اعدام عوامل ترور آبراهام لینکلن
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۷ - ۰۳ تير ۱۳۹۸
دوازده روز پس از آنکه در آوریل ۱۸۶۵ آبراهام لینکلن رئیس جمهور امریکا مورد سوء قصد قرارگرفت عامل اصلی ترور در شمال ویرجینیا هدف گلوله سربازان قرار گرفت و کشته شد و چهار نفر از هشت نفری که با او همکاری کرده بودند نیز شناسایی و به دار آویخته شدند؛ عکس‌های صحنه مجازات این چهار تن از مهمترین اسناد مصور تاریخ معاصر امریکا به شمار می‌رود.
رویداد۲۴ در چهاردهم آوریل سال ۱۸۶۵ آبراهام لینکلن رئیس جمهور امریکا هدف سوء قصد "جان ویلکز بوت"، هنرپیشه مشهور امریکایی و از مخالفان سرسخت برنامه‌های رئیس جمهور برای مبارزه با برده داری و تبعیض نژادی قرار گرفت.

بوت که قصد داشت رئیس جمهور را در سالن تئاتر و هنگام مشاهده نمایش ترور کند در یک لحظه از غفلت محافظ لینکلن استفاده کرد و پشت اتاقکی که رئیس جمهور در آن نشسته بود مخفی شد. او در یکی از خنده‌دار‌ترین صحنه‌های نمایش با بلند شدن صدای خنده وارد اتاقک رییس‌جمهور شد و گلوله‌ای به سر او شلیک کرد. گلوله از کنار گوش چپ لینکلن وارد شد و در پشت کره چشم راستش قرار گرفت. یکی دیگر از محافظین، برای لحظه‌ای سعی کرد بوت را بازداشت کند، اما او با ضربه چاقو خود را نجات داد و فرار کرد.

جستجو برای یافتن بوت دوازده روز به طول انجامید تا اینکه پلیس فدرال او را در شمال ویرجینیا در مزرعه‌ای به محاصره درآورد و کشت. پلیس بعد‌ها اعلام کرد قرار بوده قاتل لینکلن را زنده دستگیر کنند، اما یکی از سربازان به اشتباه او را هدف قرار داده و می‌کشد. پلیس جسد بوت را در قبرستان "گرین مانت" بالتیمور دفن کرد، اما از آنجا که هیچ عکس و سندی از جنازه ارائه نکرد برخی تا سال‌ها بعد معتقد بودند قاتل رئیس جمهور کشته نشده و از دست پلیس فرار کرده است. در سوی دیگر پلیس به جستجو برای یافت همدستان بوت پرداخت و صد‌ها نفر را بازداشت کرد. از این تعداد هشت نفر به همکاری با بوت متهم شدند که چهارنفر آن‌ها به نام‌های ماری استوارت، لویس پوول، دیوید هارولد و جورج آتزروترا محاکمه و محکوم به اعدام شدند؛ پلیس این بار برای اینکه هیچ شائبه‌ای درباره مرگ چهار نفر بوجود نیاید یک عکاس را مامور کرد از تمام لحظات اعدام عکاسی کند. عکاس اسکاتلندی "الکساندر گاردنر" که برای این منظور در محل اعدام حضور داشت احتمالا مهم‌ترین عکس‌های ثبت شده تاریخ امریکا در آن زمان را عکاسی می‌کرد.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: