تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

افزایش درگیری آمریکا و اروپا بر سر ایران/ یونان یا مدیترانه؛ مقصد بعدی نفتکش ایرانی کجاست؟ +نقشه

در حالی که مقامات ایرانی، مدیترانه را مقصد بعدی کشتی توقیف شده ایرانی در جبل الطارق اعلام کرده‌اند، داده‌های رصد کشتی‌ها نشان می‌دهد این کشتی به سمت یونان در حرکت است.
نفت کش توقیف شده ایرانی به سمت یونان در حرکت است/ درگیری میان اروپا و آمریکا بر سر ایران شدت گرفت
رویداد۲۴ نفتکش عظیم ایرانی که توسط بریتانیا توقیف شده بود در حالی که تنش‌ها میان ایران و غرب در حال افزایش بود، روز یکشنبه آزاد شد و از جبل الطارق به سمت یونان حرکت کرد. این نفتکش که ابتدا با نام «نفتکش گریس ۱» پس از رفع توقیف با نام «نفتکش آدریان دریا» شناخته می‌شود.

روز یکشنبه خبرگزاری رویترز ویدئویی که منتشر کرد که در آن نشان می‌داد کشتی ایرانی گریس ۱ تغییر نام داده و نام آدریان دریا-۱ روی آن نقش بسته است. کشتی جدید به جای پرچم پاناما از پرچم ایران استفاده می‌کند.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در بریتانیا در توییتر خود از حرکت نفتکش ایرانی از منطقه تحت حاکمیت بریتانیا در جبل الطارق خبر داد و گفت: در این لحظه تایید می‌کنیم که سرانجام ۴۵روز پس از توقف در آب‌های جبل الطارق، نفتکش حامل نفت ایران حرکت خود به مقصد آب‌های بین المللی را آغاز کرد. توجه زیاد سیاستمداران و افکار عمومی جهانی و منطقه‌ای، نشان دهنده نتایج مهم سیاسی، بین المللی و حقوقی اقداماتی است که در این چند روز اتخاذ شد.
 
آزادسازی نفتکش ایرانی بیش از یک ماه به طول انجامید. نیروی دریایی بریتانیا با این بهانه که نفتکش ایرانی به سمت سوریه در حرکت بوده و تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کرده، اقدام به توقیف نفتکش ایرانی کرده بود. این حادثه ۴ جولای در آب‌های سرزمینی جبل الطارق اتفاق افتاد. منطقه‌ای در جنوب اسپانیا که تحت حاکمیت بریتانیا ست.

کشتی گریس ۱ حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام ایران است. ایران از ساعات اولیه توقیف این نفتکش، حرکت آن به سمت سوریه را رد کرد. دو هفته بعد ایران نیز یک نفتکش بریتانیا به نام نفتکش استنا امپرو را در تنگه هرمز توقیف کرد. بسیاری این حرکت ایران را تلافی جویانه تفسیر کردند. هرچند مقام‌های وزارت خارجه اصرار دارند که توقیف استنا امپرو در پاسخ به اقدام بریتانیا در توقیف نفتکش گریس نبوده اما ناگفته پیداست که این دو اتفاق کاملا در ارتباط با هم بوده است؛ چنانچه این موضوع از زبان دیگر مقامات جمهوری اسلامی تایید شده است.
افزایش درگیری آمریکا و اروپا بر سر ایران/ یونان یا مدیترانه؛ مقصد بعدی نفتکش ایرانی کجاست؟
 
بلومبرگ در گزارشی به حرکت این کشتی به سمت یونان به عنوان مقصد بعدی اشاره کرده است. بر اساس ارزیابی‌های بلومبرگ از داده‌های حرکت نفتکش‌ها، این نفتکش که به نام آدریان دریا تغییر نام داده است، مقصد خود را روز گذشته (دوشنبه) تغییر داده و به سمت بندر کالاماتا در یونان حرکت می‌کند.

آمریکا نیز از این درگیری‌ها دور نبوده و وزارت دادگستری این کشور در اظهار نظری خواستار توقیف مجدد نفتکش ایرانی شده بود. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد اعلام کرد این نفتکش به نوعی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران همکاری می‌کرده و آمریکا این نهاد را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده و این اقدام نفتکش ایرانی دور زدن تحریم‌های آمریکا محسوب می‌شود.

اما منطقه جبل الطارق از اجرای دستور آمریکا سر باز زد و رسما اعلام کرد تحت حاکمیت قانون اتحادیه اروپاست و نیازی نمی‌بیند به دستور آمریکا عمل کند.

دولت جبل الطارق در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت فخیمه جبل الطارق دریافت درخواستی از سوی آمریکا در تاریخ ۱۶ آگوست ۲۰۱۹ را تایید می‌کند. در این درخواست از دولت جبل الطارق خواسته شده اطلاعات تکمیلی در رابطه با درخواست آن‌ها جهت منع خروح کشتی گریس ۱ و محموله نفتی اش از منطقه جبل الطارق را در اختیارشان قرار دهیم.

در ادامه این بیانیه آمده اقتدار مرکزی جبل الطارق بر اساس حکم دادگاه عالی جبل الطارق قادر به تامین درخواست توقیف از سوی آمریکا نیست و این عدم توانایی برای اجرای دستورهای ناشی از اختلافات میان رژیم تحریم‌ها علیه ایران در آمریکا و اروپا ست. رژیم تحریم‌ها علیه ایران در اتحادیه اروپا (که قابل اجرا در جبل الطارق است) بسیار محدود‌تر از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

در این بیانیه گفته شده لازم به ذکر است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برخلاف آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی جبل الطارق و بریتانیا و اتحادیه اروپا به طور کلی حضور ندارد.

آمریکا رسما اعلام کرده از اقدام بریتانیا بعد از آزادی نفتکش توسط منطقه جبل الطارق ناامید شده و هشدار داد که هر بندر، بانک یا هر کسب و کار دیگری که با این کشتی یا خدمه آن کارکنند تحت تحریم قرار خواهند گرفت.

به گزارش رویداد۲۴ بلومبرگ در گزارشی نوشته آب‌های کالاماتا منطقه مناسبی برای انتقال کشتی به کشتی بار است. از طرفی مقاصد سفر ممکن است بار‌ها در طول حرکت تغییر کند.

بر اساس داده‌های «شیپ ترکینگ»، وضعیت فعلی این نفتکش در حال حرکت و استفاده از موتور با سرعت ۶.۷ گره است. به احتمال زیاد این کشتی در تاریخ ۲۵ آگوست به بندر یونان خواهد رسید.

یونان یکی از هشت کشوری بود که از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران معاف شده بود. یونان و ایتالیا تنها دو کشور اروپایی در میان کشور‌های آسیایی چین، هند، ترکیه، ژاپن، کره جنوبی و تایوان بودند که بر اساس تصمیم اولیه آمریکا از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شده بودند و می‌توانستند از ایران نفت بخرند.

معافیت از تحریم‌های نفتی پس از مدتی برداشته شد و همه کشور‌ها مشمول تحریم‌ها شدند. سوالی که مطرح است این است که آیا در ادامه حرکت این کشتی، آمریکا کارشکنی‌ خود را خواهد داد یا خیر. با وجود اینکه هنوز گمانه زنی دقیقی درباره اقدام بعدی آمریکا وجود ندارد، اما سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده از طریق سفارت سوییس در تهران که حافظ منافع آمریکاست، هشدار‌های لازم برای اقدام احتمالی از سوی آمریکا به آن‌ها داده شده است. حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ایران نیز پیشنهاد داده برای کشتی آدریان دریا اسکورت لازم پیش بینی شود.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: