تاریخ انتشار: ۰۹:۲۶ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
کارشناس ارشد مسائل استراتژیک:

آغازگر جنگ با ایران، خاتمه‌دهنده آن نیست

یک کارشناس ارشد مسائل استراتژیک تاکید کرد: عده‌ای در آمریکا فکر می‌کنند ایران در جنگ محدود به زانو درمی آید و سریعاً تسلیم می‌شود، در حالی که ما هیچگاه آغازگر جنگ نخواهیم بود و کسی که جنگ را آغار کند، خاتمه‌دهنده آن هم نیست.
آغازگر جنگ با ایران، خاتمه‌دهنده آن نیست
رویداد۲۴ «دیاکو حسینی» درباره افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا پس از حملات صورت گرفته به دو نفتکش مرتبط با ژاپن اظهارداشت: در روز‌های گذشته شاهد سفر شینزو آبه به تهران برای رساندن پیام دونالد ترامپ به تهران بودیم. هدفی که او دنبال می‌کرد این بود که نمایشی دیپلماتیک از علاقه‌مندی خود به گفتگو با تهران را نشان دهد.

وی ادامه داد: باوجود این نمایش از سوی ترامپ، بسیار واضح بود که آمریکا اراده و تمایلی واقعی برای گفتگو با ایران را ندارد چراکه اگر او اراده مذاکره با ایران را داشت، تحریم‌های جدیدی علیه ایران در بخش پتروشیمی در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به تهران وضع نمی‌کرد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه کسی که به دنبال به کارگیری دیپلماسی و خواهان گفتگو است، فضا برای استمرار بدگمانی رقم نمی‌زند، اظهار داشت: شاید دیپلماسی از نگاه رئیس‌جمهوری آمریکا این است که رقبا را در ذلت کامل به میز مذاکره بکشاند که این مسئله به آنچه که دیپلماسی تعریف می‌شود، تفاوت بسیار دارد.

حسینی یادآور شد: با این وجود، تشدید فشار‌ها و اعمال مجدد تحریم‌ها موجب شد که پاسخ منفی ایران به گفتگو با آمریکا طبیعی باشد و آن را قبول نکند.

ترامپ از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران برد نمایشی به دست آورد

وی با بیان اینکه ترامپ از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران برد نمایشی به دست آورد و خود را طرفدار دیپلماسی نشان داد، تصریح کرد: بعد از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران مشاهده کردید که بلافاصله مایک پمپئو گفت که تهران به دیپلماسی پشت کرده و تهران را متهم به انجام حملات به نفتکش‌ها متهم کرد.

این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک ادامه داد: همچنین آبه شینزو هم از خود چهره‌ای میانجی و طرفدار صلح به نمایش گذاشت و موجب افزایش اعتبار و ظرفیت ژاپن در معادلات بین‌المللی شد.

وی به حملات صورت گرفته به نفتکش‌ها در یک ماه گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: به نظر من، مهم نیست که چه کسانی پشت این ماجرا هستند بلکه واقعیت‌های روی صحنه مهم هستند. تا زمانی که تخاصم با ایران از طریق اعمال و پیگیری سیاست فشار حداکثری از سوی آمریکا دنبال می‌شود و مثلث عربستان سعودی، امارات و رژیم اسرائیل به آتش‌افروزی‌های خود علیه ایران ادامه می‌دهند، منطقه خلیج فارس روی آرامش را به خود نخواهد دید.

ساختار امنیتی منطقه از حالت تخاصمی باید به همکاری دسته‌جمعی تغییر کنند

این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک ادامه داد: اگر کشور یا کشور‌هایی مایل هستند وضعیت کنونی در منطقه تمام شده و بحران فروکش کند، باید به جای مقصریابی، به دنبال تغییر ساختار امنیتی منطقه از حالت تخاصمی به ساختار ایمن مبتنی بر همکاری دسته‌جمعی باشند.

حسینی با یادآوری ادعا‌های آمریکا علیه ایران گفت: ایالات متحده مدعی است و اصرار دارد که بگوید حملات انجام شده، تحریک‌نشده هستند. این تاکید به خاطر لاپوشانی از اعمال فشار‌هایی است که از سوی آمریکا علیه ایران انجام می‌شود.

وی افزود: به عبارت دیگر، واشنگتن مدعی است تهران این حملات را انجام داده، اما این حملات به خاطر تحریم‌ها و فشار‌های به ایران نبوده است و تهران نیز نقش‌آفرینی در این توطئه را رد می‌کند.

وی با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هم‌اکنون به تهدید وجودی علیه ایران تبدیل نشده و بقای آن را با خطر روبه‌رو نساخته‌اند، عنوان کرد: ایران شرایط اقتصادی خویش را متناسب با تحریم‌ها منطبق کرده، ولی اگر در آینده، تحریم‌ها به تهدید وجودی برای بقا تصور شود، ایران مانند هر کشوری می‌تواند برای دفاع از خود هر اقدامی را انجام دهد و نباید محدودیتی را برای خود تلقی کند و در این چارچوب ممکن است ایران در مقابل جنگ اقتصادی آمریکا به سایر ابزار‌ها روی بیاورد.

آغازگر جنگ با ایران، خاتمه‌دهنده آن نیست

این کارشناس ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری اضافه کرد: این مسئله رویکرد کنونی تهران نیست، ولی می‌تواند منوط به آینده باشد. در آن شرایط هم همه گزینه‌ها می‌تواند روی میز ایران باشد.

حسینی در پاسخ به سوالی درباره احتمال وقوع جنگ میان ایران و آمریکا یادآور شد: وقوع جنگ میان ایران و آمریکا بستگی به واشنگتن دارد. اینکه تهران می‌گوید میان ایران و آمریکا جنگ نمی‌شود حاصل اعتماد به نفسی است که از خودش دارد، ولی ممکن است آمریکا اشتباهی محاسباتی داشته باشد یا بازیگری ثالث در ایجاد جنگ میان ایران و آمریکا نقش‌آفرینی کند.

وی تسلیم سریع تهران در جنگ محدود آمریکا را تصور غلط بسیاری از جنگ‌طلبان آمریکایی نسبت به ایران دانست و بیان کرد: این تصور غلط که ایران در جنگ محدود کاری نمی‌کند و سریعاً تسلیم می‌شود، باید از بین برود.

وی افزود: عده‌ای در آمریکا فکر می‌کنند ایران در جنگ محدود به زانو در می‌آید و سریعاً تسلیم می‌شود در حالی که ایران جنگ محدود با آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسد. ایران آغازگر جنگ نیست، ولی کسی که جنگ با ایران را آغار می‌کند، خاتمه‌دهنده به آن هم نیست، زیرا با آغاز حملات هرچند محدود، ایران ضربات پی در پی خود را به طرف متخاصم وارد خواهد کرد.

واکنش ایران به جنگ محدود، گسترده خواهد بود

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه آمریکا و برخی از بازیگران منطقه‌ای باید متوجه توان و رفتار خود باشند و دچار اشتباه محاسباتی نسبت به ایران نشوند، گفت: یک جرقه در خلیج فارس می‌تواند کل منطقه را به آتش بکشد، زیرا اینک ما در منطقه‌ای حضور داریم که به نوعی تبدیل به انبار باروت تبدیل شده است پس هم آمریکا باید بر خود کنترل کرده و هم متحدانش را کنترل کند و هم تحت تأثیر دیگران قرار نگیرد.

حسینی درباره تلاش تیم بی برای کشاندن ترامپ از جنگ اقتصادی علیه ایران به جنگ نظامی با ایران هم اظهار داشت: هیچکس در آمریکا و حتی تیم بی هم به جنگ گسترده با ایران فکر نمی‌کند. این گروه، دچار خطای محاسباتی نسبت به ایران است و آن، این است که فکر می‌کنند ایران در جنگ محدود به زانو می‌افتد، زیرا در اگر در جنگ محدود، ایران قربانی باشد، این مسئله از سوی تهران بی‌معنی است و واکنش ایران بسیار گسترده خواهد بود و در همان روز اول، برخی از کشور‌های ذره‌ای را به صورت جدی و گسترده مورد هدف قرار می‌دهد به گونه‌ای که آن‌ها نابود شده و نشانه‌ای از تمدن در وجودشان باقی نماند.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما