تاریخ انتشار: ۱۵:۴۹ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۸
سخنگوی وزارت خارجه:
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکومیت جنگ تجاری آمریکا با چین گفت: تلاش آمریکا برای حفظ جایگاه گذشته از طریق تحمیل هزینه‌های نامتعارف به دیگران محکوم به شکست است.
رویکرد آمریکا در حفظ جایگاه گذشته از طریق تحمیل هزینه به دیگران محکوم به شکست است
رویداد۲۴ به گزارش روز دوشنبه اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، «سید عباس موسوی» در خصوص موضع ایران درمورد جنگ تجاری ماه‌های اخیر بین آمریکا و چین افزود: جنگ تجاری چین و آمریکا که در ماه‌های گذشته یکی از مهم‌ترین چالش‌های بین المللی بوده، دارای ابعاد و پیامد‌هایی است که می‌تواند فراتر از سطح روابط دوجانبه این دو کشور پیش رود و توسعه و رفاه مردم جهان را هدف قرار دهد.

وی اظهار داشت: رویکرد تنش زا و بحران آفرین دولت ترامپ، نه تنها در خروج غیرمسئولانه از توافق‌های بین المللی همانند توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ در موضوع هسته‌ای (برجام) و اعمال تحریم‌های غیرقانونی یک جانبه علیه ملت‌ها نمود داشته است، بلکه در موضوع جنگ تجاری با چین نیز قابل مشاهده است.

وی خاطر نشان کرد: براساس همین رویکرد، آمریکا در مورد چین نیز با نگرشی زیاده خواهانه، برخورد می‌کند و در تلاش برای تحمیل ملاحظات سیاسی بر واقعیات اقتصادی بوده و از نظر جمهوری اسلامی ایران، این موضوع نیز نوعی تروریسم اقتصادی به شمار می‌رود که محکوم است.

موسوی افزود: آمار‌ها و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که رویکرد دولت آمریکا که موجب شکل گیری این جنگ تجاری با چین شده است می‌تواند طی دو سال پیش رو تا ۶۰۰ میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی جهان بکاهد و این یعنی گسترش فقر و کاهش رفاه و استاندارد‌های زندگی در سطح جهان؛ از این رو لازم است تجدیدنظری جدی در رویکرد دولت آمریکا نسبت به روند‌های بین المللی و نوع مواجهه با واقعیاتی، چون ترفیع قدرت دیگر بازیگران و افول نسبی قدرت آمریکا در جهان صورت گیرد.

وی ادامه داد: ما معتقدیم کوشش آمریکا برای حفظ جایگاه گذشته از طریق تحمیل هزینه‌های نامتعارف به دیگران محکوم به شکست است و با تحولات پرشتاب کنونی، با هرم قدرت بین المللی همخوانی ندارد.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: