تاریخ انتشار: ۰۶:۴۰ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تحلیل روزنامه مصری از آینده روابط تهران و واشنگتن؛
بحران اخیر حقایق مهمی را آشکار کرد. شاید مهمترین واقعیت این باشد که آمریکا ضامن امنیت نیست و دولت ترامپ تصورات واضح و منسجمی در مورد امنیت منطقه ندارد و نمی‌تواند گزینه جنگ را تحمل کند.

 رویداد۲۴ مصطفى السعید در الاهرام چاپ قاهره نوشت: احتمال جنگ بین ایران و ایالات متحده کاهش یافته، اما بحران همچنان برقرار است. نیرو‌های آمریکایی در عراق و سوریه و پایگاه‌های آمریکایی در منطقه در آماده باش هستند. این علاوه بر عقب نشینی کارمندان سفارت آمریکا در بغداد است. واشنگتن اصرار دارد که محاصره اقتصادی را به بالاترین سطح برساند و همین مساله در هر لحظه می‌تواند باعث وقوع مقابله نظامی نیز شود.

 در ادامه این مطلب آمده است: در این شرایط، خوش بینی در مورد در نگرفتن جنگ، غیر صحیح نیست، هر چند که دولت ترامپ تلاش می‌کند خطوط ارتباط مستقیم با مسئولان ایرانی را باز کنند؛ مساله‌ای که می‌تواند دیدار ناگهانی بین ترامپ و رئیس جمهور سوئیس را توجیه کند.

افق مذاکره تیره و تار و مسدود به نظر می‌رسد و خبری از آن نیست، چرا که واشنگتن شدیدترین فشار‌های اقتصادی را اعمال کرده است. آیا ممکن است با این اوضاع درخواست ترامپ در مورد انجام مذاکره مستقیم محقق شود؟ ایران مذاکره را نمی‌پذیرد و هر یک از طرفین برای مذاکره شروطی دارند. گزینه جنگ به نظر عاقلانه نمی‌آید؛ چرا که می‌تواند منجر به ویرانی زیادی شود که تا کنون تاریخ منطقه به خود ندیده است. قطعا دولت‌های زیادی درگیر این جنگ می‌شوند که در راس آن‌ها اسرائیل قرار دارد و واشنگتن را برای عملیات نظامی علیه ایران تشویق می‌کند. اما در حال حاضر، در اوج بحران، صدای اسرائیل کمتر شنیده می‌شود و نتانیاهو به پیگیری ماجرا از دور، اکتفا کرده است و طوری رفتار می‌کند که گویا این مساله برایش اهمیتی ندارد.

ظاهرا ایالات متحده هنوز آماده یک مقابله گسترده با ایران نیست؛ بویژه آنکه در این باره اختلافات داخلی در کاخ سفید وجود دارد؛ از این رو، تصمیم آمریکا این است که تلاش‌ها برای مذاکره را افزایش دهد.

پمپئو اخیرا به بروکسل رفت و با وزرای خارجه دولت‌های اروپایی دیدار کرد که در ضمن این دیدارها، اروپایی‌ها مخالف خود با گزینه جنگ را ابراز کردند، تا در ادامه، وزیر خارجه آمریکا به روسیه برود؛ که مسکو نیز موضع قاطعانه خود در مورد مخالفت با جنگ را ابراز نموده و واشنگتن را مسئول تنش ایجاد شده در منطقه دانست.

در واقع، بحران اخیر حقایق مهمی را آشکار کرد. شاید مهمترین واقعیت این باشد که آمریکا ضامن امنیت نیست و دولت ترامپ تصورات واضح و منسجمی در مورد امنیت منطقه ندارد و نمی‌تواند گزینه جنگ را تحمل کند. محاصره اقتصادی سطح تنش را به سطح خطرات ورود به جنگ سوق داده است و تنها یک ارزیابی و اشتباه کوچک از سوی هر یک از دو طرف کافی است تا جنگ بزرگی به وقوع پیوندد.

تنش‌ها در منطقه همچنان باقی است و هیچ اراده‌ای برای ایجاد راه حل سیاسی دیده نمی‌شود؛ به همین جهت است که دولت‌های منطقه باید محاسبات خود را تغییر دهند تا بتوانند خطرات جنگ احتمالی را مهار کنند.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
0
0
چرا ایران اینطوری فکر میکنه.قطعنامه598رو قبول نمیکنه اما زمانی که قبول میکنه که دیگه عراق چیزی برای دادن خسارت نداره و بعد از چندین سال صحبت از این میشه که چرا زودتر جنگ را خاتمه اعلام نکردند.
الان هم وقتی بحث برجام بود همه میگفتند برجام کلاهبرداریه و وقتی به اینجا رسیدیم آمریکا از برجام بد میگه،ما اعلام میکنیم که برجام خوب بود امریکا بدعهدی کرد.
در مورد مذاکره هم همینطور،به جای اینکه در مسند قدرت اعلام بکنیم که کسی نمی تونه سر ایران کلاه بگذاره تا حرف از مذاکره میشه خیلی سریع و با شدت اعلام میکنیم که ما اهل مذاکره نیستیم اصلا نفس این جمله یعنی سرکشی و عدم آرامش.و آمریکا به خاطر عدم استقبال ایران از مذاکره داره در اروپا و خاور میانه یار گیری میکنه و به همه اعلام میکنه که ایران یک کشور درگیر شونده است.ما می توانیم حد اقل از مذاکره استقبال کنیم اما در نهایت مانند برجام آنها راپشیمان کنیم تا خیال باطل نداشته باشند و از مذاکره برایشان پیش شرط تعیین کنیم یعنی اعلام بکنیم شرط نشستن پای میز مذاکره برگشتن مبادلات مالی و بانکی ایران به قبل از تحریم باشه.حالا اگه قبول نکردند ما اعلام میکنیم که شما اهل مذاکره نیستید اینطوری آنها را به چالش میکشیم کشور های دیگر را به جان آنها می اندازیم که این قدم اول مذاکره است.
الان ما داریم مانند یک بچه ای که از لولو میترسد رفتار میکنیم تا میگویند مذاکره ما میگوییم نه نه مذاکره بد است.
کره شمالی خوب آمریکا را شناخته ملاقات میخواهند قبول میکند میگویند مذاکره کنیم قبول میکند میگویند باید فلان کار را کنید قبول میکند ولی در عمل پیش شرط هایی میگذارد که باز آمریکا به خانه اول بر میگردد.الان ترامپ تمام تلاش خودش را دارد میکند که برای دور دوم انتخابات مقبولیت پیدا کند و ایران باید از این فرصت استفاده کند و بیشترین امتیاز را از این برهه زمانی بگیرد اینکه خیال کنیم دولت بعدی بهتر از ترامپ است تصوری غلط است زیرا آنها هم در کشور خود اصولی را از جمله حمایت از اسراییل و منافع خود در کشورهای منطقه را پیروی میکنند که با هر دولتی از آن اصول عدول نخواهند کرد الان بهترین فرصت برای امتیاز گیری است چون ترامپ میخواهد خود را در اروپا و آمریکا آدم موفقی نشان بدهد و ایران باید از این خودشیفتگی ترامپ بیشترین استفاده را ببرد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: