نامه مطهری به رئیسی درباره دختر آبی، کارگران هفت تپه، فعالان سیاسی و ستار بهشتی
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۰ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۵ نظر
علی مطهری نماینده مجلس در نامه‌ای سرگشاده درباره روند رسیدگی به برخی پرونده‌ها همچون سحر دختر آبی، ستار بهشتی و کارگران هفت تپه نکاتی را مطرح کرد.
نامه مطهری به رئیسی درباره دخترآبی، احکام کارگران،فعالان سیاسی و ستار بهشتی
رویداد۲۴  متن کامل نامه که برای عصرایران ارسال شده به این شرح است:

جناب حجت‌الاسلام آقای رئیسی
رئیس محترم قوه قضائیه

با اهداء سلام

دستور اخیرتان در خصوص بررسی احکام صادر شده برای متهمان کارگری نور امید را در دل‌ها نسبت به صدور احکام عادلانه و عاقلانه و متناسب با جرم روشن کرد.

خود بهتر می‌دانید که در بسیاری از موارد بدون توجه به میزان تأثیر جرم در جامعه و ضرورت مجازات، احکام سنگینی برای متهمان صادر می‌شود به طوری که جامعه قانع نمی‌شود و متهم یا مجرم در هاله‌ای از مظلومیت قرار می‌گیرد.

این امر در متهمان سیاسی که متأسفانه آن‌ها را متهمان امنیتی می‌نامند و در نتیجه مشمول قانون جرم سیاسی نمی‌شوند بیشتر قابل مشاهده است.

مثلاً شخصی در یک جمع ۲۰ نفری انتقادی به نظام یا توهین به مقامات عالی کشور می‌کند. بدون آنکه توجه شود که اساساً چند نفر شنیدند و چه تأثیری در جامعه داشته است، براساس مواد خشک قانونی مانند اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی یا تشویش اذهان عمومی که مواد کشداری است و به راحتی می‌توان افراد را به آن متهم کرد او را محاکمه و به چندین سال زندان محکوم می‌کنند، در حالی که بسیاری از این موارد با یک تذکر یا چند کلمه نصیحت قابل مختومه شدن است.

مثال روشن آن قضیه قتل ستار بهشتی در بازداشتگاه نیروی انتظامی است. او کارگری بود که به خاطر فقر خود و مادرش در وبلاگ شخصی خود انتقاد و احیاناً توهین به مقامات عالی کشور می‌کرد. او را بازداشت کردند و در اثر ضربات وارده فوت کرد.

بعداً پلیس فتا اعلام کرد که وبلاگ او فقط ۸ نفر بازدیدکننده در روز داشته است. قطعاً با یک تذکر و دلجویی و کمک مالی مشکل او حل می‌شد. نمونه دیگرش همین مرگ دختر آبی است که با شمایل پسرانه وارد استادیوم آزادی و بازداشت شد و در اثر دادگاهی شدن خودسوزی کرد و فوت کرد، در حالی که فرضاً کار او غیرقانونی بوده، با چند کلمه نصیحت قابل فیصله دادن بود.

نمونه‌های دیگر، احکام سنگین برای منتقدان سیاسی مانند آقایان نوری زاد، عبدالفتاح سلطانی، تاجزاده و بهزاد نبوی است که همه می‌دانیم آن مجازات‌های سنگین تأثیری در تغییر روش آن‌ها نداشته و فلسفه مجازات که عبرت گرفتن مجرم و دیگران است تأمین نشده است.

علت صدور این احکام نوع بینش برخی بازجو‌ها و قضات درباره حفظ نظام است که خیال می‌کنند با این احکام سنگین دیگران را می‌ترسانند و در نتیجه نظام حفظ می‌شود و حتی خیال می‌کنند محفوظ ماندن نظام تا امروز به دلیل این سخت‌گیری آنهاست، در حالی که سخت در اشتباه‌اند، زیرا رفتار این افراد به نظام آسیب زده است و محفوظ ماندن نظام جمهوری اسلامی ریشه در ایمان اسلامی و اعتماد مردم دارد.

باید نگاه این افراد به مقوله حفظ نظام تغییر کند تا بدانند اولاً مقصود از حفظ نظام، نظام اسلامی است نه هر نظامی، و ثانیاً برای حفظ نظام از هر وسیله‌ای نمی‌شود استفاده کرد.

اکنون که جنابعالی این اقدام عدالت‌خواهانه را آغاز کرده‌اید، ضمن تشکر، خوب است که به مسئولان مربوط توصیه فرمایید که اولاً احکام سنگین مخصوص اقدامات مسلحانه و کار‌هایی مانند جاسوسی و مواد مخدر است.

ثانیاً انتقاد از نظام به معنی توهین نیست و مجازات ندارد.

ثالثاً در تعیین حکم مجازات برای متهمان سیاسی به میزان تأثیر جرم در جامعه توجه کنند، در مواردی که تأثیر قابل توجهی در جامعه نداشته به تذکر اکتفا نمایند و رابعاً در این گونه موارد از بازجو‌ها و قضاتی که عقلشان بر علمشان غلبه دارد استفاده شود.

با تقدیم احترام
علی مطهری
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
مقدم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
0
2
درودبردکترعلی مطهری نماینده صادق وشجاع‌ مردم تهران درمجلس شورای‌اسلامی؟قطعاواقیعت امرمشکلات اجتماعی جامع وامر ظابطین مرتبط قضایی و قضاوت درقوه قضاییه ارابیان نموده اند»
تندیس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
0
3
استدلال قانع کننده ای بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
0
1
سلام به آقای علی مطهری
درود بر شما آقای علی مطهری که انتقاد خرد مندانه ای کردید درمورد سحر آبی و و قتل ستاربهشتی در بازد اشتباه نیروی انتظامیآیا جرم هست انتقاد کردن در جمهوری اسلامی مردم احقاق حق میکنند آیا مجرم هستن‌باید روانه زندان بشند
روستای حی حسین محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
1
0
درود بر اقای ریسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
1
0
الحمدالله آقای مطهری چقدر ریزبین و نکته سنج هستند ، فقط نمی دانم چرا در موارد دیگر از قبیل گرانی های افسارگسیخته، بی تدبیری ها در مدیریت بازار سکه و ارز و خودرو و عدم شفافیت آرای نمایندگان ....ویا هزاران مورد مهم تر نامه سر گشاده به کسی نمی نویستد و تذکر نمیدهند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: