تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۸
رسانه افغانستانی:
نهمین دور مذاکرات نمایندگان آمریکا و طالبان پس از شش روز در حال پایان یافتن است و دو طرف متن توافق نامه صلح را نهایی کرده اند.
رویداد۲۴   هرچند تاکنون هیچ یک از طرفین به طور رسمی در این زمینه اظهار نظر نکرده اند.

«نظر محمد مطمئن» آگاه سیاسی در این زمینه می‌گوید: فکر می‌کنم توافق نهایی صورت گرفته شده باشد و جزییات این طرح را به اطلاع دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا رسانده اند.

توافق صلح میان آمریکا و طالبان شامل چگونگی خروج نظامیان خارجی، استفاده نشدن خاک افغانستان بر ضد آمریکا، گفتگو میان نیرو‌های افغان و آتش بس است.

شماری از کشور‌ها ضامن اجرایی شدن این توافق‌نامه هستند و به گفته منابع تا اکنون نروژ، قطر، ازبکستان و چین پیشنهاد کرده‌اند که توافق‌نامه آمریکا و طالبان در کشورشان به امضا برسد.

عباس ستانکزی رییس هیأت گفتگو کننده صلح طالبان می‌گوید: ما هرگز اجازه نخواهیم داد که خاک افغانستان بر ضد دیگر کشور‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

ناجیه انوری سخنگوی دولت در امور صلح گفت: انتظار داریم که با پایان این گفتگو‌ها بستر مناسب برای مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان فراهم شود.

در همین حال، گفته می‌شود که سخنان اخیر دونالد ترامپ مبنی بر عجله نداشتن بر خروج نیرو‌های آمریکا از افغانستان روی گفتگو‌های دوحه تأثیر داشته است.

ترامپ روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران در حاشیۀ نشست سران گروه ۷ که در فرانسه برگزار شده بود، گفت که هیچ جدول زمانی برای خروج نیرو‌های این کشور از افغانستان تدوین نشده است.


منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: