تاریخ انتشار: ۱۳:۵۰ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸
«مارک ویلموتس» بلژیکی که بر خلاف دوران بازیگری خود، سابقه درخشانی در امر سرمربیگری ندارد در آستانه قبول هدایت تیم ملی فوتبال ایران قرار گرفته است.
آشنایی با «ویلموتس» گزینه اصلی هدایت تیم ملی فوتبال ایران
رویداد۲۴ پس از ناکامی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ دوران هشت سال حضور «کارلوس کی روش» در تیم کشورمان به اتمام رسید.

پس از آن از نام هایی، چون «یورگین کیلنزمن»، «یولین لوپتگی»، «خوزه فوساتی»، «زاکه رونی»، «هروه رنار» و «برانکو ایوانکوویچ» برای جانشینی کی روش مطرح شد.

در این بین به نظر می‌رسید که رنار و برانکو جدی‌ترین گزینه‌های تیم ملی ایران هستند، اما در نهایت مسئولان فدراسیون «ویلموتس» بلژیکی را گزینه بهتری دانستند.

طبق اعلام رسانه‌های بلژیکی، ویلموتس توافقات خوبی با مسئولان فدراسیون فوتبال ایران داشته و طی روز‌های آتی با قراردادی یک و نیم میلیون دلاری هدایت یکی از بهترین تیم‌های قاره آسیا را در اختیار می‌گیرد.

ویلموتس در زمان بازیکنی خود یکی از بهترین‌های بلژیک و حتی فوتبال اروپا بود و عملکرد خاطره انگیزی در تیم ملی بلژیک در جام جهانی ۱۹۹۴ و باشگاه شالکه آلمان و بوردو فرانسه داشت.

او ۷۰ بار پیراهن تیم ملی کشورش را برتن کرد و ۲۸ گل به ثمر رساند و چند سال نیز کاپیتان این تیم بود.

وی از سال ۲۰۰۳ وارد عرصه مربیگری شد و در تیم‌های شالکه، سنت ترویدنس و تیم ملی بلژیک به عنوان دستیار فعالیت کرد.

شانس در سال ۲۰۱۲ به ویلموتس رو کرد تا هدایت تیم ملی بلژیک را به عنوان سرمربی عهده دار شود، اما نتوانست تیم پرستاه اش را در جام جهانی ۲۰۱۴ و یورو ۲۰۱۶ به موفقیت رسانده و برکنار شد.

پس از رفتن او، تیم ملی بلژیک در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با هدایت مارتینز به عنوان سوم دست یافت و نمایش تحسین برانگیزی در این رویداد مهم داشت.

ویلموتس سال ۲۰۱۷ سرمربی ساحل عاج شد و خیلی زود پس از پنج بازی که ثمره آن چهار تساوی و یک باخت بود، حکم اخراج دریافت کرد.

حالا او پس از دو سال بیکاری تنها یک قدم با قبول هدایت تیم ملی فوتبال ایران فاصله دارد.

باید دید او در نهایت سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران را برعهده خواهد گرفت یا بازهم گزینه دیگری مطرح می‌شود.
شاید ایران پله ترقی برای ویلموتسی باشد که کارنامه موفقی در دنیای مربیگری نداشته است.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار