تاریخ انتشار: ۲۲:۰۷ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
۲۷مرداد، سالروز درگذشت کمال الملک یکی از مشهورترین نقاشان تاریخ معاصر است.
رویداد۲۴  محمد غفاری معروف به کمال‌الملک یکی از مشهورترین و پُرنفوذترین شخصیت‌های تاریخ هنر معاصر ایران به شمار می‌آید.

وی در یکی از خانواده‌های هنرمند و سرشناس در روستای کَلِّه کاشان چشم به جهان گشود و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در کاشان به همراه برادر بزرگترش عازم تهران شد تا در مدرسه دارالفنون در رشته نقاشی ادامه تحصیل دهد.

پس از گذشت سه سال از تحصیل وی در دارالفنون، هنگامی که ناصر الدین شاه از این مدرسه بازدید می‌کرد، آثارش را پسندید و او را به عنوان نقاش دربار استخدام کرد.
تعداد بازدید : 26


با حضور در دربار، ابتدا لقب خان و سپس پیشخدمت مخصوص به وی اهدا شد و پس از چندی ناصرالدین شاه، تا حدی مجذوب هنرش شد که خود شاگرد وی شد.

پس از آن او نقاش‌باشی و سپس کمال الملک نام گذاری کردند.

در مدت حضور وی در دربار، ۱۷۰ تابلو نقاشی را خلق کرد که معروف‌ترین آن‌ها تالار آئینه است که در مدت پنج سال آن را کشیده است.

او پس از کشته شدن ناصرالدین شاه برای مطالعات و تحقیقات به مدت سه سال به رم و پاریس رفت و پس از مدتی به دستور مظفر الدین شاه به ایران بازگشت.

بازگشت کمال الملک به ایران مصادف با انقلاب مشروطه شد و این هنرمند با انتشار مقالات و ترجمه برخی آثار ژان ژاک روسو و دیگر نویسندگان آزادی خواه فرانسه، با سهم خود به جنبش مردمی، پیوست.

سر انجام پس از مخالفت با خواسته‌های شاه در سال ۱۳۰۷ به حسین آباد نیشابور تبعید و پس از ۱۲ سال تحمل رنج و بیماری در سال ۱۳۱۹ دار فانی را وداع و در کنار بارگاه عطار نیشابوری به خاک سپرده شد.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: