تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۲۳ تير ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
چهار اتفاق، روز گذشته را تبدیل به روزی حساس برای قوه قضائیه تبدیل کرد. اقدامات قوه قضائیه می‌تواند ارتباط این نهاد را با گروه‌های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا، لایه‌های مختلف قدرت و فعالان مدنی و رسانه‌ای روشن‌تر کند.
۲۲ تیر، روز ابراهیم رئیسی بود
رویداد۲۴ شنبه روز مهمی در تاریخ قضایی ایران بود. چهار گوشه شهر چهار اتفاق در حال رخ دادن بود که هر کدام، ارتباط مستقیم با ریاست قوه قضئیه داشت؛ از این جهت روز شنبه ۲۲ تیر ۹۸، مهمترین روز فعالیت سید ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه بوده است.

مهمترین خبر، دیدار فعالان محیط زیستی با رئیس قوه قضائیه بود. در این دیدار مطالب مهمی مطرح شد. از عیسی کلانتری انتقادات تندی بیان شد و از سویی دیگر نسبت به سرنوشت بازداشتی‌های محیط زیستی نیز انتقاداتی بیان شد. با وجود اینکه ابراهیم رئیسی، حمایتی از بازداشتی‌ها نداشت، اما اکثر فعالان محیط زیستی از این دیدار تمجید کردند و آن را نشانه‌ای از تغییر رفتار رئیس قوه قضائیه خواندند.
 
دیدار ابراهیم رئیسی با فعالان محیط زیستی

ابراهیم رئیسی درباره بازداشتی‌های محیط زیستی گفته بود «بگذارید سازمان‌ها و دستگاه‌هایی که مسئولیت امنیتی دارند و این کار در حوزه تخصصی آنهاست، در این رابطه اظهارنظر کنند لذا شما داوری نکنید و بگذارید داوری را قاضی انجام دهد. شما به عنوان کسانی که همکار آن‌ها بودید، می‌توانید نسبت به آن‌ها اظهارنظری داشته باشید اما نه اینکه قسم بخورید فلان فرد بی‌گناه است، بیگناهی و گناهکار بودن را نه تنها در این پرونده بلکه در همه پرونده‌ها بر عهده قاضی بگذارید.»

بعد از صحبت‌های رئیسی فعالان فضای مجازی به او یادآوری کردند که روند تحقیقات حدود ۵۰۰ روز طول کشیده است و قوه قضائیه سریعتر درباره این افراد تصمیم گیری کند.
 
مقایسه دادگاه محمد رضا خاتمی و محمد علی نجفی

همان زمان که ابراهیم رئیسی این نطق را ایراد می‌کرد، در گوشه‌ای دیگر از تهران، محمد علی نجفی به خاطر قتل میترا استاد محاکمه می‌شد. ده‌ها خبرنگار در جلسه دادگاه حاضر بودند و صحبت‌های قاضی و دادستان را در رسانه‌ها منتشر می‌کردند. بسیاری از فعالان فضای مجازی با مقایسه میزان حضور خبرنگاران در این دادگاه و دادگاه رضا خاتمی در هفته‌های گذشته که با محدودیت شدید رفت و آمد همراه بود، از رفتار قوه قضائیه انتقاد کردند.
 
نماینده‌ای که پنج میلیارد وثیقه نداشت

به گزارش رویداد۲۴ دیروز نامه‌ای از طرف احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه هم منتشر شد. در پاراگراف اول این نامه اطلاعات بسیار مهمی آمده است «طبق اطلاعات موثق، بازپرس دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی، چهارشنبه ۱۹ تیرماه آقای محمد عزیزی نماینده ابهر در مجلس را از طریق هیئت رئیسه مجلس به دادسرا فراخواند. پس از تحقیقات اولیه برای وی قرار تأمین وثیقه ۵ میلیارد تومانی صادر شد. چون متهم از تأمین وثیقه خودداری کرد، روانه اوین شد. دادستان محترم تهران با قرار صادره مخالفت می‌کند و از بازپرس می‌خواهد آن را به قرارِ «التزام به حضور با قول شرف»، یعنی نازل‌ترین نوع قرار تأمین، تبدیل کند. بازپرس نیز می‌پذیرد. وصول نامه قرار جدید به زندان با این تغییر نامتعارف و غیرمعقول قرار تأمین، کسانی را که مطلع می‌شدند، متحیر می‌ساخت. قصد این بود که متهم به فساد همان شبانه آزاد شود. البته متهم صاحب منصب با تکبر حاضر به امضای قرار نمی‌شود و در بازداشت می‌ماند. حیرت‌آورترین قسمت این ماجرا این است که ظهر پنجشنبه ۲۰ تیرماه دادستان محترم تهران به بازداشتگاه می‌رود تا متهم به مفاسد اقتصادی را راضی کند به منزل تشریف ببرند!»

بعضی حساب‌های توییتری و حتی کانال تلگرامی امتداد، در گزارش‌های خود نوشتند که پرونده عزیزی مربوط به پرونده واردات پوشک مولفیکس است. خبرگزاری فارس در خبری نوشته است «یک شرکتی بهداشتی در ابهر که در زمینه پوشک فعالیت دارد با سرمایه گذار ترکیه‌ای سال گذشته نزدیک به ۵۰ میلیون دلار ارز دولتی برای واردات مواد اولیه پوشک دریافت کرده و بعد از واردات با انحصار طلبی از دادن این مواد به شرکت‌های پایین دستی امتناع ورزیده است. در نتیجه باعث کمبود و افزایش ناگهانی و چند برابر قیمت پوشک شده است.» این خبرگزاری این خبر را با کلمه کلیدی محمد عزیزی منتشر کرده است.

جابجایی در قوه قضائیه

چهارمین خبر، اما هنوز به صورت رسمی تایید نشده است. آخرین روز کاری سال ۹۷ رسانه‌های خبری نوشتند حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی با صدور حکمی، یوسف باقری را به جای اکبر طبری، به عنوان سرپرست معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه قضاییه منصوب کرد.
 
روز گذشته چند اکانت مشهور، اما با اسامی جعلی که بین اصولگرایان از شهرت بالایی برخوردار هستند، مدعی شدند اکبر طبری بازداشت شده است. این اکانت‌ها معتقد بودند طبری از نزدیکان صادق لاریجانی بوده است. کاناال‌های نزدیک به محمود احمدی نژاد از این خبر که هنوز تایید نشده، بسیار اظهار خرسندی کرده بودند. اگر این خبر تایید شود، می‌تواند اتفاق مهمی در مناسبات قدرت باشد. مناسباتی که رئیس کنونی و پیشین قوه قائیه در آن ایستاده‌اند.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
0
2
قوه قضای قدرت مقاومت در برابر امثال این نماینده مجلس رو نداره سلطان پوشک رو میگم
۸۸
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
0
0
من خودم ابهرییم‌ از شنیدن این خبر که نماینده مجلس ما هم مورد‌ داره‌ واقعا‌ شوکه شدم
از‌ قوه‌قضاییه خواهشمندیم‌ که اگر این‌آقا‌گناهی‌ مرتکب‌شده‌
باشدیدترین وجه مجازات‌کند.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: