تاریخ انتشار: ۱۶:۳۸ - ۲۳ تير ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
در اواخر ژوئن گذشته، نشستی بین آمریکا، روسیه و اسرائیل، با میزبانی نتانیاهو و تحت عنوان اخراج ایران از سوریه برگزار شد. کمی بعد، دولت عبری به ۱۳ پایگاه ایرانی در سوریه حمله کرد. هآرتص این حملات را نتیجه تفاهم‌های نشست اخیر دانست.
توافق پوتین با ترامپ و نتانیاهو علیه ایران/ اتحاد مسکو و تهران در سوریه از دست رفت؟
رویداد۲۴ العربی الجدید نوشت: در حالی که ایران درگیر یک رویارویی منطقه‌ای با ایالات متحده است، و با تمام توان در برابر جبروت دولت بزرگ آمریکا ایستاده و از تمام امکانات داخلی و ابزار‌های بین المللی برای جلوگیری از وقوع جنگ ویران کننده استفاده می‌کند، موضع گیری روسیه که وجود ایران در سوریه را تهدید می‌کند، باعث غافلگیری تهران شده است.

در ادامه این مطلب آمده است: در اواخر ژوئن گذشته، نشست بی سابقه‌ای بین مستشاران امنیت ملی از آمریکا، روسیه و اسرائیل، با میزبانی نتانیاهو و تحت عنوان «اخراج ایران از سوریه» برگزار شد. کمی بعد، دولت عبری به ۱۳ پایگاه ایرانی در سوریه حمله کرد و روزنامه یدیعوت احرونوت این حمله را از حیث شدت، مساحت و زمان بندی، متفاوت از حملات پیشین دانست. در حالی که هآرتص این حملات را نتیجه تفاهم‌های صورت گرفته در نشست اخیر بین مسئولان آمریکا، روسیه و اسرائیل، محسوب کرد.

ایران به تدریج متوجه مسامحت روس‌ها در قبال حملات مداوم اسرائیل به پایگاه‌های ایرانی در سوریه شده است.

آمادگی نظامی دو طرف و درگیری‌های ایجاد شده بین یگان‌های روس و شبه نظامیان ایرانی در دیرالزور، امتناع ایران از مشارکت در حمله نظامی به ادلب و صحبت‌هایی که در مورد عقب نشینی حزب الله از سوریه وجود دارد، به طور کلی حکایت از آن دارد که همکاری بین دو شریک ایرانی و روسی در سوریه، به تدریج در حال از دست رفتن است.

اما به احتمال زیاد، در این مرحله دشوار، هرگز ایرانی‌ها از احساس تلخ رها شدگی از سوی روسیه و تغییر موضع مسکو، صحبتی نکرده و اختلافات را علنی نمی‌کنند؛ چرا که تهران در سوریه شریک جایگزینی به جز روسیه ندارد و روابط بین المللی اش آنقدر گسترده نیست که بتواند تعارفات دیپلماتیک روسیه در این لحظه سخت را با همکاری با یک قدرت دیگر، جبران کند.

امروز، ایرانی‌ها در مورد دلایل آزادی عمل اسرائیل در آسمان سوریه؛ بویژه در منطقه محافظت شده با سامانه‌های دفاعی روسیه، صحبتی نمی‌کنند. شاید بهتر است بگوییم دشواری شرایط فعلی ایران و فشار‌های شدیدی که از سوی آمریکا متوجه آن است، باعث شده است تا اختلافات با پوتین و تاکید او بر مسلط شدن بر زمام امور در سوریه را نادیده بگیرد. در عین حال، با توجه به نیت‌های تاریخی مسکو و محاسبات مشکوک آن، ایرانی‌ها در خصوص اینکه روسیه نیز با حملات اسرائیلی همراه شود، احساس نگرانی می‌کنند.
منبع: فرارو
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
0
0
این هست عاقبت دل بستن به یک کشور کمنیست بی دین کثیف ...از اول بهتر بود بجای روسیه با آمریکا مدارا میکردیم ...اینهمه باجی که به روسیه دادیم رو به آمریکا میدادیم و خلاص
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: