عروسک بازی در حجله!/ واکنش افکار عمومی به ازدواج دختر ۱۰ ساله | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۹:۱۴ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۳۸ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
انتشار فیلم ازدواج یک کودک ۱۰ ساله در شهرستان بهمئی بازتاب‌های بسیاری در جامعه داشته است و بار دیگر این سوال را مطرح کرده که آیا زمان آن فرا نرسیده که یکبار برای همیشه قانون به گونه‌ای وضع شود که بتواند جلوی کودک همسری در ایران را بگیرد.
ازدواج دختر ۱۰ ساله؛ جامعه در برابر قانون!/ آیا پایانی بر داستان کودک همسری در ایران هست؟واکنش جامعه به کودکانی که با عروسک به حجله دیو سیاه میروند
رویداد۲۴ استان کهکیلویه و بویراحمد برای دومین بار در یک ماه اخیر به صدر اخبار راه پیدا کرد. اولین بار برای انتشار فیلم منسوب به علی محمد احمدی رابطه جنسی استاندار و این بار برای ازدواج کودک ده ساله در شهرستان بهمئی.

ویدئویی که در آن دختر بچه ده ساله‌ای را در کنار مردی جوان در استان کهکیلویه و بویر احمد نشان می‌دهد، بار‌ها در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده و تعداد زیادی از بازنشر‌ها مخصوص کاربران غیر ایرانی ست. این بازتاب در نهایت به ابطال عقد موقت این کودک ده ساله منجر شد.
 
در ساعات اولیه انتشار این ویدئو در شبکه‌های مجازی، برخی مسئولان حوزه زنان به سرعت به این خبر واکنش نشان دادند. یکی از کاربران در توییتر نوشته بود: «فرض می‌کنم بچه ۹ ساله است و نمی‌فهمد. خانواده‌اش هم مجبورند. اما آن جوان چطور؟ او هم نمی‌فهمد؟»
 
کاربر دیگری نوشته بود: «این کودک چیزی جز عروسک نمی‌داند. چگونه حاضر شده‌اند دختر ۱۰ ساله عروسک به دست را راهی حجله کنند؟»
 
یکی از کاربران آماری را به نقل از ثبت احوال نقل کرد و نوشت: «در سال ۹۶ در استان کهگلویه و بویر احمد ۹ دختر زیر ۱۰ سال و ۴۵۸ دختر زیر ۱۵ سال ازدواج کردند. از سال ۹۱ تا ۹۵ نیز در ایران ۹۹۷ دختر زیر ۱۰ سال و ۱۹۸ دختر زیر ۱۴ سال ازدواج کردند.»
 
شهیندخت مولاوری معاون سابق رییس جمهور در امور زنان و خانواده در اینستاگرام خود در واکنش به این خبر نوشت: «اولش که این فیلم دستم رسید به مانند دخترک فیلم بیشتر تصور یک شوخی یا خاله بازی را داشتم، بعد که از واقعی بودن آن اطمینان حاصل کردم این سوال که واقعا درک و تشخیص این دختر بچه از شرایط این نوع عقد و تفاوت آن با عقد دایم چیست و الفاظی که بر زبان جاری می‌کند، و نیز شرایطی که خانواده‌اش را به تن دادن به این وضعیت سوق داده، لحظه‌ای رهایم نمی‌کند.»

او با استناد به ماده ۱۹۰قانون مدنی که قصد طرفین و رضای آن‌ها و اهلیت طرفین را از شرایط اساسی صحت هر معامله‌ای دانسته و نوشت: رضای زوجین شرط نفوذ عقد است. در عمل در اینگونه موارد که زبان‌ها به نقد و مخالفت با کودک همسری گشوده می‌شود و متاسفانه در روابط رو به ازدیاد به اصطلاح فرازناشویی! انگاری در این مملکت قحط النسا است! و وقتی نوبت به چرخش مدیران و اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌رسد، بناگاه قحط الرجالی می‌شود که بیا و ببین!

طیبه سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس نیز در توییتر خود به اظهارات رهبری اشاره کرده و نوشت: «مقام معظم رهبری در دیدار با زنان هرمزگان به تاریخ ۲۹ بهمن سال ۷۶ گفته‌اند «واداشتن دختران کم سن و سال به ازدواج، حرکتى در جهت تضعیف زن و نادیده گرفتن حقوق اوست و قانون باید با آن مقابله کند و زنان نیز با آگاهى، هوشیارى و رشد و معرفت خود در مقابل این گونه تعدیات بایستند.»

واکنش‌هایی از این دست در شبکه‌های اجتماعی در نهایت به واکنش دادگستری شهرستان بهمئی استان کهکیلویه و بویر احمد انجامید. رئیس دادگستری این شهرستان گفته در چند روز اخیر شاهد انتشار فیلم با عنوان «عقد دختر بچه‌ای ۱۰ ساله با مردی ۳۰ ساله» بودیم که با همکاری دستگاه‌های متولی و حوزه قضایی مسئله را پیگیری کردیم و با پیگیری‌های صورت گرفته و آوردن عاقد، داماد و اولیای دختر ۱۰ ساله متوجه شدیم داماد ۲۲ سال سن دارد و به رسم طایفه‌ای و عشیره‌ای و رسومات محلی که در شهرستان بهمئی رایج است دختر را برای پسر نامگذاری کرده‌اند تا بعد از گذشت ۶ سال که دختر به سن قانونی برای همسر داری برسد، ازدواج کنند.

او با اشاره به ابطال ازدواج در صورت اجبار پدر و مادر گفت: خانواده دختر وپسر در اظهارات خود گفته‌اند که برای اینکه دختر و پسر از نظر قانونی و شرعی به همدیگر محرم باشند اقدام به چنین عملی کرده‌اند. این در حالی است که هر پدری دختر خود را در سن کم مجبور به ازدواج کند مجرم است و این جرم برای عاقد و داماد هم منصوب می‌شود.

به گزارش رویداد۲۴ کودک همسری به نوعی از ازدواج گفته می‌شود که هر دو یا یکی از زوجین زیر ۱۸ سال داشته باشند. با این تعریف، بر اساس آمار مرکز تحقیقات بین المللی زنان موسوم به ICRW از هر ۹ دختری که زیر ۱۸ سال ازدواج می‌کند، ۱ نفر زیر ۱۵ سال است.

از نظر جهانی نرخ رشد کودک همسری در حال کاهش است، اما پیشرفت‌های لازم برای جلوگیری از این امر به کندی انجام می‌شود. آمار‌های یونیسف نشان می‌دهد بیشترین پراکندگی کودک همسری در صحرای آفریقاست که از هر ۱۰ زن، ۴ نفر زیر ۱۸ سال ازدواح می‌کنند.

سازمان مردم نهاد «گرلز نات بردز» که یک سمن حمایت از زنان است در گزارشی اعلام کرده، یک بیش از ۶۵۰ میلیون زن و نزدیک به ۱۵۰ میلیون مرد از تبعات حاصل از کودک همسری رنج می‌برند.

این سازمان کشور‌هایی که بیش از سایرین درگیر پدیده کودک همسری‌اند را مورد بررسی قرار داده است. بیشترین آمار مربوط به کودک همسری به کشور‌های چاد و نیجریه است. بر اساس امار‌های ارائه شده در وبسایت این سمن، ۱۷% دختران در ایران در سنین زیر ۱۸ سال و ۳ درصد دختران در سنین زیر ۱۵ سال ازدواج می‌کنند.

نقشه زیر پراکندگی کودک همسری در جهان را نشان می‌دهد. هرچه رنگ کشور‌ها به سبز تیره متمایل باشد، به این معناست که درصد اردواج کودکان زیر ۱۸ سال در آن‌ها بیشتر از سایر کشورهاست.
جامعه در برابر قانون/ آیا پایانی بر داستان کودک همسری در ایران هست؟
سن قانونی ازدواج دختران در بیشتر کشور‌های جهان ۱۸ سال است. استثنا‌ءهایی بر این قاعده نیز وجود دارد. برای مثال کشور‌های زامبیا، سوازیلند، مامیبیا، لسوتو، مصر، هند، ژاپن، فیلیپین، سنگاپور، ویتنام، تایوان و لیبی سن ۲۱ و ۲۰ سال را به عنوان حداقل سن قانونی برای ازدواج دختران در نظر گرفته‌اند.

همزمان کشور‌هایی نظیر سنگال، سومالی و مالی ۱۶ سال، سومالی ۱۶ سال، فلسطین، یمن، کویت و نیجریه ۱۵ سال و قزاقستان، لبنان، کره شمالی و ازبکستان ۱۷ سال را به عنوان سن قانونی ازدواج دختران در نظر گرفته‌اند.

عربستان سعودی نیز اوایل سال میلادی جاری قانونی برای ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال به تصویب رساند. با این حال این قانون راه را برای دریافت اجازه از دادگاه برای ازدواج کودکان زیر سن ۱۵ سال باز گذاشته است. قبل از تصویب این قانون، عربستان هیچ محدودیت سنی‌ای برای ازدواج قائل نبود.

در این میان ایران تنها کشور در جهان است که ۱۳ سال را به عنوان سن قانونی ازدواج دختران قرار داده است. همزمان، در حالی که برخی از غیر قانونی بودن ازدواج دختران زیر ۱۳ سال بر اساس قانون مدنی ایران حرف می‌زنند، ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی را منوط به اذن، ولی و به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح مجاز می‌داند.

سال گذشته فراکسیون نمایندگان زن مجلس طرحی برای افزایش حداقل سن ازدواج تدوین کرد که هدف آن اصلاح قانون ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی بود. طبق این ماده عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از ۱۵ سال تمام شمسی منوط به اذن، ولی به شرط رعایت مصلحت و با تشخیص دادگاه صالح ممکن است.

فعالان حقوق کودک و فراکسیون نمایندگان زن مجلس خواستار افزایش حداقل سن ازدواج دختران به ۱۶ سال و برای پسران به ۱۸ سال و ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال هستند.

طرح آن‌ها با «طرح کودک همسری» که از سال ۱۳۹۵ در دست مطالعه بود، آذر ۱۳۹۶ در نوبت رسیدگی مجلس قرار گرفت و درنهایت در جلسه علنی مهرماه سال ۹۷ مجلس با یک فوریت تصویب شد. اما کمیسیون مردانه حقوقی و قضایی این طرح را به دلیل جامع و کامل نبودن متوقف کرد. حسن نوروزی سخنگوی این کمیسیون دوم بهمن در نشست «بررسی علمی طرح افزایش حداقل سن ازدواج» گفت: «تصویب طرح افزایش حداقل سن ازدواج، پیامد‌های منفی از جمله کاهش نرخ باروری کل کشور را به دنبال داشت.»

نوروزی گفته بود سن بلوغ جوانان در ایران کاهش یافته و تصویب چنین طرحی موجب افزایش فساد اخلاقی می‌شود و از سوی دیگر طرح کودک همسری را مغایر با قوانین کشور است زیرا «بسیاری از قوانین از جمله قانون تسهیل ازدواج، تلاش به تشویق جوانان به تشکیل خانواده می‌کند. اما این طرح حتی از ازدواج‌های اختیاری افراد نیز جلوگیری می‌کرد.»

او تأکید کرد که کمیسیون حقوقی مجلس به این نتیجه رسیده که «میزان ازدواج‌های ناموفق در که سنین پایین در حد بحران نبوده و تصویب این طرح نیز ضرورتی ندارد.»

طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس پیش از این گفته بود منتقدان طرح کودک همسری مدعی‌اند این طرح براساس چشم‌انداز سند ۲۰۳۰ تدوین شده است؛ سندی که احتمال امضای آن توسط دولت با واکنش‌های تندی همراه بود و در نهایت با مخالفت صریح رهبری، پیوستن ایران به آن متوقف شد.

سرنوشت لایحه کودک همسری هنوز مشخص نیست. سیاووشی پیش از این به روش برخی قضات برای تعیین بلوغ دختران نیز انتقاد کرده و گفته بود: در دادگاه برای ازدواج دختران زیر ۱۳ سال برخی از قضات برای این که به یقین برسند دختر به بلوغ عقلی رسیده یک انگشتر طلا به او نشان می‌دهند و از او می‌پرسند آیا این انگشتر طلاست؟ یک معضل دیگر اینکه ازدواج کودک همسر‌ها اصلا ثبت نمی‌شود.

سایت خبری اصولگرای مشرق نیوز در مخالفت با این طرح در گزارشی مدعی شده در ۷ استان که بالاترین میزان ازدواج درسن پایین رادارند میزان رضایتمندی جنسی بین ۶۶ تا ۸۹ درصدبوده است.

این سایت خبری مدعی است طبق آمار رسمی سازمان ثبت احوال در سال ۹۵ تنها ۰.۶۲ درصد طلاق‌های مربوط به رده سنی ۱۰ الی ۱۴ سال است و تنها ۲.۸۸ درصد ازدواج‌ها در این رده سنی منجر به طلاق می‌شوند.
 
مقابله با کودک همسری در ایران همچنان ادامه دارد اما موافقان آن معتقدند ازدواج در سن پایین موجب استحکام خانواده و دوری از گناه می‌شود. با تمام تلاشی که برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی می‌شود، چون قانون جامعی برای حمایت از کودکانی که در سن پایین مجبور به  ازدواج می‌شوند وجود ندارد، هر ساله موارد مختلفی از ازدواج‌های کودکان در سن بسیار پایین گزارش می‌شود. در این برخی از گزارش‌ها در رسانه‌ها منتشر می‌شود و با فشار افکار عمومی جلوی آن گرفته می‌شود اما ازدواج‌هایی که گزارش نمی‌شوند همچنان زیادند.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۸
نادر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
4
15
توو همه چی تک هستیم، این هم یکیش، تنها کشور جهان که سن ازدواج‌ سیزده ساله!!!!!!!! حاکمان ما در یک دنیای دیگه به سر میبرند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
اصن بقیه کشورا(مخصوصا غیراسلامیا)ازدواج دارن؟انقد همه چی رو زود قبول نکنین
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
1
19
این خیانت نماینده مجلس به ملت هستش این نماینده مجلسی ها واقعن بی خاصیت هستن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
1
16
ازین بدترهتشو چرا رسانه ای نمی کنید و جلوشو نمیگیرید این که یه جور جور نامزدی بوده دامادم جوونه
دختر بچه رو میفروشن به مردای سن و سال دار
Delara
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
2
13
رضایت مندی جنسی؟؟؟؟؟؟ اصلا دختر تو این سن نیاز جنسی رو درست درک کرده که بتونه تصمیم بگیره آیا لذتی داره واسش یانه؟ کسی که ایرانی هارو جهان سومی خونده بی شک تا سه بیشتر بلد نبوده بشماره..چون ما حداقلش باید جهان دهمی باشیم!!!
کی میخواهیم بفهمیم ازدواج تو سن پایین دلیلی بر استحکام خانواده نیست؟؟؟
مهرسا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
2
3
لطفا احساساتی نشید منطقی قدم به قدم باید جلوشو بگیریم نه اینکه یه روز همه فریاد بکشن و فردا فراموشی....
باید ادمای دغدغه مندو دلسوز دست بکار بشوندبا
غوغا سالاری کاری درست نمبشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
0
4
وقتی دخترای کم سن و سال کارا و تفکراتشون به سنشون نمیخوره میشه همین خانواده ها باید حواسشون به تربیت بچه هاشون باشه خانمی از آشماهای ما دخترش در ۱۶ سالگی با پسری دوست شد و پسره اومد خواستگاریش .والدین دختره اصلا راصی نبودن اما دختره گفت اگه موافقت نکنید باهاش فرار میکنم و آبرتونو میبرم بیچاره ها محبور شدن یکسال نامزدشون کردن بعد عروسی کردن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
0
10
بابا الان پسر ۱۲ ساله ی من کلاس میره دختر همسنش همش دور و برش می پلکه آخه چه وضعشه بچه ها دیگه بچه نیستن گودزیلان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
دولتباید جلوشونو بگیره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
مواظب باش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
هم سن بودن فرق میکنه با چند سال تفاوت سنی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
3
7
نمیدونم چرا یهو همه شدن مدافع زنان و دختران پس موقعی که خانم استاد رو کشتن کدوم قبرستونی بودید لااقل یه صدایی در میاوردید بدونیم همه کاراتون فیلم نیست واقعیه بدونیم واقعا دلسوز بانوانید آدم هر چی باشه ولی بی شرف نباشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
وقتی خود ولی دم رضایت اون جانی رو دادن پس منو تو نباید دخالت کنیم الان بحث کودک همسریه که هیچ کس با این موضوع نمیتونه کنار بیاد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
شما یک زنی را چند بار ازدواج کرده و دارای پسر به اون بزرگی بوده رو با این بچه مقایسه میکنید؟واقعا شعور هم خوب چیزیه ،شما دختر خودت رو به یه مرد سن وسال دار شوهر بده برو تو همون قبرستونی که هستی نمی خواد از حقوق زنان دفاع کنی.... به شقیقه چه ربطی داره؟
سید محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
8
8
حماقت هم حدی دارد
کی گفته که عقد مساوی است با حجله؟
اینها همه استفاده تبلیغاتی بر ضد نظام و اسلام است
خواجوی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
3
3
شاید ازدواج سوری باشه و هدف سرپرستی کودک بدسرپرست باشد تا نامحرم نباشه و مثلا از دست پدرمعتاد و... محافظت شود
در غیر اینصورت نباید مرد مسن به کودک تا۱۶ یا ۱۷سالگی دست بزند چون جنایت است و خیانت به انسانیت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
اگه سر پرستیه این قانون و راه خودشو داره نه به نکاح دراومدن و مهریه گزاشتن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
2
4
من موندم مرد به اون گندگی چه طور دلش اومده با دختر بچه ای که وقت بازی کردنش با عروسک هاشه رو مجبور به ازدواج کنه شاید بهش گفته بیا عروس دوماد بازی کنیم آدم قلبش ازدرد تکه تکه می شه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
4
7
اینکار یعنی تجاوز شرعی به کودکان!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
2
5
تا کی طفلان معصوم و بی دفاع این ملک باید قربانی امیال و هوسرانی عده ای گردند، آیا از لحاظ فیزیکی این دختر بچه برای این جوان هیکل دار مناسب است، آیا زن مناسب با سن و هیکل این مرد در این شهر قحط است که به سراغ این بچه رفته؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
4
0
حالا جای شکرش باقی هست که دختر 10 ساله بوده
ریچارد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
7
5
تو سنت اسلامی حضرت فاطمه 9سالگی ازدواج کردن،پس اگه مسلمونین، دین اسلام دارید نباید های هوی کنین، مبارکش باشه، وگرنه ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
بله منم این نظرو دارم موافقم باهاتون
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
با نظرت موافقم فیلسوف ولی تا موقه ای اکه هم سن و سال باشن عقل کل و اون موقه حضرت علی کمتر از ۲۲یا ۳۰ سال داشتن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
ما مسلمان هستیم ولی لطفا دین رو قاطی این مسئله نکنید ،این رو در نظر بگیرید که در این موارد باید عصر وزمانه را در نظر گرفت ان موقع رسم این بوده تازه اگر دین رو مثال می زنید چرا خود رسول الله را مثال نمی زنید که با حضرت خدیجه ازدواج کردند که چندین سال از ایشان بزرگتر بودند، مگر در اسلام شحصی بالاتر از رسول خدا وجود دارد؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
آره اون موقع همه غذا و اب خوب میخوردن همه هیچ تفریح اونقدر شاخصی نداشتن نه الان که غذا و اب داغونه بچه هامون همه از لحاظ بدنی ضعیفن دستشون گوشیو تبلته این دختر پس فردا می بینه هم سن هاش چگونه رفتار می کنن چه ازادی عمل هایی دارن حتما به فکر وادار میشع الان باید واقعن به وضع این بچه رسیدگی بشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
8
4
در ظاهر این دختر خانوم که هیچ حس ناراحتی دیده نمی شه حتماً ازشرایط خودش آگاهه،
یک روز رفته بودم استخر، دوتا دختر خیلی کوچولو را دیدم صحبتهاشون توجه مرا جلب کرد، چیزایی می گفتند که صد تا خانم مسن رادرس میدادن از تعجب شاخ درآوردم، چرا بچه ها رفتارای بزرگونه نامربوط دارند؟
امید وارم خوشبخت باشن...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
فقط هیجانه بچگانه اس ولی به مرور مثل لیمو تلخ میشن و میفهمه نو جوانی چیه و جوانی چیه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
متاسفانه به خاطر رفتار و گفتار نابجا و علط والدین و بی ملاحظگی در برخی کارها بچه ها خیلی چشم و گوششون باز شده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
منم میخواستم همینو بگم عکسای دیگه شونو ببینید دخترخانوم ژستها و اعتماد بنفسی که تو قیافشه اصلا با تصورات من از بچه ۱۰ ساله نمیخونه مثل یه دختر ۱۶ ۱۷ ساله به نظر میاد
sali
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
5
0
همین خانم مولاوردی ک ب هردری زدن تا۲۰۳۰روتصویب کنن،دارن شوآف میکنن ک مثلا دلسوز خانم های مملکتن.سند ننگینی یکی ازبندهای اون آموزش جزئیات مسائل جنسی ب کودکان دردوره ی دبستان با هدف محافظت!ازخودشون دربرابرتجاوز آقایونه...حالا این افرادی ک برای تصویب همچین چیزی بال بال میزدن میخان سن ازدواج رو بالا ببرن ک چی؟ی خانم۹سالگی ب بلوغ میرسه و میتونه ازدواج کنه،حالا اگه سن قانونی ازدواج مثه سایرکشورها(ک نهایت ازدواجشون،ازدواج سفیده)بالا بره،بی بندوباری های جنسی رو کی جمع میکنه؟هدف همه ی این کارا خراب کردن نظام ایرانه،لطفا بهوش باشیم و باشنیدن ی خبر های و هوی راه نندازیم...
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۰۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
احسنت به شما . متاسفانه کسی صداش واسه این همه روابط غیرشرعی که تو این دوره زمونه از سنین نوجوونی شروع شده درنمیاد تا جایی که اگه یه جوون بخواد پاک بمونه امل و عقب مونده خطاب میشه . حالا اگه بخواد از راه حلال و شرعی نیازهاشو برآورده کنه و تو سن کم ازدواج کنه باید توبیخ بشه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
شما که انقدر نگران به حرام افتادن جوونها هستید چرا رفتیداون سر دنیا زیر پرچم اجنبیها نشستید ، نکنه یه موقع اونجا خدائی نکرده زبونم لال به گناه بیفتید، از دور احسنت می گید به این رسوم عصر حجری، ما با ازدواج جوونها کاری نداریم ولی اینکه یه مرد گنده بخواد یه دختر بچه رو به همسری بگیره چه دلیلی داره به جز انحراف جنسی، مگه دختر جوون همسن و سال خودش کمه، چرا این بچه باید قربانی هوس یه مرد گنده بشه . تازه پس فردا که این دختر یه سنی ازش بگذره دوباره این آقا هوس یه دختر بچه دیگه به سرش بزنه، اینجا تو این مملکت که کسی ایراد ازش نمی گیره میگن تازه حقشه ،مرده هر کاری می تونه بکنه، اونوقت شما از اون سر دنیا نظر می دی و احسنت میگی ،ایشالله سر دختر خودت بیاد تا ببینی چه مزه ای داره.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
0
2
بخدا گناه کبیره است اگر دختر آخوندها بود شوهر ش میدادن یا نمایندهای اینقدر میزاشتن درس بخونه تا کور بشه داماد خیر ازش نبینه والا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
0
1
پدر و مادر پسره و پدر و مادر دختره نباید همچین کاری میکردن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
0
0
باید یک فکر اساسی برای این استانهای مرزی و‌ جاهایی که هنوز این رسوم اشتباه قبیله ای و طایفه ای دارن بشه،،،بچه تازه به دنیا اومده واسه کسی نامزد یا به قول خودشون نشون میشه!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
واقعا که صد رحمت به قبایل بدوی افریقائی!!! اونم تو این دوره زمونه که نبوغ و استعداد دختران کشور ما طبق آمارها ی قبولی کنکور و دانشگاه مخصوصا در رشته های درجه یک مثل پزشکی و مهندسی زبانزد است، یک عده بخیل و حسود و از خدا بی خبر سعی در خانه نشین کردن این نعمت ها ی الهی را به بهانه های واهی دارند ،آقایان زمان زنده به گور کردن و خفه کردن دختران تمام شده، کمی به خود آیید دست از شهوت و خودپرستی بردارید، پر و بال این فرشتگان معصوم را نچینید.
فقط خدا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
0
0
واقعا متاسفم برای این آقای داماد و خانواده اون دختر بچه بی گناه..در تمام کشورها به خصوص کشورهای غربی این حرکت رو یک نوع بیماری میدونند واسمش رو هم میگزارند تجاوز به کودک و به جد باهاش برخورد میشه.اما در کشور عزیز من این حرکت زشت را شرعی میدونند.وای بر ما
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: