تاریخ انتشار: ۰۹:۴۲ - ۰۲ فروردين ۱۳۹۸
«فرحان حق» معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد پنجشنبه شب گفت: ما همچنان به قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی که اشغال بلندی‌های جولان سوریه توسط اسرائیل را یک اقدام غیر قانونی می‌داند، پایبندیم.
سازمان ملل حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان را غیرقانونی خواند
رویداد۲۴ فرحان حق گفت: موضع سازمان ملل متحد پس از اعلام دونالد ترامپ مبنی بر حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان هیچ تغییر نکرده است.

پیش از این نیز اتحادیه اروپا، روسیه و ترکیه اعلام کردند که هرگز حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی سوریه را به رسمیت نخواهند پذیرفت.

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب اعلام کرد که اینک زمان آن فرا رسیده که پس از ۵۲ سال، واشنگتن به طور کامل حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.

رژیم صهیونیستی بلندی‌های جولان را در جریان جنگ شش روزه با اعراب در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد.

کنست (پارلمان) این رژیم در سال ۱۹۸۱ میلادی این منطقه را جزو مناطق اسرائیل اعلام کرد؛ هرچند بر اساس قوانین بین المللی، جولان به سوریه تعلق دارد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه ۴۹۷ خود در سال ۱۹۸۱، به صورت کاملاً شفاف، حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان سوریه را نپذیرفته و از تل آویو خواسته اند که قانون الحاق جولان به خاک خود را که در همین سال تصویب شد، لغو کند.

اقدام آمریکا در حمایت از الحاق جولان به اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی، پس از آن روی می‌دهد که دولت ترامپ در گزارش اخیر خود در خصوص حقوق بشر، اصطلاح «اشغالی» توسط اسرائیل را از بلندی‌های جولان سوریه، کرانه باختری و نوار غزه حذف کرده بود و عبارت «اسرائیل کنترل آن را در دست دارد» جایگزین کرده بود.

آمریکا پیش از این نیز ۲۴ اردیبهشت ۹۷ در اقدامی تحریک آمیز، سفارت خود را از تل آویو به قدس اشغالی منتقل کرد.
این اقدام که با مخالفت و تحریم بسیاری از کشور‌های جهان از جمله اتحادیه اروپا همراه بود، موجی از خشم و انزجار را در کشور‌های مختلف اسلامی و عربی ایجاد کرد.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: