتوانم با ایشان صحبت کنم.

در اینکه تختی مصدقی بود، تردید نیست. او در مسابقات آخرش با کنفدراسیون دانشجویان دیدار کرد، خیلی هم به آن‌ها علاقه داشت. حتی به آن‌ها گفته بود باید رادیکال‌تر از جبهه ملی برخورد کنیم. این را آقای دکتر خسرو پارسا به من گفته که هنوز هم در قید حیات است و در تهران زندگی می‌کند. من یکبار با صداوسیما مصاحبه کردم، برمی گردد به زمان مرحوم حاتمی. من از علاقه تختی به مصدق گفتم. آن زمان با مهارتی این مصاحبه را پخش کردند و کلمه مصدق را از آن درآوردند. من به این خاطر دیگر با صداوسیما مصاحبه نکردم.

تختی را نکشتند. من تصور می‌کنم تختی رفته بود هتل به این امید که شاید یکی سراغش بیاید و نجاتش بدهد. وگرنه می‌توانست برود باغ خودش. تختی آگاهانه دست به این انتخاب زد. نمی‌توانست پیش‌بینی کند که ۱۱ سال بعد انقلاب خواهد شد و آقای ساعد دچار گرفتاری می‌شود وگرنه در هتل این کار را نمی‌کرد. تختی در آخر زندگی راهی برای مبادله عاشقانه با مردمش را نداشت. نه می‌توانست کشتی بگیرد، نه می‌توانست انقلاب کند، نه می‌توانست از مصدقش دفاع کند. هیچی برایش نمانده بود. این بزرگترین مانعی بود که از عهده حل کردنش برنیامد.

منبع: تاریخ ایرانی
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
2
3
الله و اعلم
مقدم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
1
2
قطعا روایت صادقانه وشفاف جزییات مرگ مرحوم تختی ازبان
بابک تختی فرزند برومند ان مرحوم درست وقابل اتکاست؟لذابهتره اندسته افرادی که اخیرا روایت جمشید مشایخی مبنی برخودکشی مرحوم تختی رادروغ می دانستندازاین هنرعرضخواهی کنند
الف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
0
1
بله روایت بابک تختی ازمرگ خودکشی پدرشان جهان پهلوان تختی اسطوره و افتخار سرزمین ایران زمین درست و اقناکننده ست؟لذا طی چهاردهه پس پیروزی شکوهمندانقلاب اسلامی دوستان،افراد وشخصیت‌ بسیاری به فور واقیعت امر مرگ جهان پهلوان تختی رابراثر خودکشی روایت نمودند؟امابعضی هانظردیگری داشتند واصلانمی پذیرفتند؟حتی باواکنش تندو انواع بد وبیراه مواجه می شدند!!
زضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
1
2
روحش شاد
هوشیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
2
0
اقا بابک پدر شما خود کشی نکرده است من چندین بار سازندگان فیلم تلفون زده گفته ام اینها همه خود خواهی است بنده اون موقع تمام در جریان این حوادث بوده ام اون موقع من جوان ۲۷ ساله ورزشکار بودم واز همه اوضاع پدرت خدا بیامرز وروزنامه ها واخبار روز اطلا عان کامل دارم صبح که اقای تختی را اوردن پزشگ قانونی جلو پارک شهربنده با دوستانم اونجا بودم خلاسه تختی خود کشی نکرده تلفون بنده ۰۹۱۲۶۴۹۲۸۶۵ در خدمت هستم به من زنگ بزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
0
1
الله اکبر ازجنایت که رخ داد اگر واقعیت داشته باشد تاریخ را عوض خواهد کرد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار