تاریخ انتشار: ۱۰:۰۹ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
محمود صادقی:
عضو فراکسیون امید با تشریح سناریو‌های احتمالی اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم گفت: هر چه نیرو‌های تایید صلاحیت شده اصلاح طلب کمتر باشد، استفاده از سناریو‌های بعدی بیشتر می‌شود و به لحاظ راهبردی، فرض ائتلافی شبیه به لیست امید هم پیش بینی شده است.
اصلاح‌طلبان ۴ سناریو برای انتخابات مجلس یازدهم در نظر گرفته اند
رویداد۲۴ عضو فراکسیون امید مجلس دهم با تشریح سناریو‌های احتمالی اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: هر چه نیرو‌های تایید صلاحیت شده اصلاح طلب کمتر باشد، استفاده از سناریو‌های بعدی بیشتر می‌شود و به لحاظ راهبردی، فرض ائتلافی شبیه به لیست امید هم پیش بینی شده است.

محمود صادقی افزود: برای انتخابات دوم اسفندماه مجلس شورای اسلامی، چهار سناریو پیش بینی شده است که این سناریو‌ها به عواملی، چون میزان باز بودن فضا و پیش بینی سطح مشارکت عمومی بستگی دارد. اگر هر دو شاخص ذکر شده در حد مطلوب باشد، لیست خالص اصلاح طلبی ارائه می‌شود. اگر دست اصلاح طلبان باز باشد با آزادی عمل بیشتر، نیرو‌های قوی و شاخص خود را به مردم معرفی می‌کنند.

وی ادامه داد: پیش بینی در خصوص آرایش انتخاباتی زود است و نمی‌توان تصویر روشنی از شرایط گروه‌های سیاسی ارائه کرد. اصلاح طلبان دیدگاه‌های مختلفی دارند و در حال رایزنی، تبادل نظر و جمع بندی راهبرد‌ها و سیاست‌های انتخاباتی خود هستند. با وجودی که کار‌های مقدماتی برای ورود به انتخابات شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان انجام شده است، ولی هنوز برنامه‌های انتخاباتی منسجم، نهایی و تصویب نشده است.
عضو کارگروه راهبرد‌های شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان ادامه داد: دیدگاه‌های مختلفی در خصوص کمیت و کیفیت حضور اصلاح طلبان در انتخابات وجود دارد. حضور مشروط و یا کناره گیری از انتخابات از جمله مواردی است که از طرف اشخاص حقیقی مطرح می‌شود، ولی نهاد‌ها و احزاب اصلاح طلبی تاکنون موضع رسمی خود در این خصوص را اعلام نکرده اند.

صادقی یادآور شد: شاید در یک ماه آینده راهبرد‌های انتخاباتی اصلاح طلبان مشخص شود، اما اینکه چرا تاکنون این راهبرد‌ها مدون نشده است به شرایط ویژه‌ای که به سر می‌بریم ارتباط دارد. گروه‌های سیاسی در حال ارزیابی اوضاع هستند و برنامه‌ها و رفتار‌های تشکیلاتی خود را تا زمان انتخابات به روز و همگن می‌کنند.

دستاورد‌های فراکسیون امید دیده نشده است

صادقی افزود: بخش مهمی از راهبرد‌های شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان معطوف به اقناع، شیوه حضور و مشارکت مردم در انتخابات و همچنین بخش مهمی از ضعف فراکسیون امید در ارتباط با رسانه‌ها و مردم است.

مسئول کارگروه ارزیابی و پایش شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: دستورالعمل و شیوه نامه‌ای برای سنجش عملکرد فراکسیون امید طراحی کردیم. به عنوان نماینده مجلس به رغم کاستی ها، فراکسیون امید کار‌های شایسته‌ای انجام داده است. دستاورد‌های نمایندگان اصلاح طلب مجلس، دیده نشده و برای مردم ملموس نیست، به همین دلیل لازم است این دستاورد‌ها مورد سنجش قرار گیرد و اطلاع رسانی شود. باید موانع و مشکلاتی که بر سر راه نمایندگان اصلاح طلب مجلس وجود داشته برای آگاهی بخشی به مردم بیان شود.

وی تاکید کرد: قصد فرافکنی ندارم، ولی باید اذعان کرد مجموعه اصلاح طلبان و فراکسیون امید دارای ضعف‌های داخلی و درون تشکیلاتی هستند که ضمن شناسایی و رفع این ضعف‌ها باید دستاورد‌ها و فعالیت‌های این مجموعه نیز به مردم گفته شود. معتقدم اگر تصویر واقعی از نقاط ضعف و قوت‌های از مجموعه ارائه شود، خیلی از افرادی که مردد هستند و انگیزه کمی برای حضور در انتخابات دارند با مطالعه دستاورد‌های نمایندگان اصلاح طلب برای شرکت در انتخابات ترغیب و متقاعد می‌شوند.

نماینده مردم تهران یادآور شد: عامل مهمی که مردم را برای حضور در انتخابات ترغیب و تشویق می‌کند؛ ارائه کارنامه نمایندگان و تاثیر گذاری آن‌ها در طرح و تصویب قوانین به رغم موانع و محدودیت‌ها است.

ادعای پیروزی اصولگرایان تبلیغاتی است

صادقی درباره شانس پیروزی اصلاح طلبان برابر اصولگرایان، عنوان کرد: اصولگرایان فکر می‌کنند در این دوره مردم نسبت به آن‌ها اقبال و استقبال بیشتری می‌کنند، که این خود نوعی تبلیغات انتخاباتی است. بخش اصلی انتقاد و مانور اصولگرایان نسبت دولتِ مورد حمایت اصلاح طلبان است که با وجود فشار‌های اقتصادی خارجی و داخلی تمام تلاش خود را کرده است؛ بنابراین دولت هم کارنامه و عملکرد خود را مورد ارزیابی قرار دهد و دستاورد‌های خود را با لحاظ مشکلات و موانع بیان کند و برنامه و راهبرد‌های آینده را نیز باید ترسیم، تبیین و مشخص کرد.

 

 

منبع: ایرنا
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: